Hospodářská komora zřejmě nechtěla čekat do středy, kdy své plány na snížení cen energií pro podniky a domácnosti oznámí Evropská komise, a představila své vlastní návrhy už dnes. K levnějším energiím povede podle Hospodářské komory urychlení výstavby přeshraničních propojení a podpora dlouhodobých smluv mezi výrobci a spotřebiteli elektřiny, známých pod zkratkou PPA.
„Dlouhodobé smlouvy typu PPA (Power Purchase Agreement) jsou klíčem k zajištění stabilních cen elektřiny pro podniky i domácnosti, pokud pro energetické zdroje zajisti technologicky neutrální přístup,“ uvedla předsedkyně energetické sekce Hospodářské komory ČR Zuzana Krejčiříková. Podle ní je nutné, aby stát vytvořil podmínky pro širší využití těchto smluv a zjednodušil legislativní procesy související s jejich uzavíráním.
Některá další opatření vypadají jako až moc odvážná, aby měla šanci projít. Hospodářská komora doporučuje zvážit snížení DPH na elektřinu z 21 na 15 procent, což by mělo přímý pozitivní dopad do cen pro konečné spotřebitele. Dále navrhuje zavedení cenových koridorů pro emisní povolenky, aby se předešlo prudkým cenovým výkyvům. „Regulace trhu s emisními povolenkami je nezbytná. Nepředvídatelné ceny mají negativní dopad na celý průmysl i domácnosti,“ upozornila Krejčiříková.
Dalším krokem, který navrhla energetická sekce Hospodářské komory na dnešním zasedání, je zjednodušení a urychlení povolovacích procesů pro nové zdroje energie – včetně omezení spekulací s připojením. „Musíme eliminovat zbytečnou byrokracii, která brzdí rozvoj energetiky. Zefektivnění legislativy a odstranění spekulací s připojením nových zdrojů patří k zásadním krokům pro snížení cen energií,“ řekl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Mohlo by vás zajímat
Konec diskriminace jaderné energetiky
Hospodářská komora dále volá po technologické neutralitě pro nízkoemisní zdroje energie. Evropská unie by tak měla konečně uznat přínos jaderné energetiky a přestat ji diskriminovat oproti obnovitelným zdrojům ve své taxonomie udržitelných financí. Výstavbu nových jaderných bloků by totiž podpořilo i to, kdyby velcí spotřebitelé mohli uzavřít dlouhodobou smlouvu typu PPA na odběr elektřiny z nových reaktorů.
V energetické sekci Hospodářské komory, podobně jako v případě Svazu průmyslu a dopravy, mají své zástupce největší energetické skupiny. Konkrétně Zuzana Krejčiříková je současně ředitelkou útvaru Public Affairs v ČEZ. Proto není překvapením, že požadavky Hospodářské komory odpovídají tomu, co již dříve na neformálních setkáních s novináři doporučovali manažeři ČEZ.
Debatu o drahých energiích a jejich dopadu na evropský průmysl otevřel loni na podzim bývalý italský premiér a bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve své zprávě o konkurenceschopnosti Evropské unie. Draghi varoval, že není dlouhodobě udržitelné, aby ceny elektřiny pro průmyslové podniky byly v zemích EU o 150 procent vyšší než ve Spojených státech a v Číně. Zemní plyn je dokonce až čtyřikrát dražší než na severoamerickém trhu.
Pozornost se nyní soustředí na oznámení, se kterým ve středu 26. února přijde Evropská komise. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v lednu ve svém vystoupení na Světovému ekonomickému fóru v Davosu prozradila, že základním kamenem plánu na snížení cen energií pro evropské firmy a obyvatele bude moderní „supersíť“ napříč státy Evropské unie.