INZERCE

Z celkem 323 měst zahrnutých do prohlížeče je kvalita ovzduší ve 127 městech klasifikována jako dobrá. Foto: Pixabay

Jak se vám dýchá? Kvůli špatnému ovzduší v EU ročně předčasně zemře více než čtyři sta tisíc lidí. Nový prohlížeč ukazuje stav znečištění

Znečištění ovzduší je v mnoha evropských městech zásadním problémem a představuje závažné zdravotní riziko. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) spustila nový prohlížeč kvality ovzduší, díky kterému lze zjistit, jak se v jednotlivých městech v posledních dvou letech kvalita ovzduší vyvíjela. Města jsou v prohlížeči řazena od nejčistšího po nejvíce znečistěné na základě průměrných úrovní jemných částic PM2,5 za poslední dva kalendářní roky. U nás je na tom nejlépe Plzeň.

V letech 2019 až 2020 byla třemi nejčistšími městy v Evropě z hlediska kvality ovzduší Umeå ve Švédsku, Tampere ve Finsku a Funchal v Portugalsku. Třemi nejvíce znečištěnými byly Nowy Sacz v Polsku, Cremona v Itálii a Slavonski Brod v Chorvatsku. Z českých měst je na tom nejlépe Plzeň, v celkovém pořadí však zaujímá až 162. místo. Praha je až 203. Ze sledovaných českých měst je nejhorší ovzduší v Havířově.

Polsko, Chorvatsko a Itálie

Z celkem 323 měst zahrnutých do prohlížeče je kvalita ovzduší ve 127 městech klasifikována jako dobrá. To znamená, že je v souladu s hodnotou stanovenou z hlediska ochrany lidského zdraví v pokynech Světové zdravotnické organizace (WHO) pro dlouhodobou expozici jemným částicím PM2,5 na méně než deset mikrogramů na metr krychlový vzduchu.

Evropská unie stanovila v rámci politik zaměřených na zajištění čistého ovzduší v Evropě roční limitní hodnotu PM2,5 na 25 mikrogramů na metr krychlový. Pokud úrovně PM2,5 dosahují této prahové hodnoty nebo ji převyšují, prohlížeč vyhodnotí dlouhodobou kvalitu ovzduší jako velmi špatnou. Do této kategorie spadá pět měst v Polsku, Chorvatsku a Itálii. 

Kardiovaskulární a respirační nemoci

Jemné částice jsou látky znečišťující ovzduší, které mají největší dopad na zdraví z hlediska předčasného úmrtí a onemocnění. Dlouhodobá expozice PM2,5 způsobuje kardiovaskulární a respirační onemocnění. Prohlížeč poskytuje u každého města informace o dlouhodobé kvalitě jeho ovzduší. 

Aktuální situace znečištění ovzduší v České republice. Zdroj: Evropská agentura pro životní prostředí

Ačkoli se kvalita ovzduší v Evropě v posledním desetiletí výrazně zlepšila, při posledním ročním hodnocení kvality ovzduší provedeném EEA bylo zjištěno, že expozice jemným částicím způsobila v roce 2018 ve 41 evropských zemích přibližně 417 000 předčasných úmrtí.

Díky novému prohlížeči kvality ovzduší ve městech mohou lidé jednoduše sami zjistit, jak si jejich město v oblasti znečištění ovzduší vede v porovnání s ostatními městy. Poskytuje konkrétní informace na lokální úrovni, které mohou lidé aktivně využít při řešení problematiky znečištění s místními orgány. 

Více než tři stovky měst

Data pocházejí z pozemních měření koncentrací PM2,5, zaznamenaných více než čtyřmi sty monitorovacími stanicemi v městských a příměstských oblastech. Stanice tak poskytují spolehlivý obraz o expozici obyvatelstva znečištěnému ovzduší. 

Interpretace dat a klasifikace vycházejí z roční průměrné koncentrace PM2,5 za poslední dva kalendářní roky, přičemž se používají aktuální data za poslední rok a ověřená data o kvalitě ovzduší za rok, který mu předcházel. V tabulce lze najít evropská města v pořadí podle průměrných úrovní jemných částic.

Tomáš Rovný