Vládní koalice se konečně shodla na tom, jak má stát podporovat bydlení a vyřešit bytovou nouzi. Podle navržených změn bude například méně kontaktních center, které budou pomáhat potřebných s hledáním bydlení. V podcastu České justice a Ekonomického deníku Perspektivy Česka to řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Schválení zákona už nyní podle něj nic nebrání, hotovo by mělo být do konce dubna.

V bytové nouzi v Česku žije více než 150 tisíc lidí, z toho 61 tisíc dětí. Zákon o podpoře bydlení považuje ministerstvo pro místní rozvoj a jeden z hlavních nástrojů pro zvýšení dostupnosti bydlení v Česku. Doplnit ho ale mají další. Například s pomocí státních dotací má do dvou let vzniknout 5 tisíc nových obecních bytů. O účinnosti jednotlivých kroků v podcastu Perspektivy Česka diskutoval ministr Petr Kulhánek s partner KPMG pro oblast realit a stavebnictví Pavlem Klimentem a majitelem investiční a developerské skupiny Trigema Marcelem Souralem.

Na tom, že je potřeba situaci řešit a otevřít Čechům cestu k dostupnému bydlení, panuje mezi politiky shoda. Už méně se dokážou shodnout na to, jak to udělat. Návrh zákona o podpoře bydlení připravený ministerstvem pro místní rozvoj ještě pod vedením bývalého šéfa resortu Ivana Bartoše (Piráti), čeká na projednání ve sněmovně od léta. Jenže snášela se na něj ostrá kritika nejen z řad opozice, ale i z vládních stran. A to navzdory tomu, že všechny strany vládní koalice návrh řadí na seznam priorit, které chtějí dokončit do podzimních voleb. Přístup vlády k návrhu a opakované odklady jeho projednání kritizovali Piráti.

Jádrem střetu byla od začátku robustnost zákona. Původní návrh předpokládal, že v obcích s rozšířenou působností vznikne síť kontaktních míst pro bydlení, kde lidé získají poradenství a přehled o možnostech řešení bytové nouze. To by znamenalo vznik 205 nových pracovišť, a to bylo příliš zejména pro poslance z řad ODS.

Mohlo by vás zajímat

„Vytváříme robustní systém, který pomůže méně než 0,3 domácnostem a zapojí do systému méně než jedno promile bytů. Tato čísla vyvracejí, že chceme touto legislativou pomoci této zemi,“ argumentoval například poslanec Karel Haas (ODS). Premiér Petr Fiala (také ODS) požadoval zúžení zákona pouze na vyloučené lokality.

Kompromisní návrh nakonec od plošného zřizování kontaktních center nakonec upustil. Bude jich méně. „Šli jsme podle mapy incidence a dostali jsme se na číslo 115,“ uvedl v podcastu Perspektivy Česka nynější ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. „Zákon i tak pořád bude plnit funkci, protože kontaktní místa jsou dostupná tam, kde je třeba,“ míní.

Noví úředníci

V centrech budou pracovat noví úředníci, ale počítá se i s využitím stávajících sociálních pracovníků z radnic. „Nových pracovních úvazků bude něco přes stovku,“ uvedl Kulhánek.

Hlavním cílem zákona o podpoře bydlení je pomoci zhruba 150 tisícům lidí, kteří se nacházejí v bytové nouzi a mají potíž na volném trhu sehnat bydlení. Počítá s asistencí i zavedením garancí, které mají dát pronajímatelům jistotu, že dostane peníze z nájmu. Státem vybraný garant totiž bude ručit za to, že pronajímateli případné dluhy, až do výše čtyřnásobku nejvyššího přípustného nájemného uhradí. Platit má i případné škody, které by nájemník na bytě způsobil.

Za důležitou ale Kulhánek považuje i preventivní funkci, kterou bude zákon mít. „Lidé, kteří seznají, že mají problém se splácení, že se bojí, zda si budou moci udržet bydlení, už budou mít asistenci z kontaktních míst pro bydlení, které jim poskytnou konzultace a poradenství, aby se do bytové nouze nedostali,“ uvedl ministr. Podporu tak získá až milion lidí, kteří by se mohli do bytové nouze dostat.

Podcast si poslechněte také na Spotify či Apple podcast:

https://podcasts.apple.com/us/podcast/jak-na-bytovou-nouzi-z%C3%A1kon-na-podporu-bydlen%C3%AD-bude/id1767696820?i=1000688968409