Město Žacléř chce přebudovat bývalou věznici na startovací byty. Praha má svoji nájemní agenturu, která zprostředkovává pronájem bytů soukromníků méně majetným nájemníkům. Cesty odlišné, cíl stejný – rozšířit řady dostupného bydlení v Česku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že v bytové nouzi je v Česku víc než 150 tisíc lidí včetně 61 tisíc dětí. Dalších 1,6 milionu lidí jí má být ohroženo. Situaci má narovnat zákon o podpoře bydlení, který už prošel Poslaneckou sněmovnou i Senátem. Platit má od ledna 2026.

Kontaktní místa a bydlení s ručením

Norma počítá mimo jiné s vybudováním sítě kontaktních míst, která budou poskytovat poradenství. Podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN) mají fungovat minimálně v 115 nejzasaženějších obcích s rozšířenou působností, další se obce se budou moci do systému dobrovolně zapojit.

Mapa
Ohrožení bytovou nouzí podle krajů. Zdroj: MPSV

Zákon zavádí také systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a obcím, které pronajmou byty lidem v bytové nouzi, slibuje dotace.

Stát by tak chtěl v horizontu 10 let snížit počet lidí v bytové nouzi o 30 procent.

Pronájem přes agenturu města? V Praze 50 bytů

Záchytná síť pro lidi v bytové nouzi funguje do určité míry i v současnosti. V Praze takovou pomoc nabízí od roku 2021 Městská nájemní agentura, kterou zřídil pražský magistrát. Agentura v současnosti působí pod křídly Centra sociálních služeb Praha. Majitelé soukromých bytů mohou přes ni nabídnout svou nemovitost k „dostupnému“ pronájmu. Podle Martina Hrušky z agentury v metropoli spravuje aktuálně přibližně 50 bytů.

Byt přes ni podle svých slov pronajímá i náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). „Bydlí v něm samoživitelka se čtyřmi dětmi. Mohla by být na ubytovně nebo v azyláku – místo toho má normální domov,“ uvedl Hřib na svých facebookových stránkách. Městskou agenturu podle Hřiba rozběhl v minulém volebním období pražský radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti). Dodal, že díky zákonu o dostupném bydlení se podobné modely zavádějí i v dalších městech.

Mohlo by vás zajímat

Tipování vhodných domácností

Martin Hruška popsal, jak to funguje v Praze. Majitelé bytů mohou agenturu kontaktovat přes formuláře na webových stránkách agentury nebo e-mail a telefon. Naopak lidé v nouzi se spojit s agenturou z kapacitních důvodů místa nemohou.

„Když získáme byt, nabízíme ho klientům skrze Kontaktní místo pro bydlení, případně skrze spolupracující sociální služby. Ti nám vytipují několik vhodných domácností, ze kterých následně vybíráme. Musejí to být Pražané v bytové nouzi, další kritéria nemáme,“ sdělil Ekonomickému deníku Hruška. „Hledá se podle něj nejlepší „match“ mezi konkrétním bytem a konkrétní domácností. Roli hrají velikost bytu, lokalita i preference nájemníků.  

Fungují i bez dotací

Roční rozpočet agentury se pohybuje řádově v milionech korun za rok. Většina rozpočtu jde podle Hrušky na platy zaměstnanců. Na podobném principu fungují podobné agentury také v Liberci, Českých Budějovicích nebo Opavě, Ostravě či Praze 7 a Brně.

Graf
Přehled, kolik lidí je ohrožených ztrátou bydlení, energetickou chudobou nebo nadměrnými náklady na bydlení. Foto: MPSV

Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Romana Chrenčíka konkrétně pražská Městská nájemní agentura nebo některé obce fungují bez využití dotací. Ministerstvo práce a sociálních věcí jinak podle něj podobné projekty podporuje formou poradenství i dotační podpory z Operačního programu Zaměstnanost, respektive Zaměstnanost+.

Výstavba nových sociálních bytů

Podpora proudí i ze samotného ministerstva pro místní rozvoj. Žadatelé včetně obcí se mohou zapojit do dotačních výzev „Sociální bydlení“ z Integrovaného regionálního operačního programu. Příspěvky jsou určené na pořízení objektů, domů, bytů nebo pozemků pro výstavbu nových sociálních bytů.

Dotace je možné využít i na rekonstrukce a úpravy nebo i nákup základního vybavení bytových jednotek. Obce mohou využít i program Dostupné nájemní bydlení, který spravuje Státní fond podpory investic (SFPI), nepřímo řízená organizace ministerstva pro místní rozvoj.

Širší cílové skupiny

Fond kombinuje dotace s úvěry. Od první poloviny loňského roku mohou obce využít pomoc i Regionálních center podpory investic do bydlení při SFPI, která poskytují pro bytové projekty konzultace.

Vláda začátkem července schválila u programu Dostupné nájemní bydlení změny. Ruší se bonus za byty pro domácnosti v bytové nouzi a naopak se rozšiřují cílové skupiny pro dostupné bydlení. Nově k nim patří i domácnosti, kde žije člověk ohrožený domácím násilím, a domácnosti, jejichž členové dosáhli věku 35 let včetně. Nově mohou o dostupné bydlení žádat i domácnosti, které spoluvlastní nemovitost k bydlení, a to v případě, že patří mezi klíčové profese a nemovitost vlastní mimo kraj své působnosti.

„Cílem je hlavně sladit definice cílových skupin s legislativou o dostupném bydlení podle zákona o SFPI. Přijaté žádosti zůstávají v platnosti podle původních podmínek,“ podotkl Chrenčík.

Některá města i staví byty

Na podpůrná opatření budou mít nárok lidé, kteří se nacházejí v bytové nouzi a zároveň jim po odečtení nákladů na bydlení zbyde disponibilní příjem ve výši maximálně 1,43násobku životního minima. Koeficient životního minima se má zvýšit na hodnotu 1,6.

Města o obce také staví startovací byty, například Náchod plánuje vybudovat do tří let až tři desítky nájemních bytů za více než 160 milionů korun. Komunitní dům pro studenty a seniory plánují Pardubice a v úvodu zmiňovanou přestavbu bývalé věznice na byty chystá Žacléř.