Česká národní banka na konci dubna definitivně odňala bankovní licenci Sberbank CZ. Nyní lze na webu centrální banky najít celé rozhodnutí, které popisuje i dosud neznámé okolnosti pádu jedné ze středně velkých bank na českém trhu. Zajímavá fakta uvedená v rozhodnutí přinášíme v následující zprávě.
Jak se v rozhodnutí uvádí, k masivnímu výběru peněz ze Sberbank CZ došlo už před ruskou invazí na Ukrajinu (24. únor). Klienti začali stahoval peníze od 21. února, což je mimochodem datum, kdy režim Vladimira Putina uznal „nezávislost“ Doněcké a Luhanské lidové republiky. Už v ten moment bystřejším klientům došlo, že mít peníze v bance s ruským vlastníkem není moudrý nápad.
Podle informací v rozhodnutí ČNB vyplatila Sberbank CZ svým klientům od 21. do 25. února vklady ve výši téměř 20 miliard korun, což bylo 27 procent veškerých depozit (z celkového objemu cca 72 miliard korun). Další platby ve výši 6,1 miliardy korun již banka nezvládla odeslat, protože zkrátka došla likvidní hotovost. Tehdy už nešlo vybrat peníze ani z účtů vedených v eurech a dolarech.
Proto musela Sberbank CZ přistoupit od 25. února k následujícím opatřením: zkrácení provozní doby všech poboček, snížení denního limitu debetních a kreditních karet na 10 000 korun a zastavení služeb internetového bankovnictví pro veškerou klientelu. O tři dny později zůstávaly pobočky dál zavřené a denní limit pro platby kartou klesl na 1000 korun.
ČNB na nic nečekala a 28. února zahájila se Sberbank CZ řízení o odnětí licence pro její neschopnost plnit závazky vůči klientům. Centrální banka současně se zahájením správního řízení vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů a omezila ji v nakládání s aktivy.
Vedení banky se v té době ještě nevzdávalo. Situaci chtělo řešit zvýšením úrokových sazeb na spořících účtech pro retail, prodejem vybraných úvěrů i pomocí ze strany vlastníka, tedy rakouské dcery ruské Sberbank. Jenže reputační riziko spojené s ruským vlastníkem bylo natolik silné, že zájem o výběr peněz co možná nejrychleji nepolevil.
Top management Sberbank CZ dokonce v dopise pro ČNB uvedl, že záchranu by měla zajistit změna vlastníka banky. „V rámci této argumentace účastník řízení uvedl, že ke dni vyjádření je jediný akcionář banky v pokročilém stavu jednání hned s několika potenciálními investory působícími na tuzemském i mezinárodním trhu o koupi banky jako celku,“ uvedla Sberbank dne 14. března.
Avšak o deset dní později během osobního jednání zástupců Sberbank CZ a ČNB vedení banky přiznalo, že žádného konkrétního investora či zájemce o převzetí banky nemá. Sberbank CZ sice navyšovala hotovost díky splácení úvěrů, ale získané jednotky miliard korun nemohly stačit na vyplacení všech závazků. V té době v bance zůstávaly vklady klientů ve výši 52,6 miliardy korun (25,7 miliardy pojištěných vkladů a 26,9 miliardy nepojištěných).
Konečný verdikt vynesla Česká národní banka 14. dubna: „Společnosti Sberbank CZ se podle ustanovení § 34 odst. 2 písm. f) zákona o bankách odnímá licence, neboť ode dne 25.2.2022 již není schopna plnit své závazky vůči věřitelům.“ Rozhodnutí nabylo právní moci 30. dubna po uplynutí lhůty pro podání rozkladu.
Více o historii a minulých kauzách spojených se Sberbank CZ se dočtete ve zprávě Ekonomického deníku z počátku března.
David Tramba