Do roku 2030 může až deset procent spotřeby zemního plynu v České republice pokrýt biometan. Palivo pocházející z obnovitelných zdrojů se svými vlastnostmi neliší od „fosilního“ metanu, naráží však na úskalí, jak jej dostat do distribuční soustavy zemního plynu. S řešením přichází Lama Energy Group, která se chce zapojit do dodávek tohoto obnovitelného zdroje energie. Na jižní Moravě pilotně vtlačila do sítě biometan vyrobený v bioplynové stanici v Herálci.
Jak dále uvedla Lama Energy Group v tiskové zprávě, v úterý 18. června se uskutečnil pilotní test vtláčení biometanu do plynárenské soustavy z nákladního automobilu s tlakovými lahvemi. Vtláčení proběhlo v těžebním středisku provozovaném společností Lama Gas & Oil, která na Břeclavsku těží ropu a zemní plyn.
Biometan byl vyroben v bioplynové stanici v Herálci na Vysočině, vlastněné skupinou SUR LIE, která je průkopníkem ve výrobě biometanu v České republice. „Jsme rádi, že můžeme napomoci vyzkoušet novou cestu dodávky biometanu k zákazníkům. Biometan je ekologické palivo, které navíc zvyšuje energetickou nezávislost České republiky,“ říká Ondřej Malinovský, energetický expert firmy SUR LIE.
Bioplynka v Herálci se potýkala se stejným problémem, který bude řešit většina stanic, které chtějí přejít od výroby bioplynu k biometanu. A tím je obtížné připojení k distribuční soustavě plynu. A tak namísto vtáčení do plynárenské soustavy v místě výroby byl biometan dopraven speciálním nákladním automobilem s tlakovými lahvemi na těžební středisko. Zde byl za pomocí dalších technických zařízení vtlačen do distribuční soustavy zemního plynu. Technickou podporu zajistila společnost Adast Engineering.
Biometan, který vzniká zušlechtěním bioplynu, obsahuje více než 95 procent metanu. Na rozdíl od zemního plynu se jedná o plně obnovitelný zdroj energie, lze jej tudíž považovat za uhlíkově neutrální a šetrný k životnímu prostředí. Navíc jde o zdroj energie, vyrobený na českém venkově, a tak krom zvyšování energetické nezávislosti České republiky přispívá také k zachování práce v zemědělství.
Biometan takto vtlačený do plynárenské soustavy bude následně využit pro zákazníky společnosti Lama energy. „Biometan vyrobený v Česku z obnovitelných zdrojů umožní zákazníkům snižovat uhlíkovou stopu jak při využití v dopravě jako bio-CNG, tak při energetickém využití v plynových kotlích,“ uvedl Marek Tikal z Lama energy.
Lama Energy Group je soukromá investiční skupina se sídlem v České republice. Hlavními obory jejího podnikání jsou energetika, těžba ropy a zemního plynu a telekomunikace. Hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku. Lama Energy Group je druhým největším českým těžařem ropy a zemního plynu. Vlastní Teplárnu Otrokovice a patří mezi významné prodejce elektřiny a zemního plynu koncovým zákazníkům. Vedle Česka působí také v Kanadě a Mongolsku.
(rov)