INZERCE

První blok sympozia Ekonomického deníku na téma Jak má vypadat nová Státní energetická koncepce. Zleva: ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Pavel Zámyslický, poslanec Evropského parlamentu Ondřej Knotek, vydavatel Ekonomického deníku Ivo Hartmann a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák. Foto: Radek Čepelák

Jak bude vypadat nová vodíková strategie ČR? Odpověď přinese sympozium Ekonomického deníku

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá aktualizaci Vodíkové strategie. Co bude obsahovat? A je vůbec vodík ideálním energetickým zdrojem pro další desetiletí? Na tyto a další otázky související s využitím vodíku v energetice, průmyslu a dopravě se zaměří sympozium Vodíková strategie, které pořádá Ekonomický deník.

Akce se koná 25. dubna v Praze. Rozdělena je na dva bloky. První z nich se zaměří na aktualizaci Vodíkové strategie v České republice, druhá a investiční podporu státu. Pořadatelem akce je vydavatel Ekonomického deníku, společnost Media Network s.r.o. Pokud máte zájem zúčastnit se, registrujte se prostřednictvím e-mailové adresy [email protected].

V prvním bloku vystoupí náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák, první náměstek ministra dopravy Tomáš Vrbík, vrchní ředitel ministerstva životního prostředí Jan Kříž a předseda poslaneckého podvýboru pro energetiku Róbert Teleky. Očekávání podnikatelského sektoru od vlády a parlamentu a postoj velké průmyslové společnosti k využití vodíku představí Tomasz Wiatrak, předseda představenstva a generální ředitel podniku Orlen Unipetrol.

Velké dotační projekty v České republice brzdí vyjma malého sebevědomí i složité povolovací procesy, prohlásil na Sympoziu Ekonomického deníku na téma Modernizační a strukturální fondy, dotace a granty jako příležitost pro ekonomiku vrchní ředitel sekce fondů EU ministerstva průmyslu a obchodu Marian Piecha. Foto: Radek Čepelák

Druhý blok, zaměřený na investiční podporu ze strany státu, zahájí vrchní ředitel ministerstva průmyslu a obchodu Marian Piecha. Na jeho vystoupení poté naváže ředitel odboru Státního fondu životního prostředí Ivo Marcin a partner poradenské společnosti PwC Česká republika Jan Brázda, který se zaměří na strategii podniků v oblasti vodíku.

Aktualizace tři roky staré strategie

První Vodíkovou strategii České republiky vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu v první polovině roku 2021. Předpokládalo zde pomalý náběh spotřeby vodíku po roce 2025 a boom po roce 2035, tažený hlavně rostoucí spotřebou v dopravě a průmyslu. V roce 2050 by spotřeba vodíku dle autorů strategie mohla dosáhnout 1,7 milionu tun. K výrobě takového množství vodíku pomocí elektrolýzy bychom potřebovali 95 TWh elektrické energie.

Výše zmíněné objemy produkce vodíku, navíc s nízkými emisemi, budou pro Českou republiku těžko dosažitelné. Značnou část vodíku tak budeme muset dovážet – z jiných členských zemí Evropské unie, případně ze vzdálenějších zemí. Plynárenské společnosti již chystají konverzi části tranzitních plynovodů na přepravu vodíku, který bychom mohli dovážet z oblasti Severního a Baltského moře, ze Severní Afriky a z Ukrajiny.

(red)