INZERCE

Jaderná elektrárna Temelín. Foto: Skupina ČEZ

Jaderný regulátor chce navýšit rozpočet i personál. V příštích letech bude mít spoustu práce navíc

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), v jehož čele už skoro 25 let stojí předsedkyně Dana Drábová, bude muset výrazně posílit. Na úřad, který po dlouhé roky fungoval v klidnějším režimu, se valí nové úkoly a povinnosti. V nejbližších letech jej čeká třeba licencování jednoho či dvou velkých jaderných bloků v Dukovanech a menšího reaktoru v Temelíně. Proto už teď úřad usiluje o navýšení rozpočtu a personálu.

„Ano, v návrhu rozpočtu kapitoly SÚJB na rok 2025 i ve střednědobém výhledu na roky 2026 a 2027 žádáme o navýšení rozpočtu a pracovníků. Zjednodušeně řečeno, požadované navýšení odpovídá předpokládaným plánům rozvoje v oblasti mírového využívání jaderné energie v České republiky, zejména co se týče stavby nových jaderných bloků a nasazení malých modulárních reaktorů nebo také nových diagnostických a terapeutických postupů v medicíně,“ odpověděl ředitel Sekce jaderné bezpečnosti SÚJB Štěpán Kochánek.

Pro představu: loni dosáhly celkové výdaje SÚJB výše 487 milionů korun, z toho polovinu pokryly platby ze státního rozpočtu a druhou poloviny poplatky za správní činnost úřadu (většinu z toho, cca 220 milionů korun, zaplatil ČEZ, několika miliony přispělo také Diamo a SÚRAO). Úřad měl loni celkem 218 zaměstnanců, většina z nich byla zaměstnána a odměňována podle zákona o státní službě.

Otázka mzdové konkurenceschopnosti

Zdroje z prostředí energetiky upozorňují přinejmenším na dva problémy, kterým bude muset úřad čelit. Tím prvním je, že pracovníci SÚJB byli dosud zvyklí posuzovat hlavně ruské reaktory typu VVER, které důvěrně znají z Dukovan a Temelína. Teď se budou muset seznámit s pro ně „exotickými“ technologiemi, jakými jsou francouzský reaktor EPR1200 nebo korejské APR1000. Ať už vyhraje první nebo druhý uchazeč, vyroste v Česku první reaktor svého typu ve světě. Posuzování jaderným regulátorem bude o to náročnější.

Druhý problém souvisí s odměňováním podle zákona o státní službě. SÚJB nedokáže platově konkurovat podmínkám, které jaderným expertům nabízí Skupina ČEZ. Jakmile dá vláda pokyn ke stavbě nového bloku, už tak nedostatkové odborníky na jadernou energetiku začne přetahovat jak ČEZ, tak vítěz dukovanského tendru. Hrozí tak, že SÚJB přijde o zaměstnance, které energetické společnosti přeplatí a přetáhnou k sobě.

Vizualizace dvou jaderných bloků typu EPR1200 v lokalitě Dukovany II. Foto: EDF

Oslovený zástupce SÚJB nicméně nevidí situaci tak černě. „Přes limity dané tabulkovým systémem stání služby se SÚJB průběžně daří své pozice zaplňovat a konkurenční prostředí existuje v podobném smyslu již v dnešní době. Naše zkušenosti ukazují, že i s omezeními danými státní službou je možné experty finančně ohodnotit tak, aby měli zájem o uplatnění u respektovaného jaderného regulátora. V posledních letech u nás dochází k velkému důrazu na slaďování osobního a pracovního života, a to i v míře přesahující nabídky komerční sféry,“ reagoval Štěpán Kochánek.

Co se týká posuzování nových typů jaderných reaktorů, náročnější bude podle Kochánka hodnocení nových technologických prvků, nikoliv řízení samotné. „Toto hodnocení však může dílem probíhat ještě před zahájením řízení, na což pamatuje chystaná novela atomového zákona připuštěním institutu předběžné informace. SÚJB bude moci s časovým předstihem vyhodnotit problematičtější aspekty a připravit žadatele na budoucí řízení. SÚJB k těmto hodnocením hodlá v případě potřeby využít nejen vlastní kapacity, ale i technickou podporu zahraničních technických podpůrných organizací, bude-li třeba,“ zmínil Štěpán Kochánek.

SÚJB již uzavřel s francouzským i korejským jaderným regulátorem memorandum o porozumění, které se vztahuje v budoucímu posuzování vítězné technologie v České republice. „Oba zahraniční partneři vyjádřili nějakou formou možnost takové spolupráce a SÚJB je připraven ji v případě potřeby využít,“ doplnil Štěpán Kochánek.

Čekání na výsledek tendru

Závazné nabídky na stavbu až čtyř velkých jaderných bloků předložili oba uchazeči na konci dubna. ČEZ je vyhodnocuje a v polovině června předá výsledek vládě. Ta by měla do poloviny července vítěze tendru potvrdit a oznámit, kdo vyhrál. Předpoklad je, že smlouvy budou finalizovány během tohoto roku a připraveny k podpisu do 31. března 2025. První nový jaderný blok má být spuštěn v roce 2036 v dukovanské lokalitě.

Podle odhadu ředitele společnosti Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ Petra Závodského bude postup nejspíš takový, že dojde k podpisu závazné smlouvy na dva bloky v Dukovanech a opce na dva bloky v Temelíně. Až s odstupem několika let má následovat případný podpis závazné smlouvy o stavbě bloku v temelínské lokalitě.

Možné scénáře, co bude následovat, popsal Ekonomický deník v článku ČEZ převzal dvě nabídky v rozšířeném jaderném tendru. Zde je pět scénářů, jak to může dopadnout. Současně ČEZ vybírá dodavatele menšího reaktoru o výkonu 300 až 500 megawattů, který má vyrůst do roku 2035 v Temelíně. Ve hře jsou tři nabídky, které předložily společnosti Rolls-Royce, Westinghouse a GE Hitachi.

David Tramba