INZERCE

Poté, co Viktor Orbán přivítal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga řekl, že plánem Maďarska je, aby podíl jaderné energie v zemi do začátku příštího desetiletí činil 60 až 70 procent. Foto: Tisková kancelář předsedy vlády Maďarska

Jaderný průmysl a e-mobilita vábí Maďarsko k Číně

Pokud se nám podaří rozšířit spolupráci mezi Maďarskem a Čínou na celé spektrum jaderného průmyslu, čekají nás velké příležitosti, prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán poté, co přivítal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve své budapešťské pracovně.

Viktor Orbán řekl, že Maďarsko vždy udržovalo s Čínou přátelské vztahy a že tyto vztahy měly vždy pevný politický základ. Zdůraznil, že Maďarsko se vždy drželo politiky „jedné Číny“, že vždy stálo na základě vzájemného respektu a vždy považovalo Čínu za přátelskou zemi. Premiér dodal, že obě země nikdy „neotočily kolo dějin“ tak, aby se dostaly do vzájemného konfliktu.

Premiér Viktor Orbán uvedl, že existuje velký potenciál pro rozšíření spolupráce mezi Maďarskem a Čínou na celé spektrum jaderného průmyslu. Podle maďarského premiéra se nejedná pouze o ekonomickou skutečnost, ale také o vyjádření důvěry. V jaderném průmyslu má Maďarsko značné mezinárodní zkušenosti a prestiž, zdůraznil Orbán.

„V tomto odvětví působíme již více než padesát let a největší jaderný rozvoj v Evropě stále probíhá v Maďarsku,“ uvedl maďarský premiér.

Dodal, že plánem je, aby podíl jaderné energie v Maďarsku do začátku příštího desetiletí činil 60 až 70 procent. Orbán rovněž poděkoval čínskému prezidentovi za dohodu, podle níž by Maďarsko mohlo do Číny vyvážet více zemědělských a potravinářských produktů.

Viktor Orbán zdůraznil, že pro Maďarsko je ctí a velkou příležitostí, že „nás Čína pozvala k účasti na modernizaci svého hospodářství a že je ochotna podílet se na rozvoji a modernizaci maďarské ekonomiky“.

Připomněl, že před dvaceti lety bylo možné čínské investice v Maďarsku „najít jen s lupou“, ale v loňském roce přišly z Číny tři čtvrtiny investic, které poskytly „práci desetitisícům lidí a jisté a předvídatelné živobytí.

Maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó připomněl, že čínský výrobce elektromobilů BYD přivede do Szegedu svou vůbec první evropskou továrnu na elektromobily, což podle Szijjártá dramaticky zvýší ekonomickou váhu a vliv Maďarska v Evropské unii.

V tomto jihomaďarském městě se 160 000 obyvateli už byla zahájena výstavba závodu a potřebné infrastruktury, takže první elektromobily BYD by mohly sjet z montážní linky již v roce 2025.

Společnost BYD provozuje svou společnost na výrobu elektrických autobusů a nákladních automobilů v Komáromu od roku 2017.

„Tady se nezastavíme, protože je pro nás důležité, aby v Maďarsku byl přítomen každý segment automobilového průmyslu od výroby přes výzkum a vývoj až po služby. Proto již jednáme o dalším prodloužení naší spolupráce mezi společností BYD a Maďarskem,“ dodal Péter Szijjártó.

Zdůraznil také, že budoucnost je utvářena e-mobilitou a národní ekonomiky s největšími továrnami v elektroautomobilovém průmyslu se v budoucnu stanou nejsilnějšími.

(nik)