INZERCE

Jaderná elektrárna Kozloduj v Bulharsku. Foto: Kozloduy NPP

Jaderný Balkán. Rumuni a Bulhaři pokročili v přípravě stavby nových jaderných reaktorů

Rumunská společnost Nuclearelectrica podepsala smlouvy týkající se dostavby 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Cernavoda. Smluvní stranou ke konsorcium zahrnující společnosti Fluor, AtkinsRéalis, Ansaldo Nucleare a Sargent & Lundy Energie. Smlouvy v hodnotě zhruba 3,2 miliardy eur (80 miliard korun) byly podepsány symbolicky na klimatické konferenci COP29 v Baku.

První, přípravná fáze dostavby bloků potrvá 24 až 30 měsíců, uvedl k projektu zpravodajský web World Nuclear News. Až poté přijde na řadu odsouhlasení obchodních podmínek a konečné investiční rozhodnutí, kterému musí předcházet dohoda o státní podpoře mezi rumunskou vládou a společností Nuclearelectrica.

Cernavoda je jedinou jadernou elektrárnou v Rumunsku, zatím jsou v provozu dva těžkovodní kanadské reaktory CANDU-6 o výkonu 650 MW. První blok byl uveden do komerčního provozu v roce 1996 a druhý blok v roce 2007. Po pádu režimu diktátora Nicolae Ceausesca na konci roku 1989 byla přerušena výstavba třetího a čtvrtého bloku. V té době byl blok 3 dokončen z 52 procent a blok 4 ze 30 procent.

V říjnu 2022 Rumunsko uvedlo, že Kanada a USA nabízejí pomoc s financováním stavby Cernavoda 3 a 4. Tím se podařilo dát do pohybu přípravy na jejich dokončení. Letos v červenci vydala Evropská unie kladné stanovisko k technickým a bezpečnostním aspektům dostavby těchto bloků. Pokud vše půjde podle plánu, třetí blok by mohl zahájit provoz v roce 2031 a čtvrtý o rok později.

„Jedná se o nejdůležitější projekt pro rumunský energetický sektor v posledních desetiletích. Dva nové reaktory znamenají dodatečný instalovaný výkon přes 1400 MW v Cernavodě, což představuje nárůst roční výroby energie v Rumunsku o více než 11 milionů MWh ročně, více než 19 tisíc dobře placených pracovních míst a zamezení minimálně 10 milionů tun emisí CO2 ročně Jakmile bude tato investice dokončena, Rumunsko pokryje více než 30 procent spotřeby elektřiny jadernou energií,“ uvedl rumunský ministr energetiky Sebastian Burduja.

Rumunská jaderná elektrárna Cernavoda. Foto: Nuclearelectrica

Bulhaři se dohodli s Westinghousem

Nový jaderný zdroj chtějí stavět také Bulhaři. Tamní vláda na počátku listopadu uzavřela smlouvy o stavbě dvou nových bloků Jaderné elektrárny Kozloduj. Stavební část bude mít na starosti korejská Hyundai Engineering & Construction, dodávku technologie zajistí americký Westinghouse. Harmonogram a otázka financování mají být upřesněny do 12 měsíců od podpisu smlouvy.

Cílem je, aby první nový blok typu Westinghouse AP1000 zahájil provoz v roce 2035 a druhý blok v roce 2037. Počítá se i se zapojením bulharských dodavatelů; Westinghouse zatím uzavřel 22 memorand o možné spolupráci s tamními podniky.

„Rozvoj jaderné energetiky je v souladu s mezinárodními standardy pro bezpečnost a ochranu životního prostředí a proto je jednou z hlavních priorit vlády. Naše úsilí a aktivní spolupráce s našimi partnery z Westinghouse a Hyundai při naplňování této priority vedla ke konkrétnímu výsledku – podepsání inženýrské smlouvy na nová zařízení. Toto je zásadní chvíle, díky které je rozhodnutí nezvratné,“ řekl k podpisu ministr energetiky Vladimir Malinov.

V Kozloduji na Dunaji se nachází jediná bulharská jaderná elektrárna. Čtyři nejstarší bloky ruského typu VVER-440 Evropská komise klasifikovala jako málo bezpečné a Bulharsko souhlasilo s jejich odstavením při vstupu do Evropské unie v roce 2007. Bloky 5 a 6 s reaktory VVER-1000, které byly připojeny k síti v letech 1987 a 1991 prošly modernizací a dnes vyrábějí asi jednu třetinu elektřiny v zemi.

David Tramba