V rámci odvážného kroku k přeměně Argentiny na globální energetickou velmoc představil prezident Javier Milei tamní jaderný plán s cílem využít energii z jádra jako klíčovou součást budoucnosti země. Plán nastiňuje výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR), kompaktních jaderných bloků navržených tak, aby poskytovaly energii komerčním sektorům a dalším rozsáhlým provozům.
„Po letech stagnace zažívá jaderná energie silný návrat a my jsme odhodláni vést, nikoli následovat,“ prohlásil sebevědomě Javier Milei a zdůraznil bohaté přírodní zdroje země, kvalifikovanou pracovní sílu a chladné klima Patagonie, které popsal jako ideální pro umístění energeticky náročných technologií, jako je umělá inteligence. „Jaderná energie je jediným zdrojem, který je dostatečně účinný, hojný a rychle škálovatelný, aby zvládl rozvoj naší civilizace,“ podotkl.
„Po desetiletích úpadku se jaderná energie triumfálně vrátí a my nejenže nezůstaneme pozadu, ale máme v úmyslu stát se průkopníky,“ věští argentinský prezident.
Projekt bude mít podporu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), přičemž generální ředitel MAAE Rafael Grossi se připojí k Mileiovi a jeho klíčovému poradci Demianu Reidelovi během oficiálního spuštění plánu. Demian Reidel zdůraznil, že rostoucí poptávka po energii, zejména v důsledku pokroku v oblasti umělé inteligence, činí jadernou energii klíčovou pro argentinskou energetickou strategii, uvádí jpost.com.
První fáze plánu se zaměří na výstavbu malého modulárního reaktoru (SMR) v jaderné elektrárně Atucha. Očekává se, že reaktor pomůže uspokojit rostoucí poptávku po energii a zmírnit nedostatek energie v celé Argentině.
Mohlo by vás zajímat
Reidel zdůraznil významný příspěvek argentinských jaderných inženýrů k této iniciativě.
„Učiníme tak se stoprocentně argentinskou technologií, vyvinutou našimi jadernými inženýry, kteří jsou uznáváni jako jedni z nejlepších na světě,“ uvedl Demian Reidel. Podotkl, že plán „nám poskytne energetickou suverenitu, umožní nám vyvážet tuto technologii do světa“ a ujistil, že „výpadky budou jen špatnou vzpomínkou.“
Ve druhé fázi iniciativy si Argentina klade za cíl využít své nevyužité zásoby uranu, aby uspokojila domácí potřeby a etablovala se jako přední vývozce jaderného paliva. Vláda si představuje, že se Argentina stane globálním lídrem v mírovém využívání atomové energie a zároveň podpoří své ambice stát se mezinárodním centrem inovací v oblasti umělé inteligence.
Rafael Grossi uvedl, že MAAE po tomto oznámení podepsala s Argentinou memorandum o porozumění, jehož cílem je rozšířit jejich spolupráci na malých modulárních reaktorech, „aby splňovaly energetické požadavky datových center a aplikací umělé inteligence“.
Argentina má v současné době tři provozuschopné jaderné bloky – první blok Atucha, který byl spuštěn v roce 1974, druhý blok Atucha, který byl zprovozněn v roce 2014, a blok Embalse, který byl připojen k rozvodné síti v roce 1983.
Dohromady vyrábějí asi 5 procent elektřiny v zemi. Objevily se plány na čtvrtý blok, Atucha III, se smlouvou EPC podepsanou s čínskou společností CNNC v únoru 2022. Není ale jasné, jaký je současný stav tohoto projektu a zda bude součástí jaderného programu.
CAREM SMR – název pochází ze slova Central Argentina de Elementos Modulares – je prototypem o výkonu 32 MWe a je prvním jaderným blokem v Argentině navrženým a vyvinutým v Argentině. První beton byl vylit v roce 2014, ale stavba byla od té doby několikrát pozastavena. V současné době se odhaduje, že je dokončena asi ze dvou třetin a v květnu letošního roku pro ni byla nařízena kritická revize návrhu s údajnou nejistotou ohledně financování.
Oznámení přichází v době, kdy se Argentina oficiálně vymanila z těžké recese, což je milník, který znamená velký úspěch pro Mileie a jeho odvážné ekonomické reformy. Podle údajů argentinského statistického úřadu vzrostl HDP ve čtvrtletí od července do září o 3,9 % ve srovnání s předchozími třemi měsíci. Tento růst byl způsoben robustními výsledky v zemědělství, těžbě a spotřebitelských výdajích, což signalizuje oživení v klíčových sektorech ekonomiky, uvádí Financial Post.