INZERCE

Model reaktoru APR1000 od konsorcia korejských společností. Foto: KHNP

Jaderná energie pro Evropu. Švédové, Britové a Poláci udělali krok ke stavbě nových reaktorů

Švédsko, Polsko, Británie. To jsou tři příklady zemí, které v posledních dnech pokročily v plánech na výstavbu nových jaderných bloků. Na vzletné řeči o jaderné renesanci je zatím brzy, ale ukazuje se, že jaderná energetika ještě zdaleka není „na odpis“. Česko v tomto ohledu nijak nezaostává, letos už stihlo výběr dodavatele velkých bloků do Dukovan, ale také menšího bloku, který vyroste v areálu temelínské elektrárny.

Švédský premiér Ulf Kristersson dnes v rozhovoru pro deník Dagens Nyheter uvedl, že výstavba nového jaderného reaktoru začne před příštími parlamentními volbami plánovanými na září 2026. Investorem je státní energetická společnost Vattenfall, která chystá stavbu nejméně dvou menších modulárních reaktorů v jaderné elektrárně Ringhals na jihozápadě země. Vattenfall zatím váhá mezi technologií japonsko-amerického konsorcia GE Hitachi a britského Rolls-Royce.

Švédsko má v současnosti šest reaktorů ve třech jaderných elektrárnách, které vyrábějí asi 30 procent elektřiny. „Rozhodnutí potřebná k vybudování nové jaderné elektrárny byla přijata. A doufejme, že to bude spojeno se skutečným rýčem v zemi. Jsme odhodláni stavět. Pokud chceme uspět v elektrifikaci, musíme zdvojnásobit výrobu elektřiny a jaderná energie je toho nedílnou součástí,“ prohlásil švédský premiér.

Britové dají šanci více technologiím

Dodavatele menších modulárních reaktorů hledá také britská vláda prostřednictví organizace Great British Nuclear. Ta ve čtvrtek oznámila, že v soutěži na výběr dodavatele technologie zbývají čtyři společnosti – GE Hitachi, Holtec, Rolls-Royce SMR a Westinghouse. Ze soutěže naopak vypadl americký NuScale, který dle neoficiálních informací nebyl cenově konkurenceschopný. Navíc se ze soutěže v červenci stáhla francouzská EDF, která vývoj vlastního modulárního reaktoru vzdala.

GE Hitachi v soutěži nabízí varný reaktor BWRX-300. Holtec a Westinghouse sázejí na osvědčenou technologii tlakovodních reaktorů. Výkon všech tří nabízených reaktorů se pohybuje okolo 300 megawattů. Domácí uchazeč Rolls-Royce SMR nabízí tlakovodní reaktor o výkonu 470 MW, což zhruba odpovídá výkonu starších bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. O žádný „malý“ reaktor se tedy opravdu nejedná.

Vizualizace nového modulárního reaktoru AP300. Foto: Westinghouse (tisk. zpráva)

Předseda GBN Simon Bowen již dříve v podcastu World Nuclear News uvedl, že cílem výběrového řízení je podepsat dohody se dvěma nebo třemi poskytovateli technologií, a to na konci letošního roku. Každá vybraná technologie dostane přidělenou lokalitu, určenou vždy pro více jaderných bloků. Plán britské vlády je, aby závazné investiční rozhodnutí bylo přijato v roce 2029.

Polská vláda hlásí: zdroje jsou

Do třetice lze zmínit oznámení polské vlády o záměru vyčlenit 60 miliard zlotých (350 miliard korun) na financování první jaderné elektrárny v zemi. Vláda pracuje na legislativě, která by jí umožnila vložit finanční prostředky do státního podniku Polskie Elektrownie Jadrowe (PEJ). Ten má na starosti dohled nad stavbou jaderné elektrárny, která má vyrůst v lokalitě Lubiatowo-Kopalino v severním Polsku.

Rozhodnutí polské vlády uvítaly americké společnosti Westinghouse Electric Company a Bechtel, které budou mít výstavbu elektrárny na starosti. Westinghouse dodá technologii, tedy reaktory typu AP1000, Bechtel se postará o stavební práce. Cílem polské vlády je, aby první polský reaktor vstoupil do komerčního provozu v roce 2033. Krátce poté má následovat spuštění dalších dvou bloků typu AP1000 ve stejné lokalitě.

V Česku už je o dodavatelích jasno

Zatímco Švédové a Britové s výběrem technologie modulárního reaktoru ještě váhají, v Česku už je jasno. Skupina ČEZ se dohodla na spolupráci s britskou společností Rolls-Royce SMR a bude s ní spolupracovat na vývoji a výstavbě modulárních jaderných reaktorů o výkonu 470 megawattů. Ta by měla zahrnovat i kapitálový vstup ČEZ do britského podniku. Tento záměr v polovině září odsouhlasila česká vláda.

Vizualizace elektrárny s malým modulárním reaktorem z dílny Rolls-Royce. Foto: Rolls-Royce SMR

Ekonomický deník již na počátku srpna informoval, že favoritem je právě Rolls-Royce. Ten získal sympatie díky vstřícnému a férovému přístupu k vyjednávání i díky upřímnému zájmu o spolupráci s českými strojírenskými a technologickými podniky. Velká část klíčových komponentů by se tak mohla vyrábět v českých továrnách.

V červenci padlo také rozhodnutí o výběru dodavatele velkých jaderných bloků o výkonu přes 1000 megawattů. Vláda tehdy potvrdila rozhodnutí Skupiny ČEZ, že dva nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská společnost KHNP. Ta získá také opci na dva další bloky v Temelíně. Podle slov premiéra Petra Fialy vyhrála KHNP prakticky ve všech posuzovaných kritériích nad konkurenční nabídkou francouzského koncernu EDF.

David Tramba