INZERCE

Komunitní energetika: Sdílení elektřiny z fotovoltaiky v bytovém domě v Lubech u Chebu. Foto DZD Solar (tisk. zpráva)

Jablonecká energetická hledá dodavatele fotovoltaických elektráren za 150 milionů korun

Společnost Jablonecká energetická zahájila soutěž na výběr dodavatele fotovoltaických elektráren. Umístit je chce na budovách města Jablonec nad Nisou a jím vlastněných společnostech. Zároveň také plánuje v rámci projektu komunitní energetiky instalaci fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu zhruba 3 MWp do roku 2028.

Předmětem veřejné zakázky za 150 milionů korun je poskytnutí dodávek a montáže fotovoltaiky včetně řídicího systému na vytipované objekty v majetku města. „Jablonecká energetická bude následně celý systém provozovat a zajišťovat dodávky elektřiny a také akumulaci energie do baterií nebo teplé vody. Položíme tak základ pro komunitní energetiku v Jablonci nad Nisou,“ uvedl v tiskové zprávě člen představenstva Jablonecké teplárenské Boris Pospíšil.

Zahájení realizace projektu předpokládá Jablonecká energetická v první polovině tohoto roku. Zhruba polovinu náklady celého projektu ve výši zhruba 150 milionů korun má pokrýt dotace z Modernizačního fondu spravovaného Státním fondem životního prostředí. Zbytek bude financovat Jablonecká energetická ze svých zdrojů.

„Vypsání výběrového řízení je završením jedné z etap ambiciózního projektu. Věřím, že jsme vše připravili pečlivě a děkuji všem, kteří se na tom podíleli jak v Jablonecké energetické, tak na magistrátu. Velký dík samozřejmě patří i našim externím odborným spolupracovníkům. Věřím, že i při výběru dodavatele budeme mít šťastnou ruku,“ doplnil předseda představenstva Jablonecké energetické Petr Roubíček.

Jablonecká energetická je od roku 2013 ve 100procentním vlastnictví statutárního města Jablonec nad Nisou. Firma vlastní a provozuje síť lokálních plynových kotelen, z nichž dodává teplo a teplou vodu do více než čtyř tisíc jabloneckých domácností a desítek organizací, škol a průmyslových areálů. Ve spolupráci s ČEZ Energo vybudovala plynové kogenerační jednotky, které vedle tepla vyrábějí také elektřinu.

Start komunitní energetiky, tedy sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie, umožní novela energetického zákona. Ta loni prošla schvalováním v parlamentu a na konci prosince vyšla ve Sbírce zákonů. V omezeném rozsahu má být sdílení energie možné od letošního července, v plném rozsahu až po spuštění Elektroenergetického datového centra (EDC), tedy v polovině roku 2026.

(dtr)