Americký viceprezident James Vance na páteční bezpečnostní konferenci v Mnichově nevybíravě kritizoval evropské vedení hybridní války proti Moskvě. Tvrzením, že „Evropa ustupuje od svých tradičních hodnot“, nepřímo podpořil své ideologické spojence a vyvolal hlasitý nesouhlas evropských politických špiček.

Konfrontační projev viceprezidenta Spojených států Jamese Vance informoval v pátek bezpečnostní konferenci v Mnichově, že Evropa je na nejjistější cestě ke zničení demokracie. Druhý muž Trumpovy administrativy prohlásil, že Evropa je „ohrožena zevnitř“ více než Ruskem nebo Čínou. Mezi přítomnými evropskými politiky nenašel jeho projev mnoho souhlasu.

Vance kritizoval soudní zrušení nedávných voleb v Rumunsku, stíhání člověka, jenž v Británii protestoval proti potratům, a vyloučení krajně pravicových a krajně levicových německých politiků z konference samotné. „Hrozba, které se stran Evropy nejvíce obávám, není Rusko, není to Čína, není to žádný jiný vnější aktér,“ řekl Vance. „To, čeho se obávám, je hrozba zevnitř, ústup Evropy od některých jejích nejzákladnějších hodnot.“

Nepřijatelné!

Evropští představitelé byli znepokojeni, protože Vanceovy výroky přicházejí ve chvíli mimořádně významné pro budoucnost bezpečnostního uspořádání v Evropě. Vance dal zároveň najevo, že Spojeným státům na bezpečnosti Evropy příliš nezáleží.

Německý ministr obrany Boris Pistorius, který vystoupil bezprostředně po Vanceovi, označil jeho kritiku za „nepřijatelnou“. „Měl jsem dnes připravený projev,“ řekl spolkový ministr. „Měl být o bezpečnosti v Evropě. Ale nemohu začít tak, jak jsem původně zamýšlel… Tuto demokracii zpochybnil americký viceprezident. Srovnává stav Evropy s tím, co se děje v autokraciích. To je nepřijatelné.“

Mohlo by vás zajímat

Kaja Kallasová, šéfka diplomacie EU, uvedla, že ji Vanceovo poučování překvapilo: „Myslím, že se se svými domácími problémy dokážeme vypořádat sami,“ řekla Kallasová listu Financial Times.

Nemůžeme pro vás nic udělat

Desítky evropských lídrů, vedoucích představitelů firem a prominentních diplomatů zachmuřeně naslouchaly, když Vance mluvil o ohrožení evropské demokracie elitou odtrženou od reality. „Pokud utíkáte ve strachu před vlastními voliči, Amerika pro vás nemůže nic udělat,“ řekl.

Vance se vyhnul komentáři skutečnosti, že Elon Musk, druhý nejdůležitější muž (ač nikoli formální člen) Trumpovy administrativy, promlouvá do toho, která strana by měla zvítězit v nadcházejících německých parlamentních volbách, protože „jako jediná může Německo zachránit“. Neprozradil ani, jestli to je jeho výklad formulace, že Amerika „nemůže nic udělat“.

Ačkoli se výslovně nezmínil o Alternativě pro Německo (AfD), tato strana jeho poznámky uvítala. Podle průzkumů veřejného mínění se ve volbách 23. února umístí na druhém místě. „Výborný projev!“ Alice Weidelová, spoluvůdkyně AfD, napsala na X. Německá zpravodajská služba označila některé politiky z jeji stray za pravicové extremisty; skupina se kvůli tomu nemohla mnichovské konference zúčastnit. Stejně se vedlo populistické levicové straně.

Není zeď jako zeď

„Mnohým z nás na druhé straně Atlantiku to stále více připomíná staré zakořeněné zájmy, které se skrývají za ošklivými slovy ze sovětské éry, jako jsou ‚dezinformace‘ a ‚dezinformace‘,“ řekl Vance. Viceprezident uvedl, že v evropské politice by neměl být žádný prostor pro firewally (či ohnivé zdi). Z jeho dalšího projevu vyplynulo, že má na mysli zdi pomyslné, vystavěné na obranu proti lidem, kteří sdílejí jeho politický názor. Naopak zeď fyzická, na obranu proti migraci, je žádoucí.

Vancovy výpady přišly několik dní poté, co jeho šéf Donald Trump překvapil evropské lídry oznámením, že zahájí bilaterální rozhovory s Ruskem o ukončení jeho agrese na Ukrajině. Skutečnost, že se tato jednání mají odehrávat bez účasti napadených stran, tedy Ukrajiny a v širším smyslu slova i zbytku Evropy, kritizovala i Čína, která jinak ruskou agresi de facto tiše podporuje.

Kde je pozitivní vize?

Fakt, že Trump obešel evropské metropole, přispěl k obavám, že mezinárodní bezpečnostní záruky poskytované od druhé světové USA nebudou v době jeho vlády platit.

Vance uvedl, že evropští spojenci ho plánují informovat o tom, jak zvýší své závazky vůči kolektivní obraně kontinentu. Uvedl však, že bezpečnost bude zajištěna pouze prostřednictvím řešení řady splečenských problémů, které byl popsal.

„Jaká je pozitivní vize, která oživuje tento sdílený bezpečnostní pakt, který všichni považujeme za tak důležitý?“ dodal americký viceprezident. „Jsem hluboce přesvědčen, že neexistuje žádná bezpečnost, pokud se bojíte hlasů, názorů a svědomí, kterými se řídí právě váš vlastní lid.“

„Bylo to šílené, naprosto šílené,“ řekl FT jeden z vysoce postavených evropských diplomatů. „A velmi nebezpečné.“ Někteří účasntíci konference přirovnali tento projev k vystoupení ruského vůdce Vladimira Putina na stejné akci v roce 2007. Ruský prezident tehdy varoval, že rozšiřování NATO hrozí konfliktem s Moskvou; o rok později jeho vojska napadla Gruzii.

Vance jako Putin

„Poučoval nás, ponižoval nás,“ řekl jeden z vysoce postavených diplomatů EU. „Nálada v místnosti byla přesně taková jako při Putinově projevu v roce 2007… bylo to pobuřující.“ Ve vzduchu přitom visela nevyřčená otázka – totiž jestli budou evropské politické špičky, poučeny z předchozích nezdarů, schopny účinné reakce.

Vance si také vzal na mušku politiku umožňující masovou migraci v Evropě a přímo spojil imigrační politiku bloku s čtvrtečním útokem v Mnichově, při němž utrpělo zranění 36 lidí. „Včera jsme právě v tomto městě viděli hrůzy způsobené těmito rozhodnutími,“ řekl. K útoku se přiznal 24letý neúspěšný žadatel o azyl z Afghánistánu, uvedly v pátek německé úřady a naznačily pravděpodobný islamistický motiv.

Vance uvedl: „Mám pocit, že to byl právě on, kdo se pokusil o vraždu: „Stále více lidí po celé Evropě volí lidi, kteří slibují, že ukončí nekontrolovanou migraci. Odmítání jejich obav, vylučování lidí z politického procesu nic nezachrání. Ve skutečnosti je to nejjistější způsob, jak demokracii zničit.“