Česko se chystá na rozjezd komunitní energetiky a na změny, které spolu s ní přicházejí. Podle ředitele odboru strategie a mezinárodní spolupráce Státního fondu životního prostředí České republiky Ivo Marcina je důležité si pojmenovat, co to vlastně komunitní energetika je a čeho chceme díky ní docílit. Důležité je také nastavení, aby fungovala co nejefektivněji a uspokojovala potřeby vznikajících energetických společenství, upozornil na to na Sympoziu Ekonomického deníku na téma Komunitní energetika na startovací čáře.

Podle Marcina je důležité si ověřit, jaké potřeby energetická společenství mají, a to s ohledem na to, aby například špatně zacílená podpora nezablokovala jejich další rozvoj. „Jedna věc je legislativa a související metodická podpora a druhá věc je ověření, co společenství potřebuje. Zda chce uspokojit primárně svoje energetické potřeby a zda v tom nejsou schovány i jiné, v uvozovkách, komunitní cíle a aktivity,“ uvedl Marcin.

Vznik a vývoj energetických společenství bude možné podporovat podle Marcina například prostřednictvím Národního plánu obnovy. O jejich další rozvoj se pak má postarat také speciální program v rámci Modernizačního fondu s názvem KOMUNERG. „Představit bychom ho chtěli v příštím roce. Klíčové by mělo být používání místních obnovitelných zdrojů energie za účelem uspokojování vlastních energetických potřeb. Nejsou to komunity obchodního modelu,“ konstatoval Marcin. Vlastníkem nebo investorem projektu je takzvaná místní komunita, ta se stává současně výrobcem a spotřebitelem energie. Program KOMUNERG by měl také zároveň zaplňovat bílá místa, která neumějí pokrýt další programy.

Poradce ministra životního prostředí Martin Ander, ředitel projektu Domy sobě Stanislav Gaj, poslanec Róbert Teleky, vydavatel Ekonomického deníku Ivo Hartmann, senátor Herbert Pavera, zástupce vrchního ředitele Sekce energetiky a jaderných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla, primátor Olomouce Miroslav Žbánek a radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Středočeského kraje Libor Lesák na panelové diskusi Sympozia Ekonomického deníku na téma Komunitní energetika na startovací čáře. Foto: Radek Čepelák

Řada programů na podporu rozjezdu komunitní energetiky už ale funguje v současnosti. Infrastrukturu související s komunitní energetikou je možné pořídit podle Ivo Marcina například díky programu na podporu obnovitelných zdrojů, k dispozici je i program Nová zelená úsporám či operační program Životní prostředí a operační program ministerstva průmyslu a obchodu.

S podporou rozjezdu komunitní energetiky měl pomoci i program RES+. Šlo o dvě výzvy cílené zejména na podporu komunální energetiky malých obcí a municipalit a řešení jejich energetických potřeb. „Podpora byla nastavena v loňském roce a výzvy jsme uzavřeli v září letošního roku,“ upřesnil ředitel odboru strategie a mezinárodní spolupráce Státního fondu životního prostředí Ivo Marcin. Podpora se zaměřovala primárně na fotovoltaiku na střechách, přístřešcích nebo pozemcích veřejných budov. Podporovaná byla například i rekonstrukce vnitřních rozvodů, projektová příprava nebo vnitřní management.

Mohlo by vás zajímat

Výše podpory se řídí typem energetického společenství

Ve finální fázi je příprava výzvy k předkládání žádostí o poskytnutí podpory na zakládání energetických společenství. „Vyhlášena by měla být v několika málo dnech,“ oznámil na sympoziu, které se konalo 25. října, Marcin. Alokace dvoukolové soutěžní výzvy je podle něj necelých 100 milionů korun. Upřesnil, že projektové záměry na vznik energetických společenství mohou zájemci předkládat od letošního prosince do konce ledna. „Pro čtyřicet energetických společenství bude otevřeno druhé kolo, ve kterém mohou čerpat podporu,“ uvedl Ivo Marcin. S podporou čtyř desítek projektů se v rámci Národního plánu obnovy počítá do roku 2025.

Ředitel odboru strategie a mezinárodní spolupráce Státního fondu životního prostředí České republiky Ivo Marcin, ředitel projektu Domy sobě Stanislav Gaj, zástupce vrchního ředitele Sekce energetiky a jaderných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla, vydavatel Ekonomického deníku Ivo Hartmann a primátor Olomouce Miroslav Žbánek na na Sympoziu Ekonomického deníku na téma Komunitní energetika na startovací čáře. Foto: Radek Čepelák

A kdo může o podporu žádat? Společenství vlastníků jednotek, územně správní celky, dobrovolné svazky obcí, anebo právnické osoby, které splňují podmínky a další. Členy energetických společenství pak mohou být například domácnosti, spolky a církve či nadace, malé a střední podniky nebo třeba jednotlivé obce a mikroregiony. Výše podpory je odstupňovaná, odběrná místa se způsobem využití rodinný nebo bytový dům mohou získat 600 tisíc korun, v dalších kategoriích je možné získat 1,5 milionu korun a tři miliony korun.

Poradce ministra životního prostředí Martin Ander v diskusi s ředitelem projektu Domy sobě Stanislavem Gajem na Sympoziu Ekonomického deníku na téma Komunitní energetika na startovací čáře. Foto: Radek Čepelák

 „Výše podpory je odstupňovaná podle charakteru typu energetického společenství,“ vysvětlil Ivo Marcin. Energetické společenství tak může získat například až 90 procent přímých realizačních způsobilých výdajů bez DPH. Celková podpora se dělí na dvě části, jde o jednorázovou zálohu ve výši 60 procent celkové dotace a následné vyúčtování formou žádosti o platbu na zbylou část, která se může pohybovat podle Marcina okolo 20 až 30 procent.

Auditorium Sympozia Ekonomického deníku na téma Komunitní energetika na startovací čáře. Foto: Radek Čepelák

Tereza Čapková

Poděkování za podporu sympozia patří partnerům, společnosti Veolia Energie ČR a projektu Domy Sobě.