Írán se v horizontu několika let chystá zahájit export zkapalněného zemního plynu do Evropy, vstupní zemí by se mělo stát Španělsko.
O vyjádření íránského ministra Bijana Zanganehpra ropu informovala agentura Reuters. Hlavní překážkou stojící v cestě plynu z Íránu jsou podle íránského vládního představitele sankce, které na zemi uvalily západní mocnosti a zapříčinily tak zdržení několika probíhajících projektů v oblasti rozvoje tamní plynové infrastruktury.
„Jednání mezi Íránem a Španělskem na toto téma budou pokračovat,“ uvedl Zanganeh po jednání se španělským ministrem průmyslu, energetiky a turismu Josem Manuelem Soriou.
ÍRÁN OŽÍVÁ. CENA ROPY KLESÁ, ZÁJEM RUSKA NAOPAK ROSTE
Podle vyjádření íránských médií Jose Manuel Soria uvedl, že by se Španělsko mohlo stát vstupním bodem pro export íránského plynu do Evropy, avšak španělské ministerstvo odmítlo jeho slova potvrdit.
Další z komplikací pro íránské plány je nedostatečná kapacita pro export plynu ze Španělska dále do Evropy. Horský terén oddělující Pyrenejský poloostrov od Francie zpomalil rozšíření infrastruktury spojující Španělsko se zbytkem Evropy.
Írán, který ztratil část svých odbytišť pro plyn kvůli konkurenci z Kataru, nyní zaměřuje svou pozornost na Evropu, která plánuje do roku 2020 import LNG až zdvojnásobit. Cesta íránského plynu do Evropy je nicméně ještě daleká. Všechny zainteresované strany čekají ještě měsíce jednání a příprava nezbytné infrastruktury.
VYSOKÉ HRY RUSKÝCH PATRIOTŮ, TENTOKRÁT V ÍRÁNU
„Írán musí nejprve nalákat nové společnosti a poté potrvá ještě asi dva roky, než začnou exportovat,“ řekl agentuře Reuters Moses Rahnama, analytik konzultantské společnosti Energy Aspects.
Ruská reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Ministr zahraničí Sergej Lavrov se už nechal slyšet, že by se Rusko na celé operaci rádo podílelo. To na jedné straně zapadá do ruské koncepce rozšiřování geopolitického vlivu prostřednictvím energetiky – na druhé straně to ale současně znamená čáru přes rozpočet spojené Evropě. Ta si totiž od íránského plynu slibuje omezení energetické závislosti právě na Rusku.
Rusko by se podle všeho mělo stát především dodavatelem dopravních technologií, přesně vzato tankerů, které zkapalněný plyn budou dopravovat středomořskou trasou. Jak upozorňuje zasvěcený reportér Denis Pinchuk, Rusku hraje do karet také rozháraná vnitřněpolitická situace ve Španělsku a předpokládaný úspěch nevyzpytatelného hnutí Podemos ve volbách.
-of-