INZERCE

Nová kotelna v areálu společnosti Spolana, kterou dodal ČEZ ESCO. Zdroj: tisková zpráva ČEZ

Investované miliardy s otazníkem. Energetické služby v ČEZ moc nevydělávají

Je to v rámci Skupiny ČEZ protekční dítě, kterému se dostává zvýšené pozornosti a je krmeno miliardovými investicemi. Avšak výsledky ČEZ v oboru energetických služeb zůstávají za očekáváním. Podle zjištění Ekonomického deníku je většina firem pod hlavičkou ČEZ ESCO ztrátová, nebo přináší polostátní energetické skupině jen slabé zisky.

Před zhruba pěti lety začal ČEZ propagovat novou značku – ČEZ ESCO vedené Kamilem Čermákem. Šefové energetické skupiny se vyjadřovali v tom smyslu, že právě energetické služby, zahrnující zvyšování energetické efektivity, výstavbu a provozování lokálních zdrojů energie či výstavbu střešních fotovoltaik, představují tu pravou energetiku budoucnosti. Po expanzi na českém trhu následovala vlna akvizic firem z oboru energetických služeb v Německu, Polsku i dalších zemích.

Jenže poslední známé výsledky nakoupených firem nejsou zrovna slavné. Platí to zejména o největší akvizici, kterou byl odkup německého holdingu Elevion v polovině roku 2017. ČEZ za ni původním majitelům zaplatil přes pět miliard korun. Jenže mateřský podnik Elevion loni prodělal 78 milionů korun, ztrátové byly i některé jeho dceřiné firmy – hlavně ETS Efficient Technical Solutions a Elektro-Decker.

Ztrátová je také na domácím trhu působící společnost ČEZ ESCO. Její byznysové zaměření je však jiné – hlavní aktivitu představuje prodej elektřiny a zemního plynu velkým firemním zákazníkům. Podle mezinárodních standardů IFRS tato společnost vykazuje ztráty v řádu stovek milionů korun ročně. České účetní standardy jsou k firmě ČEZ ESCO přívětivější, ztráta za rok 2019 podle nich dosáhla „pouze“ 24 milionů korun.

Čistý zisk/ztráta hlavních firem ve skupině ČEZ ESCO. Zdroj: Výroční zpráva ČEZ za rok 2020

Kritický je k expanzi v oboru energetických služeb například analytik a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr. Problém podle jeho vyjádření není pouze v nevalné ziskovosti. „Ještě bych přidal neuvěřitelně riskantní zatížení v oblasti růstu personálních nákladů bez šance na jakékoli úspory,“ uvedl Michal Šnobr. Faktem je, že skupinu ČEZ ESCO tvoří nepřehledná směsice několika desítek firem a jen německý Elevion má spolu se svými dceřinými podniky 3350 zaměstnanců.

Podle vyjádření ČEZ není čistý zisk v tomto případě tou zásadní hodnotou, důležité je cashflow. Jak uvedl Roman Gazdík z tiskového oddělení ČEZ, dividenda ze zahraničních ESCO společností v roce 2019 dosáhla zhruba 700 milionů korun, loni to bylo přibližně 400 milionů korun. „ESCO služby jsou v rámci podnikání Skupiny ČEZ ziskovým byznysem a i vzhledem ke zpřísňujícím se klimatickým cílům Evropské unie v oblasti dekarbonizace a energetických úspor je tomuto trhu předpovídán dvouciferný růst,“ uvedl Gazdík.

Celkový konsolidovaný výsledek provozního zisku před odpisy (EBITDA) v roce 2019 byl u ESCO společností 1,8 miliardy korun. Výsledky v minulém roce byly silně ovlivněny pandemií covid-19, což vedlo k poklesu EBITDA na 800 milionů korun. Čistý zisk zůstal během roku 2020 podle Gazdíka kladný, dosáhl 200 milionů korun.

Pár úspěšných příběhů by se našlo

Z několika desítek firem Skupiny ČEZ v oboru energetických služeb pouze jedna v loňském roce překonala hranici 100 milionů korun v čistém zisku. Jedná se o firmu AZ Klima, kterou ČEZ převzal v říjnu 2016 od investičního fondu Genesis Capital. Jak název nasvědčuje, jedná se o dodavatele vzduchotechniky a chladicí techniky do administrativních, obchodních, průmyslových a dalších budov.

Solidní výsledky vykazuje také podobně zaměřená polská společnost Euroklimat, kterou ČEZ koupil v srpnu 2019 za 841 milionů korun. O tři měsíce dříve ČEZ dokončil převzetí německé společnosti Hermos, jejíž odkup vyšel na více než 2,2 miliardy korun. Hermos se zaměřuje na automatizační a IT řešení pro průmysl, energetiku, životní prostředí, budovy a zdravotnictví.

V této souvislosti je pozoruhodné, že šéfové ČEZ jen okrajově zmínili růst v oboru energetických služeb během tiskové konference ve čtvrtek 20. května. Ve vystoupení místopředsedy představenstva ČEZ Pavla Cyraniho se objevila pouze poznámka o „rozvoji zahraničních ESCO aktivit a dosažení významné pozice na blízkých trzích, primárně v Německu, severní Itálii a Polsku.“

Nová korporátní strategie s názvem Čistá Energie Zítřka pojednává hlavně o expanzi v oboru obnovitelných zdrojů a o náhradě starých uhelných bloků. Podle vyjádření ČEZ patří obor energetických služeb stále mezi priority. „O oboru ESCO jsme mluvili mockrát. Chtěli jsme mluvit hlavně o dvou dalších cílech klimatické politiky EU – dekarbonizaci a obnovitelných zdrojích,“ reagoval mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

David Tramba