Středa, 25. května, 2022

Investoři upsali Strnadovu Czechoslovak Group dluhopisy za 2 miliardy. Strnad starší koupil výrobce potrubí pro elektrárny

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Společnost Czechoslovak Group dnes oznámila, že v rámci veřejné nabídky dluhopisů s pohyblivým úrokovým výnosem v předpokládané celkové jmenovité hodnotě do 1,5 miliardy korun, s možností navýšení až do výše 2 miliard, splatných v roce 2026, emitovala celkem 200 tisíc kusů dluhopisů v celkové jmenovité hodnotě 2 miliardy korun. Dluhopisy budou vydány 1. července 2021. Veřejná nabídka byla ukončena dne 18. června 2021. Deník E15 dnes napsal, že zakladatel Czechoslovak Group Jaroslav Strnad koupil třebíčského výrobce potrubních systémů pro jaderné elektrárny Chemcomex.

Emise dluhopisů byla podle mluvčího holdingu Andreje Čírtka přeupsána o desítky procent poté, co se Czechoslovak Group rozhodla využít opci na navýšení objemu emise na 2 miliardy korun.

Czechoslovak Group, vedená Michalem Strnadem, dále oznámila, že přijala nabídky k výměně části nesplacených dluhopisů splatných v roce 2021, které emitovala při své prvním vstupu na dluhopisový trh v roce 2016. Konečná hodnota vyměněných dluhopisů činí: 516 milionů korun. Očekávaný termín vypořádání nabídky výměny je 1. července 2021.

Petr Formánek, místopředseda představenstva a ředitel corporate finance Czechoslovak Group, k tomu uvádí: „Upsáním emise vyjádřili investoři důvěru v růstový potenciál českého průmyslu i našeho průmyslového holdingu. Zároveň se podařilo splnit i další z cílů emise, a to vyměnit část dluhopisů, které CSG emitovala v minulosti, za dluhopisy z aktuální emise.“

Potrubí pro jaderné elektrárny

Průmyslník, a zakladatel Czechoslovak Group, Jaroslav Strnad koupil třebíčského výrobce potrubních systémů pro jaderné elektrárny Chemcomex. Uvedl to server E15.cz, kterému to potvrdil Strnadův mediální zástupce Andrej Čírtek. Výši transakce neuvedl.

Firma se chce podle Čírtka podílet na jaderných projektech v Česku. Vláda a polostátní energetická skupina ČEZ v současnosti řeší stavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany.

Strnad koupil podle serveru 90procentní podíl v jediném vlastníkovi Chemcomexu, společnosti Solution CS. Obchod se uskutečnil už loni, ale v obchodním rejstříku je skutečný vlastník Solution CS skrytý za anonymními akciemi na jméno. To, že Chemcomex vlastní Strnad, ukázal až registr skutečných majitelů firem, zpřístupněný veřejnosti od začátku letošního června. Strnadova skupina CE Industries podle E15.cz už dříve spolupracovala s Chemcomexem.

„Chemcomex na trhu působí již 30 let a jeho zkušenosti a know-how jsou nejen v jaderné energetice na velmi vysoké úrovni. Rádi bychom z této středně velké firmy vybudovali významného dodavatele energetických celků nejen v Česku, ale také ve střední a východní Evropě,“ řekl serveru Čírtek. „Rádi bychom zkušenosti zužitkovali i v rámci podílu českého průmyslu na nových projektech jaderné energetiky v Česku,“ dodal.

Chemcomex se zabývá také dekontaminací odstavovaných jaderných elektráren, dekarbonizací energetických zdrojů či likvidací tekutých radioaktivních odpadů. Loňské auditované výsledky Chemcomexu zatím nejsou k dispozici, ale předběžné odhady tržeb jsou podle serveru na úrovni vyšších stovek milionů korun.

Spolupráce s vojenskou univerzitou

Společnost Excalibur Army z holdingu Czechoslovak Group rodiny Strnadových podepsala také v pátek 11. června 2021 v prostorách nového Vývojového centra společnosti ve Šternberku rámcovou smlouvu o spolupráci s Univerzitou obrany. Informovala o tom společnost Excalibur Army.

Smlouvu podepsaly rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová a jednatelka Excalibur Army Daniela Richterová. Slavnostnímu podpisu předcházela prezentace a prohlídka vývojových a výrobních kapacit šternberského podniku a statická i dynamická ukázka vozidel.

Na místě byla už zahájena konkrétní jednání na tato témata: zapojení akademických pracovníků Univerzity obrany do zpracování expertních posudků na projekty vývoje samohybné houfnice 155 mm DITA, vyprošťovacího automobilu TREVA-15, dekontaminačního vozidla DECON a zodolněného hasičského vozidla CZS-15 TRITON, spolupráce na výzkumu a vývoji nové samohybné houfnice 155 mm standardu NATO, zpracování oponentských posudků k výzkumným a vývojovým projektům spolufinancovaným ze strukturálních fondů EU, vzájemné poskytování informací v oblasti výzkumu a vývoje vojenské techniky a techniky pro Integrovaný záchranný systém.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter