Rostoucí podpora státu pro větrnou energetiku láká do oboru nové investory. Příkladem může být investiční skupina Redwood Capital (RWC), která chce rozjet ve velkém výstavbu větrných elektráren na Bruntálsku. Jeden z jejích projektů počítá se umístěním 17 větrných elektráren jižně od Břidličné, druhý se stavbou 10 větrníků u Velké Štáhle severně od Břidličné. Výkon všech 27 zvažovaných větrníků v součtu dosahuje 167 megawattů.

Podle oznámení v Informačním systému EIA jsou oba záměry na samém počátku povolovacího procesu – tedy teprve začalo posuzování dopadu na životní prostředí. Větší záměr je umístěn v kopcovité krajině mezi obcemi Rýžoviště a Lomnice, druhý severně od obce Velká Štáhle. Investor v oznámení uvádí odhad, že výstavba by mohla proběhnout v první polovině roku 2029.

V obou případech investor počítá s pořízením větrných turbín od dánské společnosti Vestas, konkrétně typu V162 o instalovaném výkonu 6,2 MW. Výška tubusu elektrárny je 125 metrů, celková výška zařízení dosahuje 206 metrů. Jedna taková elektrárna může ročně vyrobit okolo 21 GWh elektřiny, což by stačilo na pokrytí spotřeby sedmi tisíc běžných domácností. Doba životnosti elektráren dosahuje minimálně 25 let.

Co se týká menšího projektu, RWC v oznámení uvedl, že dle dohody mezi obcí a investorem budou občané a obec Velká Štáhle dostávat 1,9 GWh silové elektřiny ročně zdarma. To zhruba odpovídá roční spotřeba elektřiny v obci. Jedná se tak o (v českých podmínkách zatím unikátní) odměnu za to, že zastupitelstvo obce se záměrem vyslovilo souhlas.

Mohlo by vás zajímat

Energie pro místní obyvatele i kovohutě

Zajímavostí může být také tato informace v oznámení: „Na úrovni regionu VTE budou dodávat čistou a levnou elektřinu přímo do objektů s větší spotřebou, které jsou v blízkosti vyvedení výkonu z VTE. Takto dodávaná elektřina podpoří region a zároveň dojde k úspoře energie a emisí díky absenci ztrát v přenosu a distribuci elektrické energie.“

Tímto objektem budou zřejmě kovohutě Al Invest Břidličná ze skupiny MTX miliardáře Petra Otavy. Ten chce v příštích letech přejít na zelenou elektřinu ze zdrojů, které se mají nacházet v nejbližším okolí závodu. „Plánujeme výstavbu fotovoltaické a větrné elektrárny v blízkosti našeho areálu, což zvýší naši energetickou soběstačnost a přispěje k ochraně klimatu,“ uvedl zpracovatel hliníku Al Invest Břidličná před týdnem na sociální síti LinkedIn.

Oblast Nízkého Jeseníku nabízí atraktivní podmínky pro využití větrné energie. Celá řada investorů si ji vyhlédla už před dvaceti lety, avšak většina z tehdy chystaných projektů se nakonec nerealizovala – často kvůli složitým povolovacím procesům a odporu úředníků a části obyvatel. Postavit se podařilo větrné parky Červený kopec (13,8 MW), Horní Loděnice (18 MW), Hraničné Petrovice (1,7 MW) a Jívová (11,3 MW), které jsou od zvažovaných větrníků v okolí Břidličné vzdáleny 12 až 25 kilometrů.

Redwood Capital působí v oboru zelené energetiky už dvě desetiletí. Stál třeba za stavbou tepláren na biomasu v Jindřichově Hradci a Kutné Hoře, které později prodal jiným energetickým skupinám (první koupil ČEZ a druhou UCED). V roce 2010 Redwood Capital postavil solární elektrárnu o výkonu 5,6 MW u Kutné Hory, kterou dodnes vlastní. Z investic mimo energetiku lze zmínit třeba kapitálový vstup do firmy Dotykačka ČR.