INZERCE

Minulý rok přinesl investorům fondu RSJ Investments špatné zprávy, hodnota investic klesla. Foto: Pixabay

Investičnímu fondu RSJ se v minulém roce přestalo dařit, prodělal na logistice, hotelech i lithiu

Investicím skupiny RSJ se v posledním uzavřeném finančním roce přestalo dařit. Zatímco v období od dubna 2021 do března 2022 vykázalo 17 podfondů fondu RSJ Investments v součtu čistý zisk 1,67 miliardy korun, o rok později, tedy od dubna 2022 do března 2023, se už jednalo o červenou nulu. Ztráta podfondů v součtu dosáhla 1,5 milionu korun, jak vyplývá ze zveřejněných výsledků fondu RSJ Investments SICAV.

Podfondy fondu kvalifikovaných investorů RSJ Investments jsou aktivní v celé řadě oborů – v developmentu, investicích do komerčních realit a pozemků, ale také v oblasti zemědělství, financí či plánované těžby lithia. I když má výroční zpráva fondu RSJ Investments délku 851 stran, jasné vysvětlení propadu ziskovosti zde chybí. Až u jednotlivých podfondů lze najít skromný komentář, který částečně objasňuje příčiny zhoršených výsledků.

Nejztrátovější mezi 17 podfondy byl ve finančním roce 2022/23 RSJ Logistics Development, který prodělal přes 238 milionů korun. Hodnota jedné investiční akcie zde meziročně klesla o 34 procent. Podfond nepřímo vlastní logistické haly pronajaté společnostem Amazon či Jungheinrich, jejichž hodnotu v minulém roce přecenil směrem dolů. V komentáři je zmíněn růst cen stavebních prací a materiálů a také zvyšování úrokových sazeb z úvěrů.

Výsledky podfondů RSJ Investments za rok 2022/23. Zdroj: výroční zpráva fondu RSJ Investments SICAV

Výrazné meziroční zhoršení výsledku vykázal také podfond RSJ Property, který se propadl ze zisku 328 milionů korun do ztráty přes 37 milionů korun. Tento podfond se zaměřuje na financování hotelového resortu na ostrově Zanzibar. Ve ztrátě 35,5 milionu korun skončil také podfond RSJ Core, zaměřený hlavně na přípravu těžby lithia ze starých hald u Cínovce (firma Cínovecká deponie) a Horního Slavkova (firma Sanaka Industry – více o tomto projektu se dočtete zde).

Jedním z mála úspěšných podfondů byl v minulém finančním roce RSJ Land, který investorům vydělal skoro 200 milionů korun. Zdá se, že zemědělská půda je sázka na jistotu – na rozdíl od většiny dalších podfondů zde bylo poslední přecenění majetku výrazně „do plusu.“

Skupina RSJ je historicky spjata s excentrickým miliardářem Karlem Janečkem. Ten se od roku 2000 zaměřoval na obchodování na burzách na základě matematických algoritmů. Janeček patřil v roce 2011 mezi zakladatele Nadačního fondu proti korupci s cílem zbavit vlivu různé „zlojedy.“ Zřejmě nejvíc se zviditelnil pokusem kandidovat v prezidentských volbách v lednu 2023; jeho snahy však ztroskotaly na faktu, že nenasbíral dost podpisů od občanů.

Na jaře roku 2022 Janeček svůj podíl v RSJ Investments prodal. Největším akcionářem se následně stal Libor Winkler, který podle informací ve výroční zprávě fondu RSJ Investments vlastní 57 procent „správcovských“ akcií. Výše investic různých osob v jednotlivých podfondech RSJ Investments nezveřejňuje.

David Tramba