Kdo před rokem investoval do akcií na pražské burze, ten může být spokojen. Hlavní burzovní index PX vzrostl o 17,7 procenta na 1414 bodů. Další výnos získali investoři díky vyplaceným dividendám. Druhý index PX-TR, který započítává dividendové výnosy, ukazuje růst o 28,1 procenta. Vyplývá to z informací na webu pražské burzy.

Rostly také hlavní akciové trhy ve světě, evropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 12,85 procenta a americký index S&P 500 dokonce o 24,6 procenta. Jak uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota, zdrojem optimismu je robustnost globální ekonomiky, která nespadla do předpokládané recese, omezený dopad vysokých úrokových sazeb na podniky a také snížení cen energií a paliv z rekordních hodnot z roku 2022.

Co se týká nejobchodovanějších akcií na pražském trhu, tady téměř nešlo udělat chybu. Nejlepší investicí byly v roce 2023 akcie Erste Group, které vzrostly o 25,8 procenta na 902 korun za kus. Jen těsně za nimi zaostal ČEZ, ten je po tomto roce silnější o 24,5 procenta. Ale mohlo to být i lepší; v květnu se obchodoval až za 1225 korun za akcii. Poté však pod tlakem klesajících cen elektřiny na burzách a nejistoty ohledně záměrů státu v roli většinového vlastníka (stačí připomenout kontroverzní novelu zvanou Lex ČEZ) začal klesat a rok zakončil na cenovce 958,80 koruny za akcii.

Zhodnocení přes dvacet procent se podařilo také bance Moneta, která přidala 23,2 procenta. Pojišťovna VIG udělala investorům radost růstem o 19,7 procenta, po dlouhé době předvedla solidní růst také Kofola (+13,1 %). Přesun na hlavní trh pomohl akciím slovenské společnosti Gevorkyan, která za celý rok přinesla investorům zhodnocení o 16,5 procenta (v samotném prosinci o 12,8 procenta). Komerční banka poněkud zaostala, v tomto roce zvýšila svou cenu o 10,6 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Mezi tituly na hlavním burzovním trhu klesly v tomto roce jen akcie Philip Morris ČR (-6,6 %) a Colt CZ (-3,8 %). Philip Morris ČR je podle Trampoty pod tlakem kvůli zvyšování spotřebních daní. Mírný pesimismus u Coltu analytik dává do souvislosti se slabšími výsledky na jejich hlavním trhu v USA. Zatím není jisté, jak hodnotu akcií ovlivní nedávno oznámená akvizice tradičního českého výrobce munice Sellier & Bellot.

Skutečným propadákem roku jsou akcie Pilulky, které nalezneme na trhu Start. Jejich kurz se od počátku roku propadl o 62 procent na 246 korun. „Celý sektor e-commerce v letošním roce čelil poklesu spotřebitelské poptávky, přičemž společnost Pilulka musela na vzniklou situaci reagovat úspornými opatřeními v podobě propouštění administrativních pracovníků, odchodem z rumunského trhu a omezením expanze do Maďarska a Rakouska,“ připomněl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Vyhlídky do roku 2024 nejsou v tuto chvíli příliš radostné. Bohumil Trampota zmínil očekávanou mělkou recesi v USA na začátku roku a nevýrazné oživení ekonomik v Evropě. Očekávat lze také snižování úrokových sazeb; tím se sníží náklady na financování, což by se mělo odrazit ve vyšší aktivitě na poli fúzí a akvizic. Zdrojem nejistoty je neklidná geopolitická situace, a to nejen v souvislosti s vývojem války na Ukrajině.

(rov)