„Nikdy nebudu souhlasit s cenou přes 30 miliónů korun, když vím, že se to při stejné kvalitě dá udělat mnohem levněji,“ protestoval inženýr Roman Horáček, který měl na starosti stavební dozor nad rekonstrukcí Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Kvůli dramaticky rostoucím nákladům byla nakonec rekonstrukce, kterou prováděla stavební společnost Strabag, zcela zastavena. A na sklonku listopadu navštívili vedení detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Budova Ústavu pro studium totalitních režimů v pražské Siwiecově ulici je už pár měsíců největším domem duchů na pražském Žižkově. Bývalý Prognostický ústav je obalen do obalu z průmyslového textilu a obedněn OSB deskami, slabý nástin života dokresluje jen pár světel, které v noci toto bednění osvěcují. Rekonstrukce se zcela zastavila kvůli dramatickému nárůstu ceny, a dům bude v podstatě zbourán a vystavěn má být takřka celý nový. Jen šikovnou právní kličkou nebude zapotřebí žádat o povolení ke zbrusu nové stavbě. To je výsledek práce vedení ústavu v čele se Zdeňkem Hazdrou.
Za vedením ÚSTR poslední listopadový týden dorazili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. „Náš útvar prováděl úkony trestního řízení, žádná osoba nebyla zadržena. Probíhá prověřování, více informací nebudeme sdělovat,“ uvedl k tomu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Náměstek ředitele ÚSTR Ondřej Matějka pak potvrdil, že policisté v organizaci byli. „Poskytli jsme jim vše, co chtěli,“ řekl. Úkony trestního řízení se týkají už zmiňované rekonstrukce sídla, trestní oznámení kvůli ní podal předseda Rady ÚSTR Eduard Stehlík.
„Na začátku jara jsme zjistili, že nelze provést rekonstrukci, tak jak byla plánovaná, a že je potřeba provést rekonstrukci celkovou. Proto proběhla soutěž na zhotovitele architektonické studie,“ vysvětloval vloni na podzim na Radě náměstek ÚSTR Matějka, proč se investovaly peníze do nového projektu. Soutěž proběhla v létě a byla dokončena na přelomu září a října. „Ta studie má říci, jak postupovat dál, jak provést celkovou rekonstrukci,“ uvedl tehdy Matějka. Fyzicky se ale neděje nic, budova je zakonzervovaná a trčí ze Žižkova jako obrovský balík. Daňové poplatníky už vyšel stávající stav torza budovy ÚSTR podle odhadů na skoro 60 miliónů korun.
Mohlo by vás zajímat
Ekonomický deník nyní zjistil, co problémům s předraženou rekonstrukcí pravděpodobně předcházelo. Vycházíme z emailové komunikace ÚSTR a interních zápisů vedení ústavu. Získali jsme například konverzaci mezi vedením ÚSTR a inženýrem Romanem Horáčkem, který prováděl nad stavebními pracemi dozor. „Sloupy – odstranění azbestu, s cenou zásadně nesouhlasím,“ napsal například ve vyjádření ke změnovým listům k rekonstrukci na konci prosince 2017 Horáček. S některými změnovými listy proto Horáček nejenže zásadně nesouhlasil, ale odmítal se pod ně i podepsat.
Problém s azbestem Horáček řešil i počátkem ledna 2018. „S tím azbestem mám velký problém. Nikdy nebudu souhlasit s cenou přes 30 miliónů korun, když vím, že se to při stejné kvalitě dá udělat mnohem levněji,“ protestoval znovu Roman Horáček. „Všichni zúčastnění mají docela dost informací, aby si udělali svůj názor. Budu však respektovat rozhodnutí objednatele, i když se s ním nebudu ztotožňovat,“ pokračoval inženýr Horáček. A poukázal na dramatické navyšování ceny za demontáž stropů.
Ekonomický deník získal v rámci svého pátrání i zápis z jednání vedení ÚSTR z 6. listopadu 2017. Ten poukazuje na počátky nestandardního postupu vedení ÚSTR při rekonstrukci, když se začalo ukazovat, že cena za práce velmi pravděpodobně neúměrně vzroste.
Zde přiřazujeme celá jména k iniciálám hovořících z přepisu: ZH = Zdeněk Hazdra – ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů , OM = Ondřej Matějka – náměstek ředitele ÚSTR, MP = Michal Pelíšek – šéf kanceláře ředitele ÚSTR, SP = Světlana Ptáčníková – ředitelka Archivu bezpečnostních složek, JR = Jaroslava Rákosníková – bývalá ekonomka ÚSTR, PZ = Petr Zeman – náměstek ředitelky Archivu bezpečnostních složek.
Co říká analýza?
Ekonomickému deníku se podařilo získat i krátkou analýzu jednoho z pracovníků ÚSTR, který měl přístup k podrobným informacím o rekonstrukci. „Vedení ÚSTR započalo stavební akci bez provedení základní analýzy stavu budovy a aktualizace projektové dokumentace – budova 40 let stará, projektová dokumentace 10 let stará. Zjednodušeně řečeno – na nevyhovující skelet měla být namontována nová fasáda. Má to logiku?“ stojí v analýze. „Strabag vyhrál s cenovou nabídkou, která obsahovala: 1) neúměrně vysokou cenu v rozpočtové položce ´odstranění azbestu´, (Strabag dopředu počítal s tím, že rámci víceprací odstraní azbest v celé budově za stejně předraženou jednotkovou cenu jako je ve smlouvě o dílo), 2) nezvykle nízké ceny ostatních nákladů, tzv. ´podseknuté´ položky (podseknuté náklady měly být vyrovnány ´vícepracemi´, např. subdodavatelé, kteří měli zájem na spolupráci, museli nabídnout též podseknuté ceny. Zároveň jim Strabag slíbil, že podseknuté ceny budou později dorovnány formou víceprací. O podseknuté zakázce se běžně hovořilo na jednáních vedení ÚSTR a Strabag,“ stojí dále v analýze.
„Po předání stavby v 08/2017 Strabag okamžitě nadiktoval vícepráce: odstranění azbestu v celé budově za stejnou jednotkovou cenu jako ve smlouvě o dílo (technický dozor Ing. Horáček nesouhlasil, cena byla dle něho trojnásobně předražená. Svůj názor sděloval opakovaně ústně i písemně vedení ústavu, marně. Navíc Strabag se souhlasem náměstka Matějky neoprávněně fakturoval odstranění azbestu u 70 sloupů, kde azbest nebyl (70 sloupů krát 50 tis. + DPH = 4 235 tis., je to zaznamenáno na zvukových záznamech. Požárně bezpečnostní řád, Strabag tvrdil, že je naprosto nevyhovující, je třeba kompletní rekonstrukce za několik desítek milionů korun, pokud ne, postará se o problémy při kolaudaci budovy. Michal Pelíšek důrazně zastával jejich názor. Strabag zajistil požárnici z Ostravy, která měla katastrofální stav potvrdit, někteří z nás ji považovali za podjatou, pan Pelíšek ji velmi prosazoval, později musel ustoupit a s požárnicí ukončit spolupráci,“ lze se dále dočíst v analýze.
„´Časové náklady´. Strabag požadoval proplácení osobních nákladů stavbyvedoucích – mzdy, odvody a leasingy aut v měsíční výši Kč 450 tis. + DPH, po dobu 10 měsíců, pan Pelíšek vehementně prosazoval, proti byla paní Rákosníková, proto vedení ÚSTR rozhodlo – Strabagu se platily energie a strážní služba měsíčně cca Kč 150 tis. na fakturu a Kč 220 tis. měsíčně se rozpouštělo do položek. V rozpočtu na období 6 měsíců, potom měla být nová dohoda,“ popisuje analýza další údajně nestandardní kroky v rámci rekonstrukce.
„Ústupky dle požadavků Strabagu (například ve zvukovém záznamu ze dne 20. 6. 2018 čas 46:00 — 55:00). Ke splnění požadavku Strabagu byla ´vymyšlena´ akce ´bourací práce´, vyhrát ji měla jedna firma a v rozpočtu byla provedena rezervace na částku Kč 5. miliónů korun. Z důvodu podaného trestního oznámení měly oslovené firmy strach se přihlásit a náměstek Matějka zakázku zrušil,“ píše se v analýze dále.
„Vícepráce nebyly rozpočtově kryty, správkyně rozpočtu dle zákona o finanční kontrole nesouhlasila s podpisem dodatků ke smlouvě o dílo, neboť na ně nebyly peníze v rozpočtu. Ředitel Hazdra a náměstek Matějka nerespektovali připomínky příkazce operace ani správce rozpočtu, co Strabag chtěl, splnili: azbest, předstěny, autojeřáb ap., bez ohledu na to, zda na to jsou peníze v rozpočtu. Vícepráce měly dosáhnout padesáti procent vysoutěžené ceny. Vedení ÚSTR se mylně domnívalo, že vícepráce mohou dle zákona o veřejných zakázkách dosáhnout až padesáti procent vysoutěžené ceny, proto se Strabagem jednali o navýšení prací za padesát miliónů, které se měly skládat především z odstranění azbestu, PBŘ, zpevnění konstrukce. Vedení ÚSTR odsouhlasilo Strabagu dodání keramické fasády od jiného dodavatele, než požadoval ing. arch. Veselý. Strabag prosadil keramiku od českého dodavatele, která byla těžší, ale levnější. Projednáno bylo bez přítomnosti p. Veselého. Těžší keramika by vyvolala další vícepráce, především zpevňování konstrukce. Podáním trestního oznámení si vedení ÚSTR uvědomilo závažnost situace a významně omezilo další kroky v realizaci zakázky, některé zrušilo úplně,“ končí analýza rekonstrukce budovy Ústavu pro studium totalitních režimů, kterou Ekonomický deník získal.
Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu si pozvali vedení ústavu koncem listopadu k podání vysvětlení, nikoho ale neobvinili. Poslední informace o rekonstrukci budovy v pražské Siwiecově ulici je na webu ústavu z letošního 25. března.
Jan Hrbáček