Úterý, 17. května, 2022

Interní dokumenty odhalují vliv Gazpromu na německé politiky kvůli stavbě plynovodu Nord Stream 2

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Státní kancléřství v německém Schwerinu získalo stovky stránek, které odhalují obrovský vliv společnosti Gazprom na Manuelu Schwesigovou a další zemské politiky v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Ruská společnost jim dávala konkrétní pokyny k založení nadace – a politici SPD se jimi řídili. Zprávu zveřejnil německý deník Die Welt.

Státní kancléřství v německém Schwerinu disponuje stovkou stránek, které odhalují obrovský vliv společnosti Gazprom na Manuelu Schwesigovou a další zemské politiky v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Ruská společnost dala konkrétní pokyny k založení nadace – a politici SPD se jimi řídili.

Spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko schválila loni v lednu vznik environmentální nadace, která by měla financovat dokončení plynovodu Nord Stream 2 a ochránit tak ostatní společnosti před americkými sankcemi.

Tehdejší ministr energetiky Christian Pegel (SPD) a tehdejší šéf státního kancléřství Heiko Geue byli pověřeni řízením nadace.

Ale diktoval někdo jiný.

Politici získávali pokyny od německého manažera komunikace Nord Stream 2.

Nord Stream 2, který ústí z moře právě v této spolkové zemi, byl tamní vládou označen za důležitý projekt pro energetickou bezpečnost země a důležitou přechodovou technologií.

„Pevně věříme, že plynovod skrz Baltské moře je nezbytný pro úspěšný energetický přechod,“ oznámila loni v lednu vznik nadace šéfka spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuela schwesigová.

„Pokud máme vyřadit uhelné elektrárny a jadernou energii, pak potřebujeme přechodovou technologii,“ doplnila.

Nadaci vlastní spolková země a doufala, že tím ochrání společnosti před americkými sankcemi. Koalice sociálních demokratů SPD a konzervativců Angely Merkelové CDU plánovala díky nadaci rychle nakoupit a poté skladovat produkty důležité pro dokončení plynovodu, jako je například stavební materiál.

Primární příspěvek 20 milionů eur měl nadaci podle prvotních plánů dát ruský Gazprom. Dalších 200 000 eur mělo do nadace dodat Německo.

Co se v získaných dokumentech mimo jiné objevilo?

Zaměstnanec Gazpromu například poslal 25. listopadu 2020 do Schwerinu e-mail následujícího znění: „Dovolte mi následující komentář: Měli bychom se pokusit postavit nadaci jako ´chytrou odpověď´ na tvrdé chování USA.“

Přesně to pak udělala kancléřka Schwesigová.

Z e-mailu Christiana Pegela kolegovi Geueovi z 23. listopadu pak vyplynulo, že se Pegel vždy řídil pokyny dceřiné společnosti Gazpromu.

„Mluvil jsem se zástupci NoSt-2. Týkaly se jich tři změny, které jsem vložil a žlutě označil,“ píše se v dokumentech, které má Die Welt k dispozici.

Ale to nebylo zdaleka všechno. Na plánovaném setkání schwerinské vlády s novináři si manažer komunikace Nord Stream 2 v Německu vyžádal účast na tiskovém brífinku, aby mohl nahrávat a přepisovat vše, co bylo řečeno.

Druhý den se pak chtěl spojit telefonicky, „samozřejmě jen pasivně a pouze k poslechu“. Ve spisech přitom není žádná stopa po námitkách proti takovému postupu ze strany státní správy.

Pod obrovským tlakem Rusů byla zejména Schwesigová. Z tajných dokumentů vyplývá, že společnost Nord Stream 2 AG předložila vládě státu vlastní komunikační strategii. Obsahovala i důvěrné informace, které nebyly určeny veřejnosti.

V části „Pouze pro interní potřebu – podstata nadace“ jsou uvedeny některé triky, které dceřiná společnost Gazpromu používala, aby se vyhnula americkým sankcím.

Zaměstnanec společnosti Nordstream měl být například zaměstnán v nadaci, aby se navenek tvářil, že pracuje na klimatických projektech. Ve skutečnosti měl ale pokračovat v práci na dokončení plynovodu.

Politička SPD mezitím přiznala, že nepostupovala správně.

„S vědomím toho, co dnes víme, bylo setrvání na projektu Nord Stream 2 a založení Nadace pro klima a životní prostředí chybou. Chybu jsem udělala i já,“ V úterním vládním prohlášení uvedla.

Takový postoj ovšem Zeleným, FDP a CDU nestačí. Požadují proto, aby byl vytvořen vyšetřovací výbor, který by plně prošetřil vliv Ruska na založení nadace a roli Schwesigové v tomto příběhu.

(hrb)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter