INZERCE

Zásah Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ilustrační snímek. Foto: GIBS

Generální inspekce stíhá tři policisty ze severní Moravy za únik informací. Šlo o lustrace v databázích

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila tři aktivní policejní důstojníky ze severní Moravy kvůli podplacení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci veřejného činitele a kvůli neoprávněnému přístupu do policejních databází.  Obviněni byli také dva bývalí policisté a jedna právnická osoba, tedy soukromá společnost.

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinili 14. dubna z několika trestných činů v rámci rozsáhlého úniku informací poskytovaných za úplatu tři policejní důstojníky v činné službě.

Dva z nich jsou zařazeni u Národní centrály proti organizovanému zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování, expozitura Ostrava a jeden u Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje na odboru hospodářské kriminality. „V této souvislosti dále obvinili čtyři civilní osoby, z toho dva bývalé policisty a jednu právnickou osobu,“ uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

V zadokumentovaném období bylo podle GIBS zjištěno, že policejní důstojníci společně se dvěma bývalými policisty poskytovali neveřejné informace z policejních evidencí movitým podnikatelům za úplatu.

„Záměrem bylo zjištění, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. V případě kladného výsledku by pak mohli podnikatelé konkrétní trestní řízení ovlivnit ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů v trestním řízení. Podnikatelé za poskytování této „ochrany“ zaplatili minimálně jeden milion korun,“ konstatovala mluvčí inspekce.

Vyšetřovatelé GIBS proti výše zmíněným osobám zahájili trestní stíhání pro přečiny: neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací i ve formě účastenství, zneužití pravomoci úřední osoby i ve formě účastenství, dále ze zločinu přijetí úplatku i ve formě účastenství a zločinu podplacení.

V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným trest odnětí svobody v rozmezí 3 až 10 let. Trestní stíhání všech osob probíhá na svobodě.

Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Případ úzce souvisí se stíhaným lobbistou a zdravotnickým šibrem Tomášem Horáčkem. Ten je v poslední době v pozici policejního informátora.

(hrb)