Insolvenční správce Šimon Peták zahájil proces prodeje zkrachovalé huti Liberty Ostrava. Výběrové řízení bude mít dvě kola, vítěz by mohl být znám do konce května. Zájemci se mohou rozhodnout, zda budou chtít koupit celý podnik včetně koksovny, nebo bez ní.

S ohledem na velikost a charakter podniku lze podle něj předpokládat, že výsledek výběrového řízení bude posuzovat antimonopolní úřad, a čas na vypořádání celé transakce se proto prodlouží.

„I pokud budu počítat s možnými komplikacemi, dovoluji si tvrdit, že je reálné mít prodej vypořádaný do konce letošního roku,“ uvedl Peták.

Loni v říjnu se v insolvenčním řízení se zkrachovalou hutí Liberty Ostrava přihlásili věřitelé pohledávky za více než 23,23 miliardy korun. Přes 900 věřitelů podalo více než 1000 přihlášek. Liberty ani nikdo jiný jako řešení úpadku huti nenavrhl reorganizaci a insolvenční správce považoval za realističtější variantu konkurz.

Mohlo by vás zajímat

„Do seznamu pohledávek k přezkumu, byly zařazeny pohledávky o přihlášené výši více než 23,2 miliardy korun, z čehož naprostou většinu tvoří pohledávky nezajištěné. Pohledávky ve výši přes 15,2 miliardy korun však insolvenční správce popírá,“ uvedl dnes Peták.

Většinu z popřených pohledávek tvořily pohledávky, které přihlásily společnosti, jež jsou s Liberty Ostrava propojené. Později Peták oznámil, že uznává pohledávky věřitelů asi za 7,4 miliardy korun.

Věřitelé na schůzi u krajského soudu rozhodli, že Liberty půjde do konkurzu. Reorganizaci podniku nikdo nenavrhl.

Do aukce na prodej nezajištěné pohledávky téměř za 122 milionů korun, již má Liberty za Tameh, se přihlásilo pět zájemců. Nejvyšší nabídka činila 40,2 milionu korun. Peták si aukcí chtěl ověřit, zda by prodej pohledávek byl výhodný.

Dvacátého čtvrtého ledna Liberty po roce obnovila výrobu ve Steckelově válcovně. Umožnila to společnost Vítkovice Machinery Trade.

V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody, jejichž provoz financují jiné firmy.

Liberty Ostrava vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Většina provozů slezské huti se zastavila předloni v prosinci, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie. Prvovýrobu, tedy výrobu oceli, podnik ukončil, když před rokem odstavil poslední fungující vysokou pec a letos v srpnu koksovnu. V druhovýrobě se nyní v podniku ze surového materiálu dělají další výrobky.

Ještě předloni měla Liberty Ostrava okolo 6 000 zaměstnanců, na začátku roku jich je cca 2 400. V provozu jsou v huti nyní tři závody díky tollingovému financování, kdy tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. Liberty Ostrava od roku 2019 patří Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.