Pátek, 16. dubna, 2021

Insolvenční návrhy na Pietro Filipi i Kara. První firma dluží 19 milionů, druhá 245 milionů korun, 580 tisíc eur a 47 tisíc dolarů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Módní značky Pietro Filipi a Kara zřejmě skončí v konkurzu. V insolvenčním rejstříku už jsou zaneseny insolvenční návrhy dlužníka. Celková výše pohledávek Pietro Filipi dosahuje částky vyšší než 19 milionů korun. Horší je to se společností Kara. Souhrnná výše pohledávek věřitelů za dlužníkem dosahuje částky vyšší než 245 milionů korun, 580 tisíc eur a 47 tisíc amerických dolarů.

Výrobce módy Pietro Filipi, založená v roce 1993, a trutnovský výrobce kožené módy a doplňků Kara s historií z padesátých let 20. století jsou od počátku týdne v insolvenčním řízení. Věřitelům dluží přes půl miliardy korun. „Konkurz je pravděpodobnější. Reorganizace by byla možná za předpokladu, že by někdo byl ochoten koupit pohledávky od banky,“ řekl majitel obou značek Michal Mička serveru Seznam Zprávy.

Insolvenční řízení s pietro filipi stores s.r.o. bylo zahájeno uplynulou sobotu. „Soud touto vyhláškou oznamuje, že dne 06.02.2021 bylo zahájeno insolvenční řízení a dne 08.02.2021 09:29 hod. byla tato vyhláška zveřejněna v insolvenčním rejstříku. Soud vyzývá věřitele dlužníka, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali u zdejšího soudu přihlášku své pohledávky ve lhůtě do rozhodnutí soudu o úpadku,“ lze se dočíst v insolvenčním rejstříku o pietro filipi stores od asistentky soudce Nikol Salákové.

„Oznamuje se, že insolvenčním návrhem v záhlaví označeného navrhovatele
bylo zahájeno insolvenční řízení ve věci dlužníka/dlužnice: KARA Trutnov, a.s., IČO
25272314, sídlem K Továrně 84, 541 01 Trutnov – Bohuslavice. Tato vyhláška byla zveřejněna v insolvenčním rejstříku dne 08.02.2021 09:02 hod.; tímto okamžikem nastaly účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení,“ uložila do rejstříku soudní tajemnice Jana Valentová. Také v tomto případě insolvenční soud vyzval věřitele dlužnice, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali u insolvenčního soudu přihlášku pohledávky.

K 25. lednu má Pietro Filipi dluhy vůči více než padesáti různým věřitelům. Celková výše pohledávek dosahuje částky vyšší než 19 milionů korun.

Jak je to s věřiteli? Společnost Klepierre CZ má za dlužníkem samostatné nezajištěné pohledávky v celkové výši 5 237 845 korun, Palladium Praha má nezajištěné
pohledávky 398 937 korun a 102 360 eur, Centrum Chodov nezajištěné pohledávky 4 955 876 korun. Centrum Černý Most má za dlužníkem samostatné nezajištěné pohledávky v celkové výši 2 586 989. Mezi věřiteli jsou i dvě fyzické osoby Jan Havelka a Jarmila Kalousová. Ve všech případech jde o pohledávky z neplněné nájemní smlouvy.

U Kary je situace výrazně horší. K 25. lednu má podle insolvenčního návrhu dluhy vůči vice než sto padesáti různým věřitelům. Souhrnná výše pohledávek těchto věřitelů za dlužníkem dosahuje částky vyšší než 245 milionů korun, 580 tisíc eur a 47 tisíc amerických dolarů. Celková výše pohledávek dosahuje částky vyšší než 170 milionů korun.

Největším věřitelem Kary je Česká spořitelna. Ta má za dlužníkem samostatné zajištěné pohledávky v celkové výši 166 720 603 korun.

Pohledávky za společností Kara. Foto: Ekonomický deník

Majitel: Je to špatné

Jak Michal Mička sdělil Seznam Zprávy jednání s investory ztroskotalo na komplikovanosti dohody zajištěného věřitele a investora. „Nechtěl bych v tomto případě zacházet do detailů, protože se jedná o banku, a jakékoliv vyjádření k ní bych se vyvaroval. Doba a dohoda je tak komplikovaná, že vyžaduje větší míru času, než kolik máme na to, abychom jí byli schopni dosáhnout. Banka na všechno potřebuje čas, schválení, razítka, nezávislé posudky,“ uvedl Mička.

Obchody jsou zavřené, a i kdyby byly otevřené, peníze půjdou k bance. Jde o stav, kdy firma nemá z čeho platit zaměstnance a ostatní závazky. Internetový obchod navíc nefunguje už od začátku ledna.

Finanční situace společnosti Kara. Foto: Ekonomický deník

Na otázku, zda se Mička vydá cestou reorganizace nebo konkurzu Seznam Zprávy řekl: „Těžko říct, za mě je subjektivně pravděpodobnější konkurz. Reorganizace by byla možná za předpokladu, že by někdo byl ochoten koupit pohledávky od banky.“

A proč to podle Mičky není moc reálné? „Muselo by se to stát ve velmi rychlé době, aby zůstaly v chodu firmy, jejich vztahy s pronajímateli i zaměstnanci. V řádu dnů nebo týdnů by muselo dojít k odprodeji pohledávky a to je skoro nerealizovatelné. Musel by do toho někdo skočit po hlavě. Zrovna to nevypadá, že by se investoři do této oblasti vrhali po hlavě v době, kdy není jasné, kdy se otevřou obchody, jaké budou další restrikce nebo uzávěry ekonomiky. Je to těžká doba,“ zkonstatoval majitel módních značek.

Na otázku, kolik vlastních peněz vložil do firem Pietro Filipi a Kara, řekl: „Peníze, které šly ode mě, byly řádově kolem 100 milionů korun. Částečně šlo o prostředky z prodeje investiční skupiny DRFG a částečně výnosy z investice do nemovitostí. Všechny peníze jsem nechal v podnikání, to znamená ve skupině C2H.“

Mička Seznam Zprávy sdělil, že předpokládá, že aktuální stav směřuje k insolvenci celé skupiny, kde je také značka francouzského spodního prádla Etam, společnost Aido, poskytovatel investičního a finančního poradenství v retailu nebo naše malá investice Papíromat. „Je tam i 21procentní podíl ve společnosti Incomming Ventures, kde zbývá z neexitovaných investic už jen realitní start-up Flatio,“ vypočetl Michal Mička.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter