Největší dodavatel zemního plynu českým zákazníkům a čtyřka na trhu s elektřinou měla loni nižší tržby i zisk. Tržby společnosti innogy Energie meziročně klesly o tři procenta na 68,4 miliardy korun, čistý zisk klesl o 29 procent na 2,55 miliardy korun. Má to ale i jednu výhodu: Firma odvedla státu méně peněz na dani z neočekávaných zisků.
Jak vyplývá z výsledků zveřejněných ve Sbírce listin obchodního rejstříku, předloni měla innogy Energie hrubý zisk 8,67 miliardy korun. Musela z něj odvést státu přes 5,1 miliardy korun, hlavně kvůli vysoké windfall tax. Loni už hrubý zisk klesl na 3,8 miliardy korun a odvod daně z příjmu na 1,28 miliardy korun. V této částce je zahrnuta běžná daň i windfall tax (ve výši 428 milionů korun).
Vliv rostoucí konkurence
Společnost innogy Energie loni dodala zákazníkům 21,77 TWh zemního plynu, což bylo o 3,65 procenta méně než v roce 2023. Pokles souvisel s rostoucí konkurencí na trhu a také s mírnou zimou v prvním čtvrtletí loňského roku. Prodej elektřiny se meziročně snížil o pět procent na 5,23 TWh, souvislost to má s poklesem spotřeby v segmentu velkých odběratelů.
„Z pohledu zákazníků byl rok 2024 rokem zlevňování energie. Příznivé podmínky na velkoobchodních trzích se promítly také do soutěže o zákazníky. Konkurence se vrátila na předcovidovou úroveň a na trhu opět začal tvrdý boj o každého zákazníka. Nezůstali jsme stranou a za přechod k innogy nabídli novým zákazníkům atraktivní finanční bonusy,“ zmínil v úvodu výroční zprávy generální ředitel firmy innogy Energie Tomáš Varcop.
Podle údajů správce energetického trhu OTE loni innogy drželo 29,5 procenta českého trhu s plynem, v případě trhu s elektřinou to bylo necelých 9 procent.
Mohlo by vás zajímat
Sesterská firma expanduje
Výsledky za rok 2024 zveřejnila také firma innogy Energo, která podniká hlavně v oblasti výroby a dodávek tepla, prodeje stlačeného zemního plynu (CNG) a instalace střešních solárních elektráren. Její tržby meziročně mírně klesly na 1,996 miliardy korun, čistý zisk naopak oproti roku 2023 vyrostl dvojnásobně na 20 milionů korun. Firma postupně expanduje do dalších oblastí, buduje například síť dobíjecích stanic pro elektromobily. Počátkem roku koupila bioplynovou stanici v Písku, kde spustí výrobu biometanu s dodávkou do plynovodní sítě.
Mateřská společnost innogy Česká republika zatím ještě výsledky za minulý rok nezveřejnila, totéž platí o dalších firmách ze skupiny innogy na českém trhu.
Vlastníkem skupiny innogy Česká republika je od října 2020 maďarská elektrárenská společnost MVM. České innogy si prozatím ponechalo původní název, který mělo pod bývalým německým vlastníkem.