Medicínsky nijak nekvalifikované influencerky nabízí údajnou diagnostiku i léčbu syndromu polycystických vaječníků. Některé samy sebe popisují jako výživové poradkyně či hormonální koučky, což jsou tituly možné získat během několika týdnů trvajících online kurzů. Podle rozhlasové stanice BBC World Service, která analyzovala obsah nejsledovanějších videí wellness influencerek na sítích Instagram a TikTok, polovina z nich obsahovala nepravdivé informace o lidském zdraví. Řada z nich přitom svůj obsah monetizuje a současně prodává údajné řešení zdravotních obtíží.

Dvanáct let se Sofie potýká s bolestivou menstruací, nárůstem váhy, depresemi a vyčerpáním. Patří mezi ženy, které žijí se syndromem polycystických vaječníků (PCOS), onemocněním, které postihuje zhruba každou desátou ženu. Podobně jako řada dalších narážela na to, že nebyla schopná získat odpovídající medicínskou pomoc. A tak sama začala vyhledávat informace, až na síti Instagram narazila na wellness influencerku Kourtney Simmangovou, která mimo jiné slibuje, že dokáže „vyléčit skutečnou příčinu“ onemocnění. A to navzdory skutečnosti, že u PCOS doposud nebyla spolehlivě určena.

Přesto influencerka pod „virtuální klinikou“ Kale Diagnostics nabízí jak „laboratorní testy“, tak „personalizovaný zdravotní protokol“ a „koučování“ pro ženy s PCOS za 3600 amerických dolarů, tedy zhruba 85 tisíc korun. Sofie doufala, že se takto dočká úlevy, a tak se zaregistrovala do „léčebného programu“ influencerky, která sama sebe označuje jako výživovou poradkyni, a zaplatila další stovky dolarů za údajně nezbytné doplňky stravy. Údajnou léčbu zvládala rok, jenže kýžená úleva nepřicházela, a tak z programu zklamaná odešla.

Její příběh zachytila rozhlasová stanice BBC World Service, která podrobně rozebrala fungování wellness influencerek a toho, jak zneužívají nejen syndrom polycystických vaječníků a špatný stav mnoha pacientek k vlastnímu obohacení. „Odešla jsem z programu s ještě horším vztahem k jídlu a sama k sobě a pocitem, že nijak nedokážu svůj stav ovlivnit,“ popsala Sofie BBC. Když redakce kontaktovala influencerku Kourtney Simmangovou a její firmu, žádná reakce nepřišla.

Mohlo by vás zajímat

Šarlatáni předstírají, že léčí. Sociální sítě jim pomáhají

Jak shrnuje BBC, lékařsky nijak nekvalifikovaní influenceři a influencerky, mnozí s více než milionem sledujících, zneužívají toho, že pro PCOS není k dispozici snadné a jednoznačné medicínské řešení, a tak sami sebe vydávají za experty a prodávají falešnou léčbu onemocnění. Někteří z nich jako svou akreditaci uvádí „výživový poradce/výživová poradkyně“ či „hormonální kouč/koučka“, což jsou tituly možné získat během několika týdnů trvajících online kurzů.

Rozhlasová stanice BBC World Service provedla analýzu obsahu nejsledovanějších příspěvků na sociálních sítích Instagram a TikTok, které byly označeny hastagem PCOS. Výsledkem bylo, že polovina příspěvků obsahovala nepravdivé informace o lidském zdraví, onemocnění i možnostech léčby. Sama Kourney Simmangová, navzdory tomu, že nabízí údajnou laboratorní diagnostiku, nemá v této oblasti odpovídající kvalifikaci. Nemluvě o tom, že jí nabízené testy mají pouze omezené použití a jejich výsledky mají značné limity.

„Kdekoliv je v medicíně mezera, tito predátoři toho využijí,“ uvedla pro BBC Jen Gunterová, kanadsko-americká gynekoložka, která se dlouhodobě věnuje popularizaci témat spojených s ženským zdraví ve světle medicíny postavené na důkazech. PCOS je pro zneužívání ze strany šarlatánů, včetně wellness influencerů a influencerek, svým způsobem „ideální“ onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace až 70 procent žen s tímto onemocněním není odpovídajícím způsobem diagnostikováno. A i těm, které diagnózu obdržely, se ne vždy dostane vhodné léčby. I proto jsou podle doktorky Gunterové zranitelné vůči nabídkám slibujících léčbu na sociálních sítích. Snadno se vlivem přinejmenším zavádějícího nebo vyloženě lživého obsahu dostanou do situace, kdy začnou odmítat lékařskou péči, což v jejich případě může znamenat vznik dalších problémů.

TikTok ani Instagram obsah spojený se zdravím prakticky neregulují

Podle shrnutí BBC wellness influnceři a influencerky běžně šíří přinejmenším zavádějící nebo vyloženě lživá tvrzení. K nim patří například to, že PCOS lze vyléčit pomocí doplňků stravy nebo dietou, zejména s nízkým obsahem sacharidů a velkým podílem bílkovin, nebo, že antikoncepce způsobuje či zhoršuje PCOS. Oblíbené je i tvrzení, že „medicína neřeší skutečnou příčinu PCOS“.

„Neexistuje žádný důkaz, že by vysoce kaloricky restriktivní diety měly u PCOS nějaký pozitivní efekt, a naopak keto dieta (nízkosacharidová a vysokotuková dieta, pozn. red.) může příznaky zhoršit. Antikoncepční pilulky nezpůsobují PCOS, ve skutečnosti pomáhají mnoha ženám, i když nefungují u všech. Neexistuje žádná jedna známá příčina PCOS a ani neexistuje léčba (je k dispozici léčba zmírňující příznaky či důsledky PCOS, nikoliv ale léčba řešící příčinu onemocnění, pozn. red.),“ shrnuje základní fakta redakce BBC.

Samy sociální sítě na dotazy redakce reagovaly velmi obecně. Podle mluvčí sítě TikTok platforma nepovoluje zavádějící nebo nepravdivý obsah, který by mohl způsobit škody. Společnost Meta, pod níž spadá síť Instagram, umožňuje šíření obsahu spojený se zdravím „bez omezení“. Nicméně prý se třetími stranami konzultovala ověřování dezinformací spojených se zdravím.

Je vám mizerně a kvůli wellness influencerkám bude ještě hůř

BBC mluvila s celkem 14 ženami z Keni, Nigérie, Brazílie, Spojeného království, USA a Austrálie, které vyzkoušely různé produkty propagované wellness influencerkami jako údajná léčba zdravotních problémů. Většina z nich zmiňovala influencerku Tallene Hacatoryanovou, která má na Instagramu a TikToku přes dva miliony sledujících. Sama je registrovaná jako dietoložka a vede program PCOS Weight Loss, v rámci kterého tvrdí, že „tisícům žen pomůže zvládnout symptomy PCOS“. Sama o sobě říká, že je „živý důkaz toho, že kdokoliv může překonat PCOS a zhubnout přirozeně díky stravě bez lepku a mléka“.

Základní balení doplňků stravy od ní vyjde na 219 amerických dolarů (zhruba 5200 korun) a vstup do aplikace, kterou vytvořila, na 29 dolarů (necelých 700 korun) měsíčně. Na svých sociálních sítích nabízí příspěvky typu „3 doplňky stravy, které potřebujete, ať otěhotníte s PCOS“ a důrazně své publikum varuje před užíváním hormonální antikoncepce či léků s obsahem metforminu, a to přes to, že se jedná o léčbu, která může části pacientek prokazatelně pomoci.

Mezi publikum této influencerky patřila také Amy z Irska, která se na základě jejích doporučení rozhodla pro dietu bez lepku a mléka, protože věřila, že díky tomu bude její onemocnění pod kontrolou. Výsledkem byly pravidelné nevolnosti a pocity selhání, protože se jí nedařilo dodržet přísnou dietu. „Vzbuzuje to ve vás neustálý pocit selhání. Když se ohlédnu zpět, nevážila jsem až tolik, ale tito lidé způsobí, že vám bude ještě hůř, a vy pak budete zkoušet další diety nebo kupovat další potravinové doplňky,“ popsala své zkušenosti. Ani influencerka Tallene Hacatoryanová nijak nereagovala na žádost BBC o vyjádření.