INZERCE

Inflace v ČR je nejvyšší od roku 1998. Ilustrační foto: Pixabay

Inflace zrychluje nad tři procenta

Inflace v České republice zrychluje nad 3 procenta. Spotřebitelské ceny v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,5 procenta a meziroční inflace tak poskočila na 3,1 procento z předchozího tempa 2,3 procenta. Tempo zdražování tak v dubnu překonalo všechny odhady.

Za dubnovým zdražením stály vyšší ceny zboží o 1 procento a nikoliv služeb, jejichž ceny meziměsíčně stagnovaly.

Česká národní banka predikovala v dubnu a v květnu inflaci ve výši 2,9 procent. V červnu pak 2,7 procent.

Trh počítal s inflací 2,7 procent, náš odhad činil 2,8 procent,“ uvedl ke zjištěním o aktuální inflaci Senior Economist Investment Banking Komerční banky Michal Brožka.

Dnes zveřejněný výsledek indikuje rostoucí šanci na dřívější zvyšování úrokových sazeb. Naše prognóza počítá s jejich zvýšením v listopadu a dnes zveřejněné údaje o inflaci posunou spekulace trhu ohledně utažení měnové politiky blíže k srpnovému zasedání. Zvýšení úrokových sazeb již v červnu považujeme za předčasné. Klíčový bude další vývoj epidemie,“ podotkl bankéř z Komerční banky.

Vyšší ceny nelze podle Brožky připsat jednoznačně nějakému tahounovi. Nepřekvapily vyšší ceny u čerpacích stanic ani vyšší ceny alkoholu a tabákových výrobků. Oproti našim předpokladům byly vyšší ceny potravin, bydlení a zboží pro údržbu domácnosti,“ vyjmenovává dále Brožka.

Je pravděpodobné, že v nejbližších měsících uvidíme větší cenové pohyby u položek, kterých se týká rozvolňování protiepidemických opatření, například u oblečení a obuvi a některých služeb.

Naše prognóza počítala s dosažením 3 procent v květnu, a i když je inflace za duben jednoznačně nad všemi odhady, nejedná se o blesk z čistého nebe. Současně je třeba připustit, že současná vlna rozvolňování je výrazně rychlejší, než s jakou naše prognóza počítá. Je možné, že v květnu uvidíme meziroční míru inflace ještě výš, poblíž 3,2 procenta. Nicméně již od července by rostoucí srovnávací základna z minulého roku měla meziroční míru inflace stahovat pod 3 procenta,“ předvídá Michal Brožka.

Vzhledem k příznivému vývoji ekonomiky se podle České spořitelny růst inflace čekal. Dubnová čísla ale ukázala, že k tomu došlo výrazněji a především dříve, než se čekalo. Pro letošní rok čekáme v rámci naší prognózy průměrnou inflaci ve výši 2,5 procent, nicméně dnešní čísla znamenají riziko, že by (průměrná) inflace mohla letos dosáhnout 2,8-3,0 procenta. Nad cílem inflace zůstane také příští rok, ačkoliv rostoucí sazby jí již začnou postupně vracet k inflačnímu cíli, kterého inflace dosáhne v roce 2023,“ stojí pak ve zprávě k inflaci od České spořitelny.

Potřeba zvyšování sazeb

Jaký vliv mohou mít dnešní čísla o inflaci na strategii ČNB? Dnešní data vysílají jasný signál, že je potřeba velmi brzy začít zvyšovat sazby. Inflace nad tolerančním
pásmem a pozitivní výhled na ekonomiku (ekonomické oživení) výrazně zvyšují pravděpodobnost, že ČNB může zasáhnout již v červnu,“ lze se dočíst ve zprávě České spořitelny.

Jaká jsou rizika zrychlující inflace? Aktuální vývoj vychyluje inflační riziko směrem nahoru, protože stále ještě ve vývoji inflace nejsou ceny služeb, kdy podnikatelé jejich růstem budou kompenzovat loňské ztráty. Navíc dále mohou růst ceny potravin a dalšího zboží,
protože trh práce zůstává silný a od druhé poloviny roku by se měl navíc opět začít zlepšovat,“ predikuje peněžní ústav.

Vliv na trhy

Dnešní data by mohla působit velmi lehce ve směru silnější koruny a růstu výnosů, protože jdou ve směru vyšší pravděpodobnosti brzkého růstu sazeb. Tento pohyb by ale nemusel být až tolik výrazný, protože aktuální vývoj na koruně či výnosech již očekávané zpřísnění měnové politiky v České republice zachycuje. Koruna v tomto ohledu posílila po zasedání ČNB, které proběhlo minulý čtvrtek. Dnešní data v tomto ohledu optimistický pohled trhů potvrzují, ale zcela novou informaci nepřinášejí.

(ede)