Tak vysokou inflaci Česko nezažilo od začátku roku 1998. Index spotřebitelských cen v březnu meziročně vzrostl o 12,7 procenta a nahoru jej táhnou hlavně skokově zdražující pohonné hmoty, elektřina a plyn. Zdražuje prakticky všechno s výjimkou telekomunikačních a poštovních služeb.
Jak uvádí v tiskové zprávě Český statistický úřad, zásadní byl růst cen pohonných hmot a olejů o 50,6 procenta (v únoru zde ceny meziročně vzrostly o 31 procent). V oddíle bydlení vzrostly ceny elektřiny o 24,7 procenta, zemního plynu o 37,7 procenta a tepla včetně teplé vody o 13,9 procenta. Výrazný byl také růst ceny uhlí a dalších tuhých paliv o 19,9 procenta.
Kromě paliv a energií rostou také další zásadní položky spotřebního koše. Průměrný růst cen potravin a nealkoholických nápojů dosáhl 7,7 procenta, ale některé základní potraviny zdražují mnohem výrazněji. Příkladem mohou být ceny mouky (+30,3 %), polotučného mléka (o 20,1 %), másla (o 31,9 %) a brambor (o 21,4 %). Ceny oděvů v meziročním srovnání vzrostly o 19,9 a obuvi o 15,4 procenta.
Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil se domnívá, že inflace dosud vrcholu nedosáhla. Dál poroste a v letních měsících by se mohla přiblížit 16 procenta. „Ve druhém pololetí by pak měla mírně klesat, což ovšem bude do značné míry dáno čistě statistickým efektem vyšší srovnávací základny z loňského podzimu, kdy ceny již začaly růst. Za celý letošní rok tak má inflace aktuálně namířeno minimálně k 13 procentům, rizikem je však spíše hodnota vyšší,“ uvedl Hradil.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 1,7 procenta. V oddíle doprava se zvýšily především ceny pohonných hmot – o 21,7 procenta. Významnější nárůst se v březnu oproti únoru odehrál také v cenách zemního plynu (o 7,4 %), olejů a tuků (o 2,8 %), stravovacích služeb (o 2,2 %) a ubytovacích služeb (o 3,4 %). Vedle toho rostla také cena vína (o 2,2 %) a tabákových výrobků (o 2,3 %).
Česká inflace je výrazně nad průměrem Evropské unie. Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna spotřebitelných cen v zemích Eurozóny 7,5 procenta. Například na Slovensku to bylo 9,5 procenta a v Německu 7,6 procenta. Podle úplných údajů za měsíc únor byla nejvyšší inflace v Litvě – meziročně o 14 procenta.
Tomáš Rovný