Česká republika čelí nejrychlejšímu růstu cen od svého vzniku v lednu 1993. Meziměsíčně se ceny zemědělských výrobců zvýšily o osm procent, meziročně je to plus 35,3 procenta. Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně o 2,3 procenta a meziročně o 26,6 procenta. Mírnějším tempem zatím rostou ceny stavebních prací a tržních služeb.

Ceny zemědělských výrobců se v dubnu podle Českého statistického úřadu meziměsíčně zvýšily o 8 procent, největší skok se odehrál u cen jatečných prasat (o 20,8 %), olejnin (o 14,7 %), obilovin (o 11,2 %) a vajec (o 8,5 %). Klesly naopak ceny brambor o 9,7 a ovoce o 6 procent. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 35,3 procenta, což je nejvyšší hodnota od začátku sledování v roce 1992. Výrazně vyšší byly oproti dubnu 2021 hlavně ceny olejnin (o 64,5 %) a obilovin (o 51,2 %).

Dubnové statistiky vývoje cen výrobců poukazují na zrychlování inflačních tlaků. „V rámci struktury je patrné, že největší cenový šok z výrazně dražších energetických komodit je za námi. Palčivým problémem se v tuto chvíli stávají ceny zemědělských producentů, které již výrazně tlačí na ceny v potravinářském průmyslu a ve finále na ceny potravin pro koncové spotřebitele,“ zmínil analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně vzrostly o 2,3 procent, růst se týkal hlavně chemických látek a výrobků (o 9,2 %), kovů a kovodělných výrobků (o 5,9 %), dřeva, papíru a tisku (o 4,5 %) a potravin včetně nápojů (o 4,2 %). Meziroční růst cen průmyslových výrobců dosáhl 26,6 procenta a nahoru jej táhl hlavně růst cen elektřiny, plynu a tepelné energie (meziročně o 51,4 %), chemických látek a výrobků (o 43,8 %), kovů a kovodělných výrobků (o 34,5 %) a dřeva, papíru a tisku (o 32,8 %).

Mohlo by vás zajímat

Vývoj růstu cen průmyslových výrobců v čase. Zdroj: ČSÚ

Ceny stavebních prací se meziměsíčně dle odhadu ČSÚ zvýšily o 1,3 procenta, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,9 procenta. Ceny stavebních prací se meziročně dle odhadů zvýšily o 12,9 procenta, zatímco ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 25,2 procenta.

Ceny tržních služeb pro podniky vzrostly meziměsíčně o 0,5 procenta zejména v důsledku zvýšení cen za služby v oblasti zaměstnání. Ceny tržních služeb byly meziročně vyšší o 5,5 procenta, největší růst se odehrál v cenách za reklamní služby a průzkum trhu, za skladování a podpůrné služby v dopravě a za služby v oblasti zaměstnání.

Jak dále ČSÚ upozornil, jinde v Evropě rostou ceny průmyslových výrobců rychleji než v Česku. K dispozici je zatím srovnání za březen, kdy v Česku tyto ceny rostly o 24,7 procenta. Pro srovnání: v Irsku to bylo o 106 procent, v Rumunsku o 67,6 procenta, na Slovensku o 37,1 %, v Německu o 30,7 %, v Polsku o 28,8 % a v Rakousku o 27,9 %.

Na dalším vývoji se ekonomové neshodují. „Inflační spirála se dál prudce rozjíždí. Skokový růst cen výrobců předznamenává, že spotřebitelské ceny budou nadále dynamicky růst. Bohužel se stále nacházíme před dosažením vrcholu a další měsíce budou ve znamení ještě vyšší inflace,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Naopak podle vyjádření analytického týmu České spořitelny již inflační tkaly polevují, hlavně kvůli omezení ekonomické aktivity v Číně kvůli protipandemickým opatřením. Vidět je to na cenách průmyslových kovů – ceny mědi a hliníku již meziročně klesají. Inflaci bude tlačit dolů také klesající poptávka lidí, kteří budou muset omezit své nákupy kvůli skokovému růstu cen potravin, energií a dalších položek.

(red)