INZERCE

Tak vysokou inflaci Česko nezažilo od roku 1998. Ekonomové předpokládají, že by v létě mohla vyšplhat až k 16 procentům. Foto: Pixabay

Inflace je už bezmála 10procentní, zdražilo vše kromě telekomunikačních služeb

Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému lednu o téměř 10 procenta. Míra inflace je tak nejvyšší od poloviny roku 1998. Zdražují prakticky všechny hlavní položky spotřebního koše, nejvýraznější je růst v případě energií a pohonných hmot.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 9,9 procenta, v prosinci byl růst cen 6,6 procenta. Hlavním tahounem růstu byly ceny elektřiny s nárůstem o 18,8 procenta a ceny zemního plynu s růstem o 21,5 procenta. Jak dále uvádí Český statistický úřad, ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu v lednu vzrostly o 13,4 procenta, tepla a teplé vody o 12 procent a tuhých paliv o 15,7 procenta.

Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle doprava, kde byly vyšší ceny automobilů o 11,1 procenta a pohonných hmot a olejů o 28,1 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly meziročně vyšší třeba ceny polotučného trvanlivého mléka (o 16 %), brambor (také o 16 %) a cukru (o 21,1 %). V oddíle odívání a obuv vzrostly ceny oděvů o 17,4 procenta. V podstatě lze říct, že kromě oblasti poštovních a telekomunikačních služeb zdražilo oproti loňskému lednu všechno.

Na meziroční růst cenové hladiny měly v lednu vliv také ceny v oddíle bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 4,3 procenta, vodného o 5,3 a stočného o 6,4 procenta. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 10,5 procenta a ceny služeb o 8,8 procenta.

Nejvyšší meziměsíční růst od ledna 1993

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 4,4 procenta, což bylo nejvíce od ledna 1993. V oddíle bydlení byly vyšší zejména ceny elektřiny o 38,6 procenta a zemního plynu o 31,3 procenta. Toto zvýšení spotřebitelských cen bylo ovlivněno odpuštěním DPH u cen elektřiny a plynu v listopadu a prosinci loňského roku. Tato změna způsobila v meziměsíčním přírůstku indexu spotřebitelských cen v lednu podle orientačního propočtu ČSÚ zvýšení o 1,4 procentního bodu.

V meziměsíčním srovnání v lednu byly ceny tepla a teplé vody vyšší o 9,9 procenta a tuhých paliv o 6,5 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly ceny pekárenských výrobků o 4,2 procenta, nealkoholických nápojů o 5,8 procenta, ovoce o 7,4 procenta, brambor o 8,3 a vajec o 12,9 procenta. Na zvyšování celkové cenové hladiny měly vliv také alkoholické nápoje, ceny vína rostly o 8,9 procenta, lihovin o 7,3 a piva o 4,6 procenta.

Jak zmínil ekonom Komerční banky Michal Brožka, je velmi pravděpodobné, že v nejbližších měsících inflace magickou desítku překročí. „Obava z růstu inflačních očekávání a průsaku vyšších cen energií do dalších položek spotřebitelského koše by dle naší prognózy ještě měla vést ke zvýšení úrokových sazeb ČNB. Současně však relativně slabší jádrová inflace naznačuje, že úrokové sazby jsou blízko svého vrcholu,“ zmínil Michal Brožka.

Analytik České spořitelny Jiří Polanský upozornil na mezinárodní srovnání. Například v Německu ceny v lednu meziročně rostly o 4,9 procenta, v Itálii o 4,8 a ve Španělsku o 6 procent. Ve Spojených státech ceny rostly o 7,5 procenta. Vysoká inflace tedy tíží více zemí, ale růst cen v Česku je oproti jiným zemím velmi vysoký.

Tomáš Rovný