Inflace v Česku dál nabírá na síle, jak ukazují aktuální data Českého statistického úřadu. Spotřebitelské ceny se v červnu oproti květnu zvýšily o 1,6 procenta, hlavně to souvisí s nárůstem ceny zemního plynu a pohonných hmot, ale také řady potravin. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 17,2 procenta, což znamená další zvýšení oproti květnovým 16 procentům.
Meziměsíční růst cen táhly zejména vyšší ceny zemního plynu o 5,8 procenta, pohonných hmot o 3,8, výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 2,5 procenta a tuhých paliv o 3,1 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly vyšší především ceny drůbežího masa (o 6,6 %), uzenin (o 3,4 %), sýrů a tvarohů (o 3,9 %), olejů a tuků (o 6,0 %), jogurtů (o 5,9 %) a brambor (o 9,5 %). Naopak ceny ovoce meziměsíčně klesly o 2,5 procenta a vepřového masa o 1,9 procenta.
Meziroční 17procentní inflaci táhly nahoru zejména potraviny. Růst cen pekárenských výrobků a obilovin zrychlil na 23,8 procenta, masa na 20,4 procenta, mléka, sýrů a vajec na 20,8 procenta, olejů a tuků na 42 procent. V oddíle bydlení vzrostly především ceny zemního plynu (o 57,8 %), elektřiny (o 31,6 %), tepla a teplé vody (o 18 %) a tuhých paliv (o 34 %). V oddíle doprava se zvýšily ceny automobilů o 14,5 procenta a pohonných hmot o 47,5 procenta.
Co se týká konkrétních položek potravin, cena mouky za jediný rok vzrostla o 69,6 procenta, rostlinných olejů o 58,7 procenta, másla o 55,8 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 42,3 procenta a drůbežího masa o 32,8 procenta. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 23,5 procenta a ubytovacích služeb o 21,2 procenta.
„Ani ve zbytku tohoto roku se navíc nedočkáme výraznější inflační úlevy. Růst spotřebitelských cen by měl setrvat na vysokých úrovních okolo 20 procent, neboť svižně zdražující energie budou zcela eliminovat efekt vyšší srovnávací základy z druhé poloviny minulého roku,“ uvedl k dalšímu vývoji inflace hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Očekává další tlak na zvyšování sazeb České národní banky.
„Celkově se zdá, že poptávkovou inflaci – tedy tu poháněnou zájmem Čechů o nakupování – se daří přinejmenším zpomalovat, byť je nadále významná. Naopak nákladová inflace – pocházející hlavně z tržních cen energií a zemědělských produktů – známky zpomalování nejeví a zřejmě ani v blízké době nezačne,“ uvedl k vývoji spotřebitelských cen hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna spotřebitelských cen v červnu 2022 v zemích Eurozóny 8,6 procenta. Například na Slovensku ceny vzrostly o 12,5 procenta a v Německu o 8,2 procenta. Česká inflace patří k nejvyšším v Evropě, ale úplně nejvyšší není. Nejvyšší hodnotu zaznamenali v Estonsku – růst cen o 22 procent za rok.
Tomáš Rovný