Indonésie ve středu potvrdila, že koupila 12 stíhaček Mirage 2000-5, které dříve používal Katar. Jde o obchod za za téměř 800 milionů dolarů. Nákup má být podle tamního ministerstva obrany rychlým způsob modernizace letectva. Nákup ovšem kritizují zákonodárci, podle nichž jsou letouny příliš staré. Informovala o tom agentura Reuters. Stíhačky má dodat exportní agentura Excalibur International ze skupiny CZECHOSLOVAK GROUP. Společnost kontrakt zatím odmítla komentovat, podle zjištění Ekonomického deníku by ale obnášet i výcvik pilotů a logistiku.

Indonéské ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že země už v lednu podepsala za 733 milionů eur (792 milionů dolarů) smlouvu se společností Excalibur International, exportní agenturou zastupující kompletní portfolio skupiny CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) zbrojaře Michala Strnada.

Letouny budou podle Reuters dodány do 24 měsíců od data uzavření smlouvy.

O dohodě na nákup devíti jednomístných a tří dvoumístných letounů poprvé informovala indonéská média již dříve ve středu a citovala zákonodárce, kteří o ní vyjádřili pochybnosti.

Mohlo by vás zajímat

„Co je tak naléhavé, že jsme museli koupit ojetá a stará letadla?“ citoval list Kompas zákonodárce Tubaguse Hasanuddina.

Podle internetových stránek výrobce Dassault Aviation byl model poprvé uveden na trh v roce 1967.

Stáří letounů ministerstvo neuvedlo. Uvedlo, že budou dodávány s tříletým podpůrným servisem.

„Indonésie potřebuje stíhací letouny, které by mohly být dodány rychle, aby pokryly pokles bojové pohotovosti ve flotile indonéského letectva,“ uvedl v prohlášení mluvčí ministerstva obrany Edwin Adrian Sumantha.

Země již dlouho usiluje o obnovu své stárnoucí letecké flotily, která zahrnuje letouny F-16 americké výroby a ruské stíhačky Suchoj Su-27 a Su-30.

Ministerstvo uvedlo, že plány na nahrazení stíhaček F-5 Tiger letouny Su-35 byly zmařeny sankcemi USA vůči Rusku, a dodalo, že Jakarta má další plány na modernizaci své flotily, což však bude nějakou dobu trvat.

Indonésie v roce 2017 oznámila plány na nákup 11 stíhaček Su-35 z Ruska, které hodlala zaplatit hotovostí a indonéským zbožím.

V únoru si země zajistila dohodu o objednávce 42 stíhaček Rafale za 8,1 miliardy dolarů.

„Plánovaný nákup stíhaček F-15 je rovněž v pokročilé fázi a čeká na konečný podpis vlády, uvedl loni ministr obrany Prabowo Subianto.

„Projekty v jednání nekomentujeme,“ uvedl za Excalibur International, kterou Ekonomický deník oslovil, mluvčí Andrej Čírtek.

Ekonomický deník nicméně zjistil, že projekt má zahrnovat vyjma nákupu strojů samotných i výcvik pilotů, přepravu letadel a vybudování logistického zázemí pro provoz letounů.

(hrb)