Světový lídr ve výrobě nábytku Ikea má problém. Podle europoslanců Strany Zelených se vyhnula daním ve výši minimálně 1 miliardy eur.

Světový nábytkový gigant Ikea bude mít co vysvětlovat. Europoslanci ze Strany Zelených přišli s obviněním, že se švédský výrobce nábytku vyhnul daňové povinnosti ve výši minimálně 1 miliardy eur. Informovala o tom agentura Bloomberg s odkazem na stanovisko frakce Zelených, zastoupených v Europarlamentu.

Zpráva se objevila jen krátce poté, co evropští úředníci vyšetřují Apple a Amazon za vyvádění svých příjmů do Irska a Lucemburska a vyhýbání se daňovým povinnostem. Minulý měsíc Evropská unie rozhodla o tom, že daňové řízení v Belgii s 35 firmami, včetně takových jak Anheuser Busch, bylo ilegální.

„Ikea je jen další příklad velkého nadnárodního vyhýbání se placení daní,“ píší Zelení agentuře Bloomberg. „Je třeba neprodleně změnit regulatorní rámec, který se vypořádá s vyhýbání se daním v rámci Evropy,“ dodávají. „Evropská komise obdržela zprávu od Zelených a nyní ji bude pečlivě studovat,“ řekla Vanessa Mocková, mluvčí Evropské komise pro finanční služby a daně.

Ikea měla podle obvinění Zelených odklonit až 84 % ze svých celkových příjmů ve výši 14,3 miliard eur za období 1991 až 2014. Tím pádem by například Německo přišlo na daních o 35 milionů eur v roce 2014 a Francie v témže období o 11,6 milionů eur.

Mluvčí Ikea tvrdí, že zatím zprávu Zelených neviděl a současně se proti obvinění ohradil. „Společnost Ikea platí daně v souladu s daňovými pravidly a zákony, a to bez ohledu na to, zda jsme v té které zemi jen prodejcem, výrobcem, nebo čímkoli jiným,“ řekl. „Jsme hluboce přesvědčeni o tom, že fungujeme zodpovědně a poctivě přispíváme daněmi tam, kde vyrábíme a prodáváme,“ dodal.

Ikea neplatila daně ve Švédsku 40 let

89leltý zakladatel společnosti Ikea Ingvar Kamprad, který je se svým čistým jměním ve výši 43,2 miliardy dolarů osmou nejbohatší osobou světa se po více než 40 letech vrací do Švédska. Za fiskální rok 2014 ve své mateřské zemi odvede na daních 2 miliony dolarů.

Podle časopisu Forbes Kamprad svou společnost ze Švédska vysídlil v roce 1973, protože nechtěl platit tak vysoké daně. Nový domov pro své nábytkářské impérium našel ve Švýcarsku, kde firmu 40 let rozvíjel.

Nyní se vrací. Kromě rodiny a věku je důvodem také to, že současné daňové sazby jsou ve Švédsku daleko přijatelnější, než v 70. letech minulého století. Švédský model státu blahobytu také není tak extrémní, jako tenkrát. Kromě nižších daní z příjmů byly značně omezeny daně z bohatství.

-usi-