Japonská těžařská společnost Idemitsu Kosan zahájí průzkumné vrty pro geotermální projekt v prefektuře Fukušima. Stojí v čele konsorcia s dalšími deseti firmami.

Japonská prefektura Fukušima se zřejmě brzy stane jedním z center zelené energie. Konsorcium jedenácti firem v čele s Idemitsu Kosan začne během letošního září provádět dva průzkumné vrty, které mají prověřit vhodnost vybudování geotermální elektrárny.

Dvoukilometrové vrty

Vrty mají být hluboké necelé dva kilometry. Jejich hloubení proběhne v národním parku Bandai-Asahi zhruba 230 kilometrů severně od japonské metropole Tokio. Agenturu Bloomberg o tom informoval Hisashi Jotaki, který vede geotermální divizi těžařské společnosti Idemitsu. Povrchové průzkumné práce zde probíhají už od roku 2013 a jejich cílem bylo nalézt vhodné místo právě pro průzkumné vrty.

„Je to přece jen trochu nezvyklé, když na geotermálním projektu spolupracuje 11 firem,“ řekl Bloombergu Jotaki. „Ale řekli jsme si, že pro Fukušimu takový projekt chceme, což pomůže obnově celého regionu,“ dodal. Projekt je jen jeden z dvanácti, které čerpají nebo budou čerpat státní podporu. Průzkumné vrty tohoto typu v Japonsku probíhají již od roku 2012.

Rozhodnutí o tom, zda bude fukušimská prefektura vhodná pro výrobu geotermální elektřiny, by mělo padnout do března roku 2018. Jestliže se projekt bude realizovat, první elektřinu by vnitrozemské teplo mělo začít dodávat do sítě v roce 2020. Japonsko dnes disponuje podle odhadů tamního ministerstva obchodu a průmyslu rezervami geotermální energie ve výši 23 gigawattů, což je řadí za Spojené státy a Indonésii. Instalovaná kapacita však dosahuje jen 520 megawattů.

A to i přesto, že Japonsko už před čtyřmi lety představilo program pobídek pro výstavbu čistých energetických zdrojů. Analytici Bloombergu to vysvětlují tím, že geotermální elektrárna je běh na dlouhou trať. Celý proces jejího budování vyžaduje mnoho jednání zejména s místními samosprávami. Typický cyklus vývoje jedné geotermální elektrárny trvá 10 let.

Volnější pravidla

Japonská vláda v roce 2012 uvolnila pravidla pro výstavbu velkých projektů a vloni dokonce zpřístupnila národní parky pro geotermální elektrárny. Na jejich území se nachází až 80 % celkových japonských geotermálních rezerv. Jednou z takových lokalit je i Fukušima. Idemitsu zkoumá ale i další dvě místa, kde by se geotermální elektrárny mohly postavit – Hokkaido a Akita.

Idemitsu Kosan se angažuje také v jiných typech čistých energetických zdrojů. V listopadu 2014 společnost zprovoznila solární elektrárnu rovněž ve fukušimské prefektuře. Má kapacitu 1,32 megawattů. Elektrárna Onahama byla postavena na místě původního terminálu pro zpracování ropy, který také provozovala společnost Idemitsu. Solární dílo zabírá 24 tisíc metrů čtverečních plochy.

Vede zemní plyn

Japonsko se v současné době opírá zejména o fosilní energetické zdroje. Ropa a zemní plyn zajišťují bezmála 60 procent výroby elektřiny, dalších 30 procent připadá na uhlí. Necelou desetinu elektrické energie dodávají do japonské sítě vodní elektrárny a zbytek připadá na další obnovitelné zdroje a jádro.

Japonská vláda však chce do roku 2030 výrazně navýšit podíl jaderné energie, a to na 20 až 22 procent. Vodní energie má zůstat fakticky nezměněna, zatímco ostatní obnovitelné zdroje mají zajišťovat víc než 13 procent výroby elektřiny. Podíl uhlí a zemního plynu má dosáhnout jen něco přes 50 procent dohromady a výrazně poklesne podíl ropy.

-usi-