Teplárny Brno podepsaly smlouvu s vítězem tendru na stavbu velkého bateriového úložiště energie. Tím je třebíčská inženýrská a technologická společnost I&C Energo, která porazila další čtyři účastníky soutěže. Hodnota zakázky dosahuje 77,75 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z oznámení ve veřejném registru smluv a na webu tenderarena.cz.

Zakázka se týká dodávky bateriového systému akumulace energie o výkonu 4 MW a kapacitě 3,1 MWh. To bude umístěno v areálu Teplárny Červený Mlýn a umožní rozšíření portfolia nabízených služeb výkonové rovnováhy, které Teplárny Brno poskytují společnosti ČEPS. Zařízení má být hotové do 11 měsíců od podpisu smlouvy.

Podle informací na webu tenderarena.cz podaly platnou nabídku také firmy Energ-Servis, EGEM a invelt-elektro. Nabídka předložená konsorciem firem Tesla Battery Storage, Tesla Liptovský Hrádok a Eltako byla vyřazena kvůli nesplnění požadovaných obchodních či jiných podmínek. K podpisu smlouvy s vítězem tendru došlo na počátku srpna.

Firma I&C Energo se již vítězstvím v soutěži pochlubila na svém webu. „Navazujeme tak na několik projektů bateriových systémů akumulace energie, které jsme zpracovávali ve formě různých studií. Nedílnou součástí naší dodávky jsou také změny ve stávajících systémech vlastní spotřeby na úrovni VN a NN, zajištění změn ve stávajícím řídícím systému, provedení certifikace a úprav ve stávajícím komunikačním terminálu s dispečinkem ČEPS,“ uvedl vítězný uchazeč.

Mohlo by vás zajímat

Teplárny Brno, které jsou stoprocentně vlastněny městem, v poslední době masivně investují s cílem snížit závislost na drahém zemním plynu. Letos v červnu začala výstavba nového zdroje na biomasu v areálu teplárny Brno-Sever. Dodavatelem je konsorcium Škoda Praha a OHLA ŽS. „Celkové náklady aktuální stavby činí 2,4 miliardy korun bez DPH a z větší části je pokryje dotace ve výši 1,66 miliardy korun z Modernizačního fondu. Zbytek částky uhradí Teplárny Brno z úvěru Evropské investiční banky,“ uvedl v červnu generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Ještě ambicióznější – a také nákladnější – je projekt na připojení města Brna k dodávkám tepla z Jaderné elektrárny Dukovany. Příslušnou smlouvu o spolupráci podepsali top manažeři společností ČEZ a Teplárny Brno na konci května. Zahájení dodávek tepla z Dukovan je však reálné nejdříve v roce 2030. Otázkou je, kdo zaplatí náklady v odhadované výši až 19 miliard korun; nákladnost projektu loni kritizovalo třeba ministerstvo financí.

David Tramba