Zprávy z bankovního trhu naznačují, že krize spolu s rostoucími úrokovými sazbami donutila Čechy šetřit a odkládat velké investice, jako je nákup nemovitosti. Banky poskytly v květnu hypoteční úvěry v objemu necelých 21 miliard korun, což je meziročně o 60 procent méně. Klesá také celkové zadlužení obyvatel u finančních institucí.
Objem i počet poskytnutých hypoték sice v květnu oproti dubnu vzrostl, avšak v meziročním srovnání propad u objemu i počtu hypoték dosahuje 60 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték (tedy bez refinancování) vzrostla na 4,64 procenta z dubnových 4,39 procenta. Růst hypotečních sazeb tak bude podle očekávání České bankovní asociace (ČBA) pokračovat vzhledem k růstu tržních úrokových sazeb. Ty se v posledním týdnu dostaly nejvýše za poslední dvě dekády.
Nabídkové ceny hypoték se aktuálně pohybují nejčastěji v rozmezí od 5,5 do 7 procenta v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. „Například 5letá úroková sazba se již postupně dostává k 6procentní hranici, 10letá nedávno překonala 5procentní úroveň, kde byla naposledy před 20 lety,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v květnu vzrostl z dubnových 14,2 miliardy na 16,8 miliardy korun. Po dubnu však jde o nejnižší objem za poslední dva roky. Počet nově poskytnutých hypoték se po dubnovém poklesu pod 4,5 tisíce opět zvýšil na necelých 5,3 tisíce. Meziroční propad je v případě skutečně nových hypoték mírně slabší a pohybuje se kolem 50 procent.
Zpomalující vývoj na hypotečním trhu se odráží také na počtu nemovitostních transakcí. Dle dat CenovaMapa.org byl počet transakcí na trhu bytových nemovitostí v prvním čtvrtletí letošního roku nejnižší za posledních osm let. Propad byl tažen zejména vývojem v Praze, kde se počet bytových transakcí snížil na necelých 2,7 tisíce, zatímco v první polovině minulého roku se pohyboval nad hranicí 4 tisíc za měsíc.
Zadlužení Čechů u bank klesá
Jak dnes uvedla společnosti CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat České národní banky, dluh domácností u bank, které působí v Česku, se v průběhu dubna snížil o 19 miliard korun. Jde přitom o první meziměsíční snížení dluhu domácností za více než šest let.
Čím je to způsobeno? CRIF zmiňuje dubnové zpřísnění pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů. Kromě úvěrů na bydlení se však zadlužení snížilo i v dalších segmentech, ať už jde o spotřebitelské úvěry, nebo o úvěry pro podnikatele a firmy. Naopak objem vkladů domácností u bank po březnovém poklesu opět vzrostl.
Konkrétně objem úvěrů na bydlení se v průběhu dubna snížil o 15 miliard korun, snížení u spotřebitelských úvěrů bylo o necelých 5 miliard korun.
Spíše s podivem je fakt, že zatím nedošlo ke zhoršení platební morálky domácností ani firem. Například domácnosti aktuálně selhávají při splácení pouhých 0,8 procenta úvěrů na bydlení a 4,3 procenta úvěrů na spotřebu. Firmy nesplácely 3,65 procenta z objemu svých závazků u bank a živnostníci 5,8 procenta.
Tomáš Rovný