INZERCE

Pražský hrad. Ilustrační foto: hrad.cz

Na Hradě se sejdou americké a české obchodní špičky

Na Pražském hradě se v březnu v rámci Česko-amerického podnikatelského fóra sejdou přední američtí a čeští obchodníci. Mluvit by měli o strategiích pro úspěšné podnikání nebo zásadních technologiích pro byznys dalších let. Zúčastnit by se ho měl podle předběžného programu i ministr obchodu Spojených států Wilbur Ross.

Březnové Česko-americké podnikatelské fórum na Pražském organizuje Hospodářská komora České republiky ve spolupráci s velvyslanectvím USA v Praze. Hospodářská komora v současné době sestavuje přesný program. Podle něj by se mezi mluvčími mohl objevit zakladatel společnosti Fitbit produkující fitness náramky a chytré hodinky James Park, spoluzakladatel softwarové firmy Salesforce Marc Benioff nebo ředitelka technologické společnosti IBM Ginni Romettyová. Za českou stranu by mohl vystoupit zakladatel vyhledávače letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý či technický ředitel firmy na digitální zabezpečení Avast Michal Pěchouček.

Na fórum bylo pozváno sto českých firem, jejich seznam sestavovala Hospodářská komora spolu s Velvyslanectvím USA v ČR, oznámil mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Akce bude součástí Americko-českého podnikatelského týdne konaného 10. až 13. března. Během týdne by se měla uskutečnit setkání byznysmenů s vrcholnými představiteli České republiky, například premiérem Andrejem Babišem (ANO), vicepremiérem a ministrem průmyslu, obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem (nestraník za ANO), ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a ministrem obrany Lubomírem Metnarem (nestraník  za ANO).

Spojené státy jsou pro Českou republiku jedenáctým největším exportním trhem. Loni český vývoz do USA činil více než 106 miliard korun. Na tamním trhu je poptávka především po českých motorech, čerpadlech a mikroskopech. Podle Hospodářské komory má největší exportní potenciál v USA český automobilový průmysl, s výstavbou nových domů a komerčních prostorů se zvyšuje zájem o české sklo.

Obchody se Spojenými státy by podle Hospodářské komory a českých exportérů mohlo negativně ovlivnit zavedení digitální daně, kterou plánuje česká vláda. Sedmiprocentní zdanění by se mělo týkat internetových firem v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít v Česku roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.

Spojené státy podle Hospodářských novin vydaly varování, že kvůli digitální dani zavedou vůči České republice odvetná opatření. Ministryně financí Alena Schillerová (nestraník za ANO) následně uvedla, že takové informace nemá a podle ní nic takového nenastane. Pokud ano, bylo by to podle ní téma pro Evropu. Platnost daně je podle Schillerové plánována na čtyři roky a ČR je zákon připravena okamžitě zrušit, pokud se najde globální řešení.

-čtk-