Společnost KNDS France vydala zprávu, ve které reaguje na kritiku českého ministerstva obrany. Šéfka rezortu Černochová (ODS) se zástupci Armády ČR informovala vládu o závažných rizicích v realizaci projektu Dělo NATO – pořízení samohybných houfnic Caesar na platformě 8×8.
Jana Černochová tak učinila na základě informací, které obdržela od armády. Kvůli těmto rizikům hrozí u projektu zpoždění a v krajním případě i jeho zrušení.
Tvrdá kritika Metnara
Zakázka byla za předchozího vedení resortu Lubomírem Metnarem (za hnutí ANO) v roce 2021 bez výběrového řízení zadána napřímo francouzské společnosti Nexter, nyní KNDS France.
„V souvislosti se smlouvou uzavřenou mezi společností KNDS France a Českou republikou na dodávku 62 systémů CAESAR® 8×8 pro Armádu České republiky (AČR) jsme v médiích zaznamenali zvýšený zájem. Proto přinášíme podrobné informace o tomto klíčovém projektu. Systém CAESAR® 8×8 je od poloviny roku 2023 nasazen u ozbrojených sil Ukrajiny. Do konce roku 2024 každý systém absolvoval tisíce výstřelů, což z něj společně s verzí CAESAR® 6×6 činí nejlépe bojově ověřenou samohybnou houfnici ráže 155 mm/52 na kolovém podvozku. CAESAR® 8×8 se stane součástí komplexní schopnosti nepřímé palby, kterou Armáda ČR rozvíjí. Tato osmiosá verze ze systémové řady CAESAR® nabízí vylepšené operační výkony a technické charakteristiky ve srovnání se současně používanou verzí CAESAR® 6×6,“ uvádí společnost KNDS France.

Smlouva na nákup systému CAESAR® 8×8 podle KNDS France ještě dále posílí dlouhodobě fungující partnerství s Armádou ČR a českým obranným průmyslem, který je do projektu významně zapojen. Certifikace české munice a integrace systému CAESAR® 8×8 do systému řízení dělostřelecké palby (AFCS) vybraného Českem probíhají s podporou KNDS France.
„V září 2024 se uskutečnila úspěšná střelecká demonstrace CAESAR® 8×8, která potvrdila dosah přesahující 40 kilometrů. Společnost KNDS France potvrzuje svůj závazek a odhodlání zajistit úspěšnou realizaci tohoto kontraktu, který umožní České republice naplnit její závazky vůči NATO,“ zavázala se francouzská společnost.
Mohlo by vás zajímat
Varovná informace pro vládu
Ministryně Černochová o problémech s dodávkami houfnic neprodleně informovala vládu. „Bez prodlení jsem o této věci informovala kolegy z vlády, abychom vyvinuli maximální úsilí na všech úrovních, aby dodavatel naplnil, co slíbil. Karty, se kterými hrajeme, nám ale rozdal už někdo před námi. Pánové Babiši, Havlíčku, Metnare a další experti z hnutí ANO, opravdu nás chcete popotahovat za naši práci na obraně? Tohle jsou ty vaše efektivní nákupy s řádnou soutěží a bez zálohových plateb? Nejen, že vaše kritika je pokrytecká. Ale amatérismus, který jste v tomto případě předvedli, velmi vážným způsobem ohrožuje naši obranyschopnost. Mohlo by mě to škodolibě těšit. Ale netěší, neboť důsledky pro naši armádu, která na nová děla čeká desítky let, mohou být katastrofické,“ akcentovala Černochová na sociálních sítích kritiku hnutí ANO.

Požadované parametry nemusí být naplněny
Zadání zakázky na pořízení nových houfnic stanovilo několik schopností, jejichž dosažení je pro českou armádu zásadní. Patří mezi ně prodloužení dostřelu, navýšení schopnosti efektivity palby a možnost zaměnitelnosti munice.
„Na základě poskytnuté dokumentace provedla Armáda ČR sérii technických analýz. V některých parametrech potvrzují, jinde naznačují riziko, že výše uvedené nepodkročitelné parametry nemusí být zcela naplněny,“ uvedl první zástupce náčelníka generálního štábu generálporučík Miroslav Hlaváč.
Mohlo by vás zajímat
Nedodržení požadovaných parametrů má podle armády zásadní dopad na samotný projekt Dělo NATO. Stejně jako na dva další navazující projekty, kterými jsou výroba a dodávky velkorážové munice 155 mm (finanční limit této rámcového dohody se společností STV Group je až 12 miliard korun) a také Integrace automatizovaného systému řízení palby. Což je projekt za téměř miliardu korun.
„Protože jsme dospěli ke zjištění, že zakázka vykazuje celou řadu rizik pro naplnění smluvních ujednání, oslovil jsem své protějšky ze společnosti KNDS a francouzského úřadu pro vyzbrojování. Upozornil jsem je, že pokud nedojde k odstranění rizik, může to v konečném důsledku vést až k našemu odstoupení od uzavřené smlouvy. Stále ale věříme, že dojde k námi preferovanému řešení. Tím je naplnění smlouvy k dodávkám děl pro českou armádu,“ uvedl vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Lubor Koudelka.
Ministryně obrany Černochová na jednání vlády požádala další ministry, aby potíže se zakázkou zmínili i na politických jednáních s francouzskými protějšky.
Francouzsko-německá síla
KNDS (KMW+NEXTER Defense Systems) vznikla spojením společností Krauss-Maffei Wegmann a Nexter, dvou předních evropských výrobců pozemních vojenských systémů se sídlem v Německu a Francii.
Skupina KNDS zaměstnává přibližně 10 000 pracovníků a v roce 2024 dosáhla obratu 3,8 miliardy eur. Má zásobu objednávek ve výši přibližně 23,5 miliardy eur a příchozí objednávky v hodnotě 11,2 miliardy eur.
Portfolio jejích produktů zahrnuje bojové tanky, obrněná vozidla, dělostřelecké systémy, zbraňové systémy, munici, vojenské mosty, zákaznické služby, systémy řízení boje, výcviková řešení, ochranné systémy a širokou škálu vybavení.
Vytvoření společnosti KNDS představuje začátek konsolidace evropského průmyslu pozemních obranných systémů. Strategické spojenectví mezi společnostmi KMW a Nexter zvyšuje konkurenceschopnost a mezinárodní postavení obou skupin a jejich schopnost naplňovat požadavky národních armád. Zároveň nabízí evropským a aliančním zákazníkům možnost vyšší standardizace a interoperability jejich obranného vybavení s důvěryhodnou průmyslovou základnou. Sídlo KNDS se nachází v Amsterdamu.