Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny jednal ohledně výstavby NGA sítí. Téma se však stočilo ke kritice liknavosti Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Vlády.
Předseda výboru Ivan Pilný kritizoval ministerstvo průmyslu, že není schopné dodržovat termíny. Podle něj je otázkou, jak MPO zvládne na tento projekt čerpat dotace.
„Nezpochybňuji, že tam skluz je. Je ale třeba napnout veškeré síly. Bílá místa se mapují. Technických problémů bude řada, je třeba je odstraňovat. Rok 2023 je ale daný,“ obhajoval pozici náměstek MPO Tomáš Novotný.
Mohlo by vás zajímat
Důležité pro výstavbu sítí bude jejich přesné zmapování, aby se zjistilo, kde budou potřeba. Toto má na starost Český telekomunikační úřad (ČTÚ), podle kterého mapování probíhá. Důležitá informace je, že podle zástupce ČTÚ na jednání výboru zaznělo, že výsledek bude až v říjnu a nikoliv do června, kdy počítá MPO se schválením poslední verze Národního plánu rozvoje sítí nové generace (NPRSNG) ve vládě.
Na jednání výboru nejsilnější kritika zazněla ze strany České telekomunikační infrastruktury (CETIN), které se ujal Martin Frankl: „Situaci chápeme jako poměrně vážnou. Žádný termín se nesplnil a nevím, co se změnilo k lepšímu, aby tentokrát byl dodržen. Mapování není jedinou záležitostí, neexistuje zde především ekonomická analýza a nemáme informace, že by na ekonomické analýze někdo pracoval. Ani nemůže, když nejsou posbírána data,“ uvedl Frankl s tím, že v pondělí byla schůzka zástupců ICT sektoru, kde bylo řečeno, že k stanoviskům sektoru bude přihlédnuto.
Současná situace nás spojuje
„V novinách se píše o rozporech mezi námi velkými firmami a malými provozovateli, naopak se časem ukáže, že rozpory nejsou tak velké a věřím, že dokážeme dodat společné stanovisko. Na trhu soutěžíme, a zatímco jsme si ještě před rokem nemohli přijít na jméno, tak nyní nás celá situace spojuje. MPO se sice daří čerpat fondy dobře, ale upozorňujeme na to, že tento projekt je úplně jiné kategorie,“ dodal Frankl.
Na základě debaty na výboru jeho předseda Ivan Pilný navrhl usnesení, ve kterém výbor vyjadřuje znepokojení se zpožděním rozvoje NGA sítí a žádá předsedu vlády, aby uskutečnil opatření, která povedou k urychlené realizace celého projektu. „Předsedu vlády, protože je potřeba mít garanta, který dořeší kompetenční spory,“ dodal k usnesení Pilný.
K návrhu usnesení se ještě vyjádřil předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát, který chtěl do usnesení přidat, že výbor žádá ministerstvo průmyslu, aby vypracovalo závazný harmonogram, jak se bude postupovat v případě NGA sítí s tím, že každé čtvrtletí budou kroky MPO představovány hospodářskému výboru. „Projekt je v krizi, nevěřím v harmonogram plnění. Neexistuje zde žádná ekonomická studie a projekt je z hlediska projektového řízení v naprostém chaosu,“ vyjádřil se pro Ekonomický deník Laudát.
Arsen Lazarevič