INZERCE

Pohled na hutě Liberty Ostava (dříve Nová huť či ArcelorMittal Ostrava). Foto: Liberty Ostrava

Hospodářská komora čeká v příštím roce výrazné oživení ekonomiky. Porostou i reálné mzdy

Letos to nebude žádná sláva, zato v příštím roce očekává expertní tým Hospodářské komory ČR výrazné zrychlení růstové dynamiky české ekonomiky. Meziroční reálný růst hrubého domácího produktu (HDP) by mohl dosáhnout 2,8 procenta. Růst cen bude dál zpomalovat na odhadovaných 2,3 procenta. Solidním tempem porostou také mzdy, uvedla Hospodářská komora.

Mzdy v příštím roce porostou nominálně o 5,6 procenta, po očištění od inflace to bude o 3,2 procenta. Hlavním tahounem růstu ekonomiky tak bude zvyšující se spotřeba domácností. Posílení poptávky a pokles úrokových sazeb podpoří také ochotu firem investovat. Hospodářská komora očekává, že fixní investice firem meziročně vzrostou o 2,7 procenta (po téměř nulovém růstu v letošním roce). Významný kladný příspěvek bude mít také kladné saldo zahraničního obchodu, které podpoří silnější zahraniční poptávka.

Současně však Hospodářská komora dodává, že vývoj v příštím roce je zatížen řadou nejistot a rizik – především ve směru dolů. Rozhodující bude, kdy a v jaké síle se dostaví ekonomické oživení v Německu, jak silná bude zahraniční poptávka ze zbytku eurozóny nebo jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině. Rizikem je dále situace na Blízkém východě, která může dále eskalovat do podoby se zásadním negativním vlivem na světovou ekonomiku.

Odhad vývoje ekonomiky ČR letos a v příštím roce. Zdroj: Hospodářská komora ČR

Co se týká letošního roku, Hospodářská komora oproti předchozí prognóze z března zhoršila odhad růstu reálného HDP z 1,3 procenta na 0,9 procenta. Nadále platí, že hlavním prorůstovým faktorem bude obnovená spotřeba domácností. Inflace v letošním roce bude činit 2,5 procenta (2,7 procenta v předchozí prognóze) a nominální růst průměrné mzdy dosáhne 6,3 procenta (oproti 6,1 procenta v předchozí prognóze).

Hlavním důvodem růstu mezd zůstává podle Hospodářské komory napjatý trh práce, který staví zaměstnance do silné vyjednávací pozice. Poptávka po pracovní síle totiž navzdory slabšímu ekonomickému růstu zůstává relativně silná. Naopak nezaměstnanost zůstává na nízkých hodnotách, a sice 2,8 procenta dle metodiky ČSÚ, respektive 3,8 procenta dle metodiky ministerstva práce a sociálních věcí.

Ekonomiku letos brzdí například rozpouštění zásob z minulých let, které firmy vytvořily v reakci na problémy v odběratelsko-dodavatelských řetězcích. Nebo také ekonomická stagnace hlavního obchodního partnera – Německa. V aktualizované prognóze Hospodářská komora očekává, že průmyslová produkce v Česku letos meziročně poklesne o 0,8 procenta.

(rov)