INZERCE

Disident Pavel Wonka byl pro komunistický režim černou můrou. Jeho znalosti práva zaskočily často nejen policii, ale i soudy. Foto: Libri prohibiti

Horký brambor české justice. Kauzy finanční šikany bratří Wonků byly odročeny. Žalobce tvrdí, že je podjatý

Koncem června letošního roku se měla konat u trutnovského soudu dvě veřejná zasedání v kauzách bratrů Pavla a Jiřího Wonkových. Ale nebude tomu tak. Soudkyně totiž odročily obě jednání až na čtvrtek 29. července. Proč? Proto, že se musí nejdříve vyřešit námitka trutnovského státního zástupce, který tvrdí, že je podjatý, a žádá, aby byl z jednání vyloučen. Pavel Wonka zemřel 26. dubna 1988 za dosud nevyjasněných okolností v pouhých 35 letech v královéhradecké věznici. V aktuálních kauzách jde sice o pokuty ve výši stovek korun před rokem 1989, ale právnímu zástupci obou bratrů jde o to, aby bylo jasně pojmenováno, jaké jednání představitelů tehdejšího režimu bylo protiprávní šikanou.

Kvůli námitce podjatosti, kterou vznesl státní zástupce, trutnovské soudkyně odročily obě dvě veřejná jednání v kauzách bratrů Pavla (1953-1988) a Jiřího (1950) Wonkových na čtvrtek 29. 7. 2021 v 8,30 a 9,30. Ekonomický deník to zjistil z justiční databáze a potvrdil to právník Lubomír Müller.

Kauzy bratrů Wonkových z doby minulého režimu jsou i 33 let po Pavlově smrti doslova „horkým bramborem“, který si trutnovská justice neustále přehazuje.

Čtyřicetiletý „justiční seriál“ rodiny Wonkových tedy bude mít další pokračování u Okresního soudu v Trutnově až o měsíc později.

Tentokrát jde o pokuty, které byly bratrům Wonkovým uloženy v 80. letech minulého století. Leckomu by se mohlo zdát, že jde o malichernosti, jenže rodina Wonků byla před rokem 1989 pod permanentní šikanou policie i justice.

V případě Pavla (1953-1988) jde o pokutu 300 československých korun z roku 1985 za to, že se odmítl legitimovat příslušníkům Sboru národní bezpečnosti, neboť to považoval za bezdůvodnou šikanu, když ho znali a sami ho oslovili „pane Wonko“.

V případě Jiřího (1950) jde o pokutu 200 československých korun z roku 1988 za to, jak reagoval, když ho příslušníci Státní bezpečnosti chtěli na chodbě pardubického soudu bez řádného předvolání odvést k výslechu. Jiří se chytil ústředního topení a začal volat o pomoc. To bylo vyhodnoceno jako výtržnost.

Nejprve bude 29. července v 8,30 hodin senát pod vedením Terezy Teršové projednávat pokutu udělenou Pavlovi v roce 1985.

Potom v 9,30 bude senát, jemuž předsedá Veronika Tomanová, řešit pokutu udělenou Jiřímu v roce 1989.

Uvedené soudkyně se přitom už dříve z jednání ve věci Wonkových samy vyloučily. V případě Pavla Wonky z roku 1988 se Veronika Tomanová vyloučila dne 24. ledna 2019 a Tereza Teršová dne 30. dubna 2019.

Proč se tehdy, v případu úmrtí ve věznici, soudkyně vyloučily a nyní ne, není známo.

2 500 korun za smrt v kriminále

Jak nakonec dopadla kauza Pavla Wonky z roku 1988, kdy zemřel v královéhradecké věznici?

Poté, co se vyloučily i další trutnovské soudkyně – Marcela Horváthová a Miroslava Purkertová, byl případ předán k Okresnímu soudu v Náchodě. Tamní senát pod vedením Jany Gleisnerové Pavla Wonku v této věci plně rehabilitoval dne 16. října 2019.

Pozůstalý bratr Jiří dostal i odškodnění. Ministerstvo spravedlnosti mu jakožto jedinému žijícímu dědici přiznalo dne 23. dubna 2020 částku 2 473 korun.

Pavel Wonka byl 5. dubna 1988 zatčen při opouštění vojenské správy v Trutnově, kde vyřizoval svou žádost o povolení k vystěhování do NSR. Následně uvězněn kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí, kterého se měl dopustit odmítnutím ochranného dohledu. Ochranný dohled byl jednou z nejdrsnějších forem šikany komunistického režimu. Byl výrazným zásahem do svobody pohybu či pobytu a soukromého a rodinného života. Jeho součástí byla například povinnost hlásit se orgánům Státní bezpečnosti.

Pavel Wonka rozsudek o ochranném dohledu nikdy neuznal. I kdyby se mu však chtěl podřídit, jeho zdravotní stav mu bránil v dodržení nejpřísnějšího možného dohledu (hlášení na stejném oddělení policie každý den ve stejnou dobu). Jeho rodině byla tato skutečnost oznámena teprve 22. dubna spolu s tím, že je ve velmi špatném zdravotním stavu.

16. dubna mezinárodní Helsinská federace pro lidská práva (International Helsinki Human Rights Federation) zaslala československým úřadům dopis, ve kterém upozornila na Wonkův špatný zdravotní stav.

I přes to, že Pavel Wonka žádal o odložení jednání, byl 20. dubna u okresního soudu v Trutnově soudkyní Marcelou Horváthovou (viz výše) odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání pěti měsíců nepodmíněně v II. nápravně výchovné skupině. K tomuto soudu byl dopraven na kolečkovém křesle a mluvit mohl pouze šeptem. Ihned se odvolal ke krajskému soudu v Hradci Králové.

26. dubna 1988 okolo 18. hodiny v cele č. 138 v Hradci Králové Pavel Wonka za dosud nevyjasněných okolností zemřel ve věku 35 let. Jeho rodině to bylo oznámeno teprve o dva dny později.

Pavel Wonka. Posmrtná fotografie z vazební věznice. Foto: Tomáš Rovný

Proč řešit stokoruny?

Čtenář si zajisté položí otázku, zdá má vůbec smysl se po tolika letech zabývat takovými drobnostmi, jako je pokuta ve výši pár stovek? Má. V těchto případech totiž nejde o pár stovek korun, ale o to, aby bylo jasně pojmenováno, jaké jednání představitelů tehdejšího režimu bylo protiprávní šikanou. To může být varováním, aby se dnešní autority takových podobných postupů zdržely.

Jaké jsou další aktuální kauzy rodiny Wonkových? Pavel Wonka byl v roce 1981 odsouzen za to, že se násilím dobýval do bytu své tchyně. Pavel se však ještě za svého života hájil, že v bytě byl hlášen k trvalému pobytu a že tchyně se již dříve z bytu odstěhovala. V roce 1986 se mu podařilo dosáhnout obnovy řízení. Avšak teprve 2. 2. 2021 Okresní soud v Trutnově trestní stíhání zastavil s odůvodněním, že o žádný trestný čin nešlo. Ministerstvo spravedlnosti nyní řeší, kdo má hradit náklady soudního řízení.

Okresní soud v Hradci Králové projednává znovu případ z roku 1984, kdy měl Pavel Wonka uzavřít provokativní „socialistický závazek k 40. výročí Slovenského národního povstání“ a přitom nepravdivě osočit dva členy KSČ, Karla Novotného a Jiřího Noska. Ve věci byla povolena obnova řízení a nyní musí být projednána původní obžaloba.

Okresní soud v Pardubicích dne 28. 1. 2021 rehabilitoval Jiřího Wonku v souvislosti s násilným zadržováním v psychiatrické léčebně v roce 1988. Nyní Ministerstvo spravedlnosti posuzuje, zda bude mít nárok i na nějaké odškodnění.

Ministerstvo spravedlnosti přezkoumává trestní stíhání, které bylo v roce 1984 vedeno proti Gertrudě Wonkové (matce Pavla a Jiřího), protože na více institucí rozeslala dopisy, v nichž si stěžovala na „zákeřné odvlečení jejího syna Pavla Wonky do vězení“.

Krajský soud v Plzni letos v červnu rehabilitoval Františka Wonku (prastrýce Jiřího a Pavla), římskokatolického kněze v Manětíně, neboť byl od 15. 7. 1949 do 29. 10. 1949 byl ve vyšetřovací vazbě nezákonně zbaven osobní svobody. Toto rozhodnutí otevírá cestu k rehabilitaci dalších osob, které byly stíhány spolu s Františkem Wonkou.

Jan Hrbáček