Kritický nedostatek cenově dostupného bydlení po celém světě vede k hledání řešení. Tím se zdají být 3D tiskárny.

Nejméně 150 milionů lidí, tedy asi dvě procenta světové populace, jsou bezdomovci. Přibližně 1,6 miliardy lidí (asi pětina obyvatel Země) bydlí v nevyhovujících podmínkách. Mnoho z nich žije ve městech, kde jsou ceny bydlení tak vysoké, že si adekvátní bydlení zkrátka nemohou dovolit. Vyplývá to z nejnovějších dat OSN, na která odkazuje portál Thisisplace.org provozovaný nadací Thomson Reuters Foundation.

Překvapivě se to týká také Hong Kongu, jednoho z nejbohatších měst na celém světě. Desetitisíce lidí se zde tísní v podkrovních chatrčích, kterým se říká „klecové domovy“. V nich přebývají na překližkových pryčnách a jedna takový bytová jednotka má v průměru šest metrů čtverečních. Objevila se však firma, která věří, že našla řešení: mikrodomovy z velkých betonových rour.

Hong Kong: 300 tisíc čekajících

Společnost James Law Cybertecture přetvořila betonové roury o průměru 2,5 metru na obytné buňky pro dvě osoby o výměře mírně přesahující devět metrů čtverečních. Součástí je také malý kuchyňský kout, sprcha a toaleta. Jednotlivé buňky mohou být vrstveny na sebe až do čtvrtého podlaží a mohou být umístěny prakticky kdekoli, kde je k tomu jen trochu vhodné místo.

Jejich výhodou také je poměrně snadná a rychlá sériová výroba a poměrně nízké pořizovací náklady: patnáct tisíc amerických dolarů (necelých 330 tisíc korun). To je cena, která odpovídá přibližně třetině ceny běžného bytu srovnatelné velikosti. „Zároveň je třeba říci, že tyto mikrodomovy nemohou být chápány jako dlouhodobé řešení bytové krize,“ uvedl James Law, šéf společnosti.

Přesto však lze navrhovaný typ bydlení považovat za impuls k nalezení inovativních postupů, jak do budoucna problém cenově dostupného bydlení řešit. Krize v Hong Kongu dosáhla už takových rozměrů, že dokonce roste poptávka po námořních kontejnerech. Chudší lidé se v nich snaží přečkat dobu, než jim bude přidělen městský byt. Uchylují se však do nich i mladí lidé, kteří na své vlastní standardní bydlení nemohou zatím dosáhnout.

Průměrná čekací doba na městský byt v Hong Kongu dosahuje pět let, přičemž ve frontě stojí více než 300 tisíc lidí. Místní nezisková organizace prozatím buduje kontejnerové byty pro rodiny, které na seznamu čekajících na městský byt figurují. Devadesát jich bude připravených v příštím roce a jsou obdobou podobných bytů, které slouží jako studentské koleje v Amsterdamu.

Vytiskni si dům

Přestavěné betonové roury nebo repasované námořní kontejnery. To jsou možnosti, které mají přece jen daleko blíže do minulého století. Na výstavbě cenově dostupného bydlení se ale budou podílet moderní technologie. Americké společnosti New Story a ICON již společně pracují na vývoji 3D tiskáren, které by byly schopné „vytisknout“ během pouhých 24 hodin byt o velikosti 55 až 75 metrů čtverečních. Navíc za doslova pár drobných: pouhé čtyři tisíce dolarů (necelých 90 tisíc korun).

Životnost takových bytů by přitom byla srovnatelná s betonovými, nebo i delší. „Tiskárna bude pracovat v podmínkách, které zajistí dostatečnou pevnost a odolnost takového bytu,“ uvedla Alexandria Lafciová, spoluzakladatelka New Story.

Obě zmíněné společnosti již na prvních bytových jednotkách vytištěných na 3D tiskárnách pracují ve středoamerickém El Salvadoru. Mají být dokončeny ještě letos. New Story a ICON jsou připraveny v této oblasti spolupracovat i s dalšími vládami či lokálními autoritami po celém světě. „Chceme lidem bez domova nabídnout dostupnost, rychlost a vysokou kvalitu,“ řekla Lafciová. New Story je podle slov své šéfky připravena 3D technologie i nadále inovovat, aby se z tohoto typu výstavby dostupného bydlení stal účinný nástroj k eliminaci bezdomovectví.

-zm-