Pátek, 20. května, 2022

Hodnocení rizika podnikání se zlepšilo v sedmi zemích. Ve Velké Británii letos potřetí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Z recese vyvolané pandemií nemoci covid-19 se evropské ekonomiky rychle zotavují. Optimismus se odráží i ve zlepšeném hodnocení rizika podnikání v sedmi evropských zemích. Globální poskytovatel klíčových obchodních dat a analytických řešení o firmách Dun & Bradstreet (D&B) v říjnu zvýšil rating Rakousku, Kypru, Řecku, Itálii, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii. Ke snížení naopak přistoupil v případě Norska.

D&B Indikátor rizikovosti zemí poskytuje mezinárodní komparativní hodnocení rizika při obchodování v jednotlivých zemích. Tento kompozitní index je výsledkem důkladné analýzy politického, komerčního, makroekonomického a externího rizika, který si klade za cíl predikovat riziko dané země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.

„Hodnocení rizik od Dun & Bradstreet poskytuje srovnání rizik podnikání ve 132 ekonomikách po celém světě, předvídatelnost placení závazků za zboží a služby a návratnost investic v časovém horizontu dvou let,“ přiblížila význam hodnocení Petra Štěpánová ze stejnojmenné společnosti.

Lepší rating

V případě Rakouska se rating zvýšil o jeden kvartil z DB2d na DB2c v kategorii nízkého rizika návratnosti investice z důvodu klesajícího počtu bankrotů a silném hospodářském oživení.

U Velké Británie, kde ke zvýšení ratingu došlo po několikáté, jde o úroveň DB2c v kategorii nízkého rizika návratnosti investice, jelikož se ekonomika rychle vzpamatovává z pandemie covid-19.

Země 
RakouskoZvýšený rating o jeden kvartil z DB2d na DB2c v kategorii nízkého rizika návratnosti investice z důvodu klesajícího počtu bankrotů a silném hospodářském oživení.
KyprZvýšený rating z DB5a na DB4c, z kategorie vysokého rizika do kategorie středního rizika návratnosti investice, díky zlepšujícímu se výhledu a díky zrušení mnoha omezujících opatření a návratu k hospodářskému růstu.
ŘeckoNasazení fondů NGEU (nástroj NextGenerationEU na podporu ekonomického oživení) pomůže v roce 2022 zvýšit produkci na 5 % a urychlit ekonomické reformy.
ItálieZvýšený rating o dva kvartily z DB4c na DB4a v kategorii středního rizika návratnosti investice, neboť se země vzpamatovává z hluboké recese způsobené pandemií COVID-19 a nová vláda zavádí dlouho očekávané reformy.
ŠpanělskoZlepšené hodnocení rizika návratnosti investice na DB3d v kategorii mírného rizika se „zlepšujícím se“ výhledem díky tomu, že se ekonomika vrací k růstu.
ŠvýcarskoZvýšený rating o jeden kvartil z DB2d na DB2c v kategorii nízkého rizika návratnosti investice z důvodu robustního zotavení z poklesu způsobeného pandemií COVID-19.
Velká BritánieLetos již třetí upgrade, nyní na DB2c v kategorii nízkého rizika návratnosti investice, protože se ekonomika rychle vzpamatovává z pandemie COVID-19.
Přehled evropských zemí se zvýšeným ratingem. Zdroj: Dun & Bradstreet

Nejistota kvůli středolevé vládě

Jedinou evropskou zemí, které Dun & Bradstreet snížila v říjnu rating z DB1d na DB2a, je Norsko, které v zářijových volbách zvolilo středolevou vládu, což vyvolává nejistotu ohledně podnikatelského a investičního prostředí.

Přesto má Norsko, spolu s Dánskem, podle hodnocení Dun & Bradstreet, aktuálně nejpříznivější investiční klima v Evropě. Následuje Německo se Švédskem s ratingem DB2b. Česká republika je v kategorii mírného rizika (DB3d), stejně jako Polsko, Slovensko na úrovni DB3b.

D&B Indikátor rizikovosti zemí je rozdělen do sedmi pásem v rozsahu od DB1 po DB7. Každé pásmo je dále rozděleno na čtvrtiny (a – d) s postupným určením kdy „a“ představuje o trochu menší riziko, než je označení „b“, atd. Jenom indikátor DB7 není rozdělen na čtvrtiny. Celkově má tedy D&B Rating zemí 25 stupňů hodnocení.

Tomáš Rovný 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter