INZERCE

Těžba hnědého uhlí na Sokolovsku. Zdroj: fotobanka společnosti Sokolovská uhelná

Hnědé uhlí je opět v kurzu. Jeho produkce v Česku meziročně vzrostla o 20 procent

Po dlouhodobém poklesu začala těžba hnědého uhlí v České republice opět růst. A to poměrně výrazně. Těžařské společnosti během prvního pololetí vyprodukovaly 16,42 milionu tun tohoto fosilního paliva, což je v meziročním srovnání o 20,6 procenta více. Naopak těžba černého uhlí dál padá.

Podle aktuální statistiky zveřejněné na webu ministerstva průmyslu a obchodu zájem o hnědé uhlí postupně narůstá. Zatímco v lednu byl meziroční nárůst produkce „jen“ o 10,5 procenta, v červnu to již bylo o celých 48 procent. Energetické společnosti se v nejisté době, kdy je zemní plyn extrémně drahý, vracejí zpět ke spalování uhlí.

Vývoj produkce hnědého uhlí v ČR v 1. pololetí 2022. Zdroj: MPO

Severočeské doly zvedly těžbu o 11 procent

Rostoucí zájem o uhlí potvrzují také informace, které ČEZ zveřejnil spolu s finančními výsledky v úterý 9. srpna. Severočeské doly, které ČEZ stoprocentně vlastní, v pololetí navýšily těžbu o 11 procent na 8,5 milionu tun. Uhelné elektrárny Skupiny ČEZ v České republice navýšily výrobu o dvě procenta, dodatečné uhlí tak směřovalo hlavně do elektráren a tepláren v majetku externích odběratelů nebo na sklad.

Zbývajících 8 milionů tun vytěženého hnědého uhlí připadá na ostatní producenty. Těmi jsou Severní energetická a Vršanská uhelná na Mostecku (obě firmy patří do skupiny Sev.en miliardáře Pavla Tykače) a také Sokolovská uhelná.

Navzdory rostoucí produkci hnědého uhlí zůstává využití výkonu uhelných bloků v Česku nízké. Specializovaný web Electricitymaps.com uváděl ve středu odpoledne 37procentní využití (výkon 3450 MW z celkem dostupných 9280 MW). Vývoz hnědého uhlí zůstává nízký. Vyšší těžbu tak lze chápat jako přípravu na topnou sezonu 2022/23.

Černé uhlí s opačným trendem

Naopak těžba černého uhlí dál skomírá, letos v prvním pololetí nastal pokles o 49 procent na 709 tisíc tun (571 tisíc tun koksovatelného a 138 tisíc tun energetického). V provozu zůstává poslední činný důl – ČSM na Karvinsku. V provozu měl být do poloviny roku 2023, nyní státem vlastněná společnost OKD připravuje prodloužení těžby.

Jak vedení OKD oznámilo na konci června, těžbu černého uhlí udrží minimálně do konce roku 2023. Nyní usiluje o získání povolení pro těžbu na další období, což by umožnilo zajistit dodávky pro klíčové zákazníky do roku 2025. Definitivní rozhodnutí v této věci však zatím nepadlo. „O případném pokračování těžby v dole ČSM do roku 2025 chceme rozhodnout nejpozději v první polovině příštího roku,“ uvedl předseda představenstva OKD Roman Sikora.

David Tramba