INZERCE

Centrála Gazpromu v ruském Petrohradu. Foto: Gazprom (autor Stanislav Zaburdajev)

Hlouběji do kapes sáhnou i Rusové. Gazprom zvyšuje cenu plynu

Ruský plynárenský gigant Gazprom se svými obchodními praktikami v době války na Ukrajině zasloužil o zdražení plynu v Evropě, ale aktuálně čeká zdražení plynu i občany Ruska. Od prosince se tarify pro tamní obyvatelstvo a průmysl zvyšují o 8,5 procenta. A to nemusí nutně znamenat konec růstu ceny za tuto strategickou komoditu. Vyplývá to z informací ruského antimonopolního úřadu.

Ruský Federální antimonopolní úřad (FAS) připravil zvýšení tarifů za plyn od 1. prosince o 8,5 procenta. Návrh dokumentu byl zveřejněn na kremelském portálu regulačních aktů.

V Rusku je cena plynu regulována státem a léta uměle udržována na mnohonásobně nižší úrovni, než jakou platí Gazpromu zahraniční zákazníci.

To se nyní změní. FSA vytváří indexaci regulované ceny plynu společnosti Gazprom pro všechny kategorie spotřebitelů – domácnosti i průmyslové spotřebitele.

Ruské ministerstvo hospodářství již dříve oznámilo, že tarify za plyn pro obyvatelstvo a průmysl se od 1. prosince zvýší o 8,5 %.

„Indexace nepovede k poklesu poptávky po tomto energetickém zdroji, objem dodávek plynu domácím spotřebitelům v Ruské federaci se zvýší, a to s ohledem na realizaci programu plynofikace země,“ uvedl podle agentur Interfax ruský antimonopolní úřad.

V kontextu současné úrovně inflace se sazby pro obyvatelstvo pohybují pod úrovní inflace a plynárenský průmysl působí v dumpingovém prostředí, které omezuje negativní důsledky zvýšení.

Rusko, které má největší prokázané zásoby plynu na světě a donedávna bylo největším vývozcem plynu, má zároveň problém s přístupem vlastních občanů k této surovině. Přibližně 40 procent Rusů nemá přístup k plynu, ačkoli mnozí z nich žijí v blízkosti plynových polí nebo velkých plynovodů.

Gazprom po desetiletí zanedbával domácí trh na úkor mnohonásobně výnosnějšího zahraničního trhu.

Kromě toho společnosti Lukoil, Novatek, Rosněfť a menší společnosti nabízely na ruském trhu výhodnější smluvní podmínky než Gazprom, což je důvod, proč Gazprom za posledních deset let ztratil přibližně 30 procent domácího trhu.

Nyní vedení korporace ohlašuje návrat na domácí trh a obrovské investice do plynofikace Ruska.

Tuto strategii si vynutily kroky samotného Gazpromu, které ho připravily o většinu evropských zákazníků. Nadhodnocená cena plynu v Evropě nebude trvat dlouho a Gazprom musí začít vydělávat i v Rusku. A to znamená dražší plyn pro samotné Rusy.

(nik)