INZERCE

Letecký pohled na Elektrárnu Chvaletice. Foto: Sev.en Energy (autor Jan Posejpal)

Hladíkův resort bude muset o výjimce pro elektrárnu Chvaletice rozhodnout sám, tvrdí ekoaktivisté. Zpochybňují kroky pro ekologizaci, tvrdí firma

Ministerstvo životního prostředí nepodalo kasační stížnost proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě (pobočka v Olomouci), který zrušil rozhodnutí resortu z doby ministra Richarda Brabce (ANO), kterým byla vydána rozsáhlá emisní výjimka pro uhelnou elektrárnu Chvaletice. Podle nevládních organizací, které o této situaci informovaly, to znamená, že ministerstvo akceptuje, že původní rozhodnutí bylo nezákonné.

Podnik, který aktuálně vyrábí víc elektrické energie, než za socialismu, je pro ekologické aktivisty oblíbeným terčem.

„Když jsme před deseti lety elektrárnu kupovali, ekoaktivisté volali po jejím uzavření s tím, že ji Česko nepotřebuje. Od té doby neustále zpochybňují kroky pro zajištění ekologizace,“ tvrdí generální ředitel Elektrárny Chvaletice Václav Matys.

Elektrárna Chvaletice podle aktivistů vypouští více emisí, než dovolují nové evropské limity, takzvané závěry o BAT, které vstoupily v účinnost 18. srpna 2021.

„Výjimku z limitů pro rtuť a oxidy dusíku se firmě miliardáře Pavla Tykače nepodařilo získat. Krajský úřad Pardubického kraje, který by měl nyní po elektrárně chtít, aby limity dodržovala, klíčové rozhodnutí v odložil na konci února, informovala MF Dnes.

Rozhodnutí olomouckého soudu ohledně elektrárny Chvaletice soudu je k dispozici ZDE.

Elektrárna Chvaletice proti verdiktu podala kasační stížnost. Ta však nemá odkladný účinek.

Podle ekoaktivistů nadále platí, že resort ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) je nyní povinen bez zbytečného odkladu rozhodnout.

Nezávisle na tomto řízení by úředníci Pardubického kraje měli v mezičase elektrárně vepsat do integrovaného povolení přísnější emisní limity. Nedávno ovšem přiznali, že to nyní dělat nebudou.

„Krajský úřad Pardubického kraje vydal v pondělí 27. února usnesení o přerušení řízení o změně integrovaného povolení pro provoz Elektrárny Chvaletice. Úřad v souladu se snahou o hospodárnost vedeného řízení přerušil řízení o stanovení limitů podle BAT na přiměřeně dlouhou dobu, během které lze předpokládat, že ministerstvo životního prostředí znovu rozhodne o výjimce z BAT,“ uvedl podle MF Dnes mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Dodal, že úřad omezil přerušení řízení nejzazším možným termínem, kterým je 30. dubna letošního roku. Pokud do té doby rozhodne ministerstvo o výjimce, anebo věc vrátí k projednání na Krajský úřad v Olomouci, řízení v Pardubicích bude podle něj pokračovat.

Chvaletice jedou jedou víc, než za socialismu

Hnědouhelná Elektrárna Chvaletice, kterou vlastní skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače, aktuálně vyrábí víc elektřiny než za éry socialismu. Konkrétně loni vyprodukovala 4,9 TWh elektřiny, což odpovídá téměř 7 procentům celkové spotřeby Česka.

Jak vedení elektrárny oznámilo z kraje roku v tiskové zprávě, čtyři uhelné bloky ve Chvaleticích překonaly jak výrobu z roku 1981 ve výši 4,41 TWh, tak i dosud rekordní objem výroby z roku 2018 ve výši 4,74 TWh. To je slušný výkon na elektrárnu, kterou v roce 2013 nabídl ČEZ k prodeji, protože ji považoval za nadbytečnou. Vzhledem ke vzdálenosti od hnědouhelných lomů v Ústeckém kraji byla Elektrárna Chvaletice méně zisková než jiné uhelné elektrárny v Česku, v některých letech byla i ve ztrátě.

Kvůli nedostatku stabilních zdrojů v celé Evropě jela Elektrárna Chvaletice převážnou část roku na všechny čtyři bloky téměř naplno. V prosinci vyprodukovala téměř 507 GWh, což v historickém srovnání stačilo na čtvrté místo v tabulce měsíční výroby od začátku provozu. Vedle běžného provozu dodává systémové služby společnosti ČEPS a podílí se tak na vyrovnávání výkyvů v síti.

Oblíbený terč pro ekologické aktivisty

Zástupci Skupiny Sev.en tak získali další argument proti ekologickým aktivistům, kteří dlouhodobě požadují konec provozu chvaletických bloků.

„Když jsme před deseti lety elektrárnu kupovali, ekoaktivisté volali po jejím uzavření s tím, že ji Česko nepotřebuje. Od té doby neustále zpochybňují kroky pro zajištění ekologizace, která je nezbytná k jejímu dlouhodobému provozu. Náročnou mnohamiliardovou investici do snížení emisí se jim naštěstí nepodařilo zastavit, a tak se v současné krizi může o Chvaletice a české uhlí opřít jak domácí, tak evropská energetika,“ tvrdí generální ředitel Elektrárny Chvaletice Václav Matys.

Jinak to vidí ekologové z Greenpeace a Hnutí Duha spolu s experty skupiny Frank Bold. Ti rozsáhlou a dlouhou výjimku z nových emisních limitů, o kterou Tykačova elektrárna usiluje, dlouhodobě kritizují. Podle zástupců ekologických organizací je absurdní, že nyní tak zisková elektrárna odmítá investovat do redukce vypouštěných emisí rtuti a oxidů dusíku a naplnit tak limity dané legislativou Evropské unie.

Ministerstvo životního prostředí v listopadu 2021 výjimku schválilo, což ekologické aktivisty přivedlo k podání žaloby k soudu. Výsledkem byl soudní ping-pong s rozdílnými závěry. Spor nakonec skončil loni v létě u Ústavního soudu. Z textu žaloby unikly „pikantní“ detaily do médií – třeba informace, že Elektrárna Chvaletice měla v roce 2022 vykázat zisk okolo 4 miliard korun.

(nik, dtr)