Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo v minulých dnech nová pravidla dotačního programu Nová Zelená úsporám. Vlastní příjem žádostí začne k 20. únoru. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) říká, že nová pravidla narovnávají podmínky pro různé technologie, zvyšují dostupnost podpory pro širší okruh žadatelů a zjednodušují proces čerpání dotací. Mezi hlavní trumfy řadí možnost vyplácet podporu na renovace rodinných domů zálohově všem žadatelům.

Jenže, jak se ukázalo, ne všichni jsou z nových pravidel zrovna nadšeni. Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) a Cech akumulace a fotovoltaiky se ostře vymezily vůči snížení podpory na střešní fotovoltaické elektrárny na rodinných domech ze 160 tisíc na 100 tisíc korun a také vůči snížení limitu pro podporované solární zdroje z 10 na 5 kilowattů.

Ministr Hladík reaguje, že změny v programu Nová Zelená úsporám (NZÚ) projednal se všemi relevantními oborovými asociacemi a že většina z nich s úpravami souhlasí. „Nezaznamenal jsem žádnou velkou kritiku, kromě jedné hloupé tiskové konference Komory OZE, která byla naprosto lživá,“ uvedl Petr Hladík v rozhovoru pro Ekonomický deník.

Váš návrh změn v programu Nová zelená úsporám vyvolal velké emoce i vlnu kritiky u některých zájmových skupin nebo firem, které se v oboru pohybují. Proč jste vlastně podobu podpory měnili, když dosud vše fungovalo hladce a ke spokojenosti všech zúčastněných?

Mohlo by vás zajímat

Hlavní změnou je důraz na komplexní renovace. Přicházíme s novinkou v podobě zálohové platy dopředu a také s možností získat výhodný úvěr s úrokovou sazbou pod tři procenta na všechna řešení, která zahrnují zateplení. Podmínky jsme zjednodušili a chci podotknout, že se to týká pouze a jen rodinných domů. Dotace na bytové domy nám jedou velmi dobře od minulé úpravy a tam jsme velmi spokojení. Beze změn zůstává také program Oprav dům se babičce, kde již máme osm tisíc žádostí o dotaci.

Ministr životního prostředí Petr Hladík. Foto: MŽP

To není špatný výsledek.

Média psala, jak je to málo a já jsem říkal, počkejte si, ono toho bude hodně. Když pojedeme tímto tempem, tak výrazně přesáhneme počet 40 tisíc renovací do roku 2030. Co se týká programu NZÚ Light, tak tam jsme sladili podmínky. U dílčí renovace a pořízení fotovoltaiky nebo ekologického zdroje vytápění je dotace 30 procent, u komplexní renovace se zateplením je to 50 procent. Pro cílové skupiny – seniory a lidi s příspěvkem na bydlení nebo přídavky na děti – je to 80 procent na zateplení a výměnu neekologických kotlů.

Tak čím si vysvětlujete kritiku změn v programu NZÚ?

Nezaznamenal jsem žádnou velkou kritiku, kromě jedné hloupé tiskové konference Komory OZE, která byla naprosto lživá. Všechny ostatní svazy nás podpořily. Pokles výše dotací je logický, protože ceny instalací panelů i baterií se snižují a je logické, že na to reagujeme.

Chápu to tak, že firmy v oboru instalace střešních fotovoltaik jsou poněkud nervózní. Zájem lidí klesá, zatímco předloni jich postavily 80 tisíc, loni už jenom 40 tisíc. Řada firem v oboru krachuje.

Já si myslím, že trh nemá být to ovlivněný dotacemi. To je špatně a dlouhodobě to všichni kritizujeme. Stát tady přece není od toho, aby vytvářel umělou zaměstnanost. Stát je tady pro to, aby podpořil domácnosti na cestě k energetickým úsporám. Tohle celou dobu děláme. My jsme slíbili ve vládním programu fotovoltaiku na 100 tisících střechách, máme jich za tři roky už 200 tisíc.

Berete to tedy tak, že už máte splněno?

Ne, že máme splněno, to je jednoznačný úspěch! Budou přibývat další a další fotovoltaiky. Ale musí to mít nějaké racio. Náklady na střešní instalace šly výrazným způsobem dolů, ceny spadly o 30 procent. Proto reagujeme změnou ve výši podpory tak, aby státní podpora zůstala zhruba třicetiprocentní. Tyto podmínky budou platit po celý rok 2025.

Terčem kritiky byl také limit 5 kilowattů pro střešní fotovoltaiky. Řada lidí dnes na rodinných domech běžně instaluje víc, tedy šest až deset kilowattů solárních panelů…

Ta instalace samozřejmě může být i větší, ale my zadotujeme maximálně 100 tisíc korun na 5 kilowattů výkonu. Navíc zavádíme bonus za větší instalaci, a to v případě sdílení elektřiny. V takovém případě platíme příspěvek až 140 tisíc korun na 7 kilowattů výkonu a na 7kilowattovou baterii. Pro získání bonusu 40 tisíc korun stačí prokázat, že příjemce elektřinu sdílí po celou tu dobu udržitelnosti, což je pět let.

Petr Hladík vystudoval Fakultu informatiky na Masarykově univerzitě v Brně. V profesním životě působil v oblasti řízení projektů a konzultací v oboru IT. V roce 2010 vstoupil do KDU-ČSL. V roce 2016 se stal 1. náměstkem primátora města Brna. V roce 2018 svou funkci obhájil. Od března 2023 je ministrem životního prostředí ve vládě premiéra Petra Fialy. Foto: MŽP

Jak se v praxi projeví nová pravidla programu NZÚ Light v případě bohatších domácností? Je pravda, že o nárok na dotace přijdou?

To si nemyslím. Použijeme majetkový test, který jsme již dříve zavedli u programu Oprav dům po babičce. To znamená, že pokud někdo vlastní více jak dvě nemovitosti, třeba dva byty a rodinný dům, tak nemůže o dotaci zažádat. Myslíme si, že tak je správně. Ale nechtěli jsme dávat limit na jednu nemovitost, protože spousta lidí vlastní vedle domu také chalupu nebo chatu.

Ještě se vrátím ke kontroverznímu vyjádření představitelů Komory OZE. Naznačili, že máte v programu NZÚ málo peněz a proto došlo na snížení podpory pro solární instalace. Je to pravda?

Co se týká těch finančních prostředků, my předpokládáme, že na letošní rok budeme mít na Novou zelenou úsporám zhruba 16 miliard korun, což odpovídá našim predikcím, kolik bude potřeba. Finančních prostředků je dost, ale musíme je používat racionálně. Je logické, když podporujeme výměnu kotlů v domě, který bude zateplen a má vyměněná okna. Pak už je jedno, zda je nový zdroj tepelné čerpadlo, kotel na plyn nebo kotel na biomasu. Dostupnost renovací se obrovským způsobem zvětšuje, když tam dáte finance zálohově dopředu. Zájemce je mnohem bonitnější při posuzování stavební spořitelnou nebo bankou a častěji dosáhne na úvěr.

Máte to nějak ošetřené, aby nedocházelo k podvodům. Tedy že si někdo nechá vyplatit peníze a pak je propije v hospodě?

Logická otázka, kterou dostáváme často. Před dvěma lety jsme zveřejnili podmínky Nové zelené úsporám Light a tenkrát jsme vlastně šokovali tím, že budeme dávat až 150 tisíc, dnes je to až 250 tisíc, zálohově dopředu. Za ty dva roky jsme podpořili v cílové skupině seniorů a nízkopříjmových domácností na 90 tisíc domácností. Víte, kolik z nich nějakým způsobem zneužilo tuto zálohovou dotaci?

Ne, kolik?

Čtyři. Jen čtyři případy. Tohle nás opravňuje k přesvědčení, že lidé zálohovou platbu využívají účelně a že vědí, pokud ji zneužijí, třeba propijí jak říkáte, tak přijde exekuce a jiné sankce.