První velký strategický projekt v České republice již získal příslib dotace z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) a další budou schváleny do konce roku. Podle vyjádření ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) je Česko v čerpání peněz zaměřených na transformaci uhelných regionů nejdále ze všech zemí Evropské unie, kterých se program týká.

Petr Hladík na úterní tiskové konferenci uvedl, že prvním schváleným velkým projektem je Černá kostka – moderní knihovna a vzdělávací centrum v Ostravě. Výše dotace má přesáhnout 1,65 miliardy korun. Blízko schválení je také pět dalších projektů z Moravskoslezského kraje včetně toho vůbec největšího dle požadované dotace – výzkumného centra REFRESH. Pomalejší je zatím schvalování projektů umístěných v Karlovarském a Ústeckém kraji.

OPST se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. Jedná se o součást unijního programu Just Transition na pomoc regionům, které čelí útlumu těžebního průmyslu a souvisejícím potížím v sociální a enviromentální oblasti. Česká republika má od EU získat na program Spravedlivé transformace zhruba 41,5 miliardy korun, z toho polovina je vyhrazena pro velké neboli strategické projekty.

Průběh přidělování dotací je podle ministra Hladíka nejrychlejší ze všech zapojených zemí EU, a to i díky dobré spolupráci s krajskými představiteli. „Z celkových 41,5 miliardy korun jsou k dnešnímu dni vypsané výzvy na tři čtvrtiny této částky. O víc než polovinu je ze strany příjemců zažádáno, celkem 3,5 miliardy korun již bylo žadatelům přiděleno,“ uvedl Hladík při setkání se zástupci médií.

Mohlo by vás zajímat

Vizualizace ostravské knihovny Černá kostka. Foto: prezentace projektu Černá kostka

„K podporovaným aktivitám u strategických projektů patří investice do malých a středních firem, včetně začínajících podniků, dále investice do oblasti výzkumu a inovací a samozřejmě také do rozsáhlých projektů obnovy a dalšího využití území po těžbě hnědého a černého uhlí. Velmi důležitou součástí jsou i investice do oblasti vzdělávání a rekvalifikace obyvatel kraje,“ dodává Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Nejvíce pozornosti na logicky soustředí na velké projekty, kterých je na severu Čech a v Moravskoslezském kraji přichystáno celkem 35. Největší z nich, podle výše požadované dotace, uvádíme v přehledu níže.

  • Centrum pro výzkum energetické a sociální změny (REFRESH) – náklady 4 mld., dotace 3,4 mld. Centrum pro výzkum technologií v oblastech udržitelné energetiky, digitalizace průmyslové výroby, automatizace v dopravě, environmentálních technologiích či chytrých materiálových technologií, které vznikne při VŠB-Technické univerzitě v Ostravě.
  • EDEN Karviná – náklady 3 mld., dotace 2,53 mld. Proměna areálu bývalých dolů na vzdělávací a výzkumný areál. Jeho jádro vytvoří univerzitní ekokampus Slezské univerzity spojený s vybudováním velkokapacitních skleníků určených nejen pro výzkumné účely, ale také jako prostor pro environmentální výchovu.
  • CirkArena – náklady 2,2 mld., dotace 1,87 mld. Přeměna starého hokejového stadionu v Třinci na výzkumné a kompetenční centrum zaměřené na oběhové hospodářství.
  • MUSEum+ – náklady 2 mld., dotace 1,7 mld. Vybudování unikátního výstavního prostoru v Dolní oblasti Vítkovic se sbírkami z národních i mezinárodních muzeí. Memorandum o vzniku muzea podepsali zástupci státu, kraje, Ostravy a Dolních Vítkovic v říjnu 2019.
  • Černá kostka – náklady 1,95 mld., dotace 1,65 mld. Stavba nové budovy Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a vznik centra vzdělávání a digitalizace. Schválena byla jako první z velkých projektů.
  • Life & Environment Research Center Ostrava (LERCO) – náklady 1,85 mld., dotace 1,57 mld. Vybudování výzkumné infrastruktury pro biomedicínské, přírodovědné a behaviorální obory Ostravské univerzity.
  • Podolupark Karviná – náklady 7,4 mld. Kč, dotace 1,3 mld. Moderní průmyslový park chce firma PDI postavit na nevyužitém brownfieldu, vedle revitalizace lokality přinese Karvinsku nová pracovní místa. Hlavním inovativním prvkem projektu je technologie plazmového zplyňování odpadů a výroba vodíku.
  • Gigafactory – náklady 59 mld. Kč, dotace 1,2 mld. Cílem projektu Skupiny ČEZ je připravit území bývalé uhelné elektrárny Prunéřov I pro výstavbu továrny na výrobu lithiových baterií. Celková kapacita továrny 40 GWh postačí na výrobu přibližně půl milionu automobilů ročně. Tento záměr je nejistý, ČEZ zatím žádost o dotaci z OPST nepředložil.
  • Green Mine – náklady 3 mld. Kč, dotace 1,2 mld. Projekt řeší rekultivaci lomu ČSA na Mostecku po plánovaném ukončení těžby hnědého uhlí. Skupina Sev.en chce areál využít pro nové ekonomické aktivity (např. fotovoltaika, akvaponie, výroba vodíku a další) a vědeckovýzkumné aktivity.

Strategické projekty procházejí čtyřstupňovým hodnocením, ve kterém jsou posouzeny nejen formality, ale i ekonomická stránka projektů a jejich reálné přínosy. Tento proces trvá 120 dnů, poté zasedá Regionální stálá konference, která jejich realizaci doporučuje Výběrové komisi. Tu tvoří zástupci ministerstva životního prostředí, Státního fondu životního prostředí ČR a zástupci dalších ministerstev podle věcné příslušnosti projektu.

(dtr)